Petronas İkiz Kuleleri

YORUM YAZIN 0
7436
Petronas İkiz Kuleleri gece görünümü
Fotoğraf: Colin Capelle
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi olan Petronas İkiz Kuleleri hem mühendislik hem de tasarım olarak çağdaş ve modern yaşamı vurgularken, bir taraftan da Malezya’nın geçmişini ve geleceğini kucaklıyor.

Çok uluslu bir çaba ve küresel sermaye ile yapılan kuleler, Malezya hükümeti ve petrol şirketi Petronas’la birlikte özel yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyum tarafından hayata geçirildi. İlk amaç, Yüksek Binalar Konseyi’nin de desteğiyle Chicago’daki Sears Kulesi’ni geçmekti. Ancak daha sonra Kuala Lumpur’un ticari ve kültürel önemini vurgulayan bir anıt yapı inşa etmenin daha doğru olacağı düşünüldü. Sonuçta, 451,9 metre yüksekliğinde, 88 katlı olarak inşa edilen ikiz yapı, 1998 ve 2004 yılları arasında, altı yıl boyunca, dünyanın en yüksek ikiz kuleleri unvanını almayı başardı ve Kuala Lumpur için de ticari, kültürel ve mimari bir ikon haline geldi.

Petronas İkiz Kuleleri genel görünümü
Fotoğraf: Dudva

En derin temel

Kuleler, 2004 yılında Taipei 101 binasının inşasının tamamlanmasıyla dünyanın en yüksek gökdeleni olma unvanını kaybetmiş olsalar da 120 metrelik temel derinliği ile dünyanın en derin temeline sahip gökdelen unvanını koruyor.

Aslında, tüm gökdelenlerde temeller belirgin derecede derindir ama Petronas İkiz Kuleleri, temel derinliği konusunda oldukça abartılı bir örnek. Bu durum, kulelerin uzun yıllar boyunca en derin temelli gökdelenler olma sıfatını koruyacağını gösteriyor.

İslami tasarım yaklaşımı

Farklı bir post-modern tarz ile yapılan Petronas İkiz Kuleleri, Arjantinli mimar Cesar Pelli tarafından İslami tasarım yaklaşımı da kullanılarak tasarlandı. Tekrarlanan geometrik şekiller ve kulenin planında yer alan karelerin kesişerek 8 noktalı yıldız oluşturuyor olması İslami mimari ile örtüşen en belirgin tasarım ögeleri olarak kullanıldı.

İlginizi çekebilir:   Niterói Çağdaş Sanat Müzesi
Petronas İkiz Kuleleri ortaya çıkan yıldız şekli
Fotoğraf: Werner Bayer

Yapımında çelik, beton ve cam kullanılan kuleler, 83.500 metrekare paslanmaz çelikten oluşan elmas kesimli bir cepheye sahip. Bu eğimli ve sivri yuvalar, tapınakları anımsatıyor ve binaya taraklanmış bir görünüm veriyor. Kulelerde 32.000 adet pencere bulunuyor. Kullanılan 55.000 metrekare lamine cam zararlı UV ışınlarını yansıtarak ısıyı azaltıyor.

Petronas İkiz Kuleleri tepe antenleri
Fotoğraf: Descon7

Kulelerin yüksekliğini artırmak için yapılmış olan antenler estetik bir özellik gibi görünse de, uçaklar için uyarı ışığı işlevini görüyor ve İslam mimarisinin vazgeçilmez unsurları olan minareleri de yansıtmış oluyorlar. Kulelerin tepesinde bulunan bu antenler 73.5 metre uzunluğunda ve 176 ton ağırlığında. Her birinin inşası 19 hafta sürmüş ve biri Japonya’da, diğeri Kore’de olmak üzere, her ikisi de ülke dışında yapılmış.

Petronas İkiz Kuleleri çelik köprü
Fotoğraf: Wolfgang Sladkowski

Çelik köprü

Her birinde 76 asansör bulunan Petronas İkiz Kuleleri, 41 ve 42. katlar arasındaki bir çelik köprü ile birbirine bağlanıyor. “Skybridge” olarak adlandırılan köprü, 170 metre yüksekliğinde, 55 metre uzunluğunda ve 750 ton ağırlığında. Köprünün en ilginç yanı, kulelere sıkıca bağlı olmaması. Böylelikle şiddetli rüzgarda kulelerden bağımsız olarak hareket edebilme kabiliyetine sahipler.

Köprünün ziyaretçisi de oldukça fazla. Çalışanlar dışındaki ziyaretçiler için ücretsiz dağıtılan 1.700 bilet verildiği günün sabahı 8.30’da dağıtılıyor ve genellikle 2 saat içinde tamamı tükeniyor.

Petronas İkiz Kuleleri iç görünüm
Fotoğraf: Mithun89

İç tasarımında kumaş ve oymalar gibi geleneksel Malezya kültüründen ilham alan kulelerde, ofisler haricinde kamu parkları, doğal bilimler müzesi, konser salonu, sanat galerisi ve alışveriş merkezi de yer alıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın