Ponte Vecchio

YORUM YAZIN 0
3242
Ponte Vecchio genel
Fotoğraf: Gary Ashley
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İtalya’nın sanat kenti Floransa’da bulunan Ponte Vecchio, dünyanın en eski ve en meşhur köprülerinden. Birkaç kez yıkılıp yeniden inşa edilen köprünün son yapım tarihi 14. yüzyıla uzanıyor.

Floransa’da yapılan ilk köprü olan Ponte Vecchio, yaşı nedeniyle “Eski köprü” olarak anılıyor. Bölgenin en uzun nehri olan Arno Nehri’nin en dar noktasında yer alan köprü, ilk kez Roma döneminde inşa edilmiş. Ancak o yıllarda tahtadan yapılmış olduğu için, 1117 yılında meydana gelen sele dayanamayarak tamamen yıkılmış ve taş destekli olarak yeniden yapılmış. Ancak bu kez de yangından zarar görmüş. Günümüze kalan son hali ise Neri di Fioravante tarafından 1345 yılında inşa edilmiş.

Ponte Vecchio Floransa'da yer alıyor
Fotoğraf: Giulia Passerini

Son yapımından bugüne pek çok sel geçirdiği halde yüzyıllardır sağlam olarak ayakta kalmayı başarmış olan Ponte Vecchio, II. Dünya Savaşı sırasında da Floransa’da bombalanmayan tek köprü olmuş. Ancak savaş sırasında her iki tarafındaki binalar tahrip edilerek köprünün kullanımı engellenmiş. Tahrip edilen kısımlar orijinal ve modern tasarımın bileşimi kullanılarak yeniden inşa edilmiş.

Ponte Vecchio Floransa'daki diğer köPonte Vecchio'dan Floransa panoraması içinde bir görüntüprülere göre oldukça farklı
Fotoğraf: Gareth O’Brien

Kemerli köprülere Avrupa’daki ilk örnek olan Ponte Vecchio’nun alt kısmı üç bölümlü kemerden oluşuyor. Ana kemer 30 metrelik bir genişliğe sahip. İki yan kemerin her biri ise 27 metre genişliğinde. Kemerlerin yüksekliği ise 3 buçuk ila 4 buçuk metre arasında değişiyor.

Vasari Koridoru

Ponte Vecchio Vasari Koridoru
Fotoğraf: Freepenguin
Vasari Koridoru

Köprü dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi ile Medici ailesinin oturduğu Pitti Sarayı’nı birbirine bağlıyor. Bağlantı, 1565 yılında Medici ailesinin emriyle köprünün soluna inşa edilen uzun bir koridor ile sağlanmış. Ünlü bir Rönesans sanatçısı ve sanat tarihi yazarı olan Giorgio Vasari tarafından yapılan koridor, bu nedenle Vasari Koridoru olarak isimlendiriliyor. Bir kilometre uzunluğundaki koridor, Ponte Vecchio’daki dükkanların üst kısmından geçen gizli bir geçit olarak yapılmış. Geçidin yapılma sebebi ise Medicilerin halk arasına karışmadan saraylarına gidebilmelerini sağlamak içinmiş.

İlginizi çekebilir:   Nestlé Çikolata Müzesi

Medici ailesi, 14. ve 17. yüzyıllar arasında Floransa’da yaşamış güçlü ve etkin bir aile. Floransa’nın bir sanat şehri olmasına büyük katkıları olmuş ve İtalyan Rönesansı’nı oldukça etkilemişler. Ayrıca aile, üç papa, çok sayıda Floransa hükümdarı ve Fransa kraliyet mensupları yetiştirerek siyasi bir erk de elde etmiş.

Vasari Koridoru’nun kendisi süslü olmasa da duvarlarına asılı olan iki sanat koleksiyonu oldukça etkileyici. Koleksiyonlardan biri yüzyıllar boyu sanat tarihinde toplanmış büyüleyici minyatür tablolardan, diğeri ise birçok önemli sanatçının kendi portrelerinden oluşuyor.

Kuyumcu dükkanları

Ponte Vecchio, yüzyıllar boyunca tüccar ve zanaatkârlara kiralanarak alışveriş mekanı olarak kullanılmış . Günümüzde köprü üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı yer alıyor. İlk zamanlarda kuyumcuların yerine dericiler, kasaplar ve demirciler bulunuyormuş. Ancak kötü koku ve gürültü nedeniyle 1593 yılında Dük I. Ferdinand tarafından kapatılmışlar. Sonrasında dükkanlar yeniden inşa edilerek kuyumculara kiralanmış.

Ponte Vecchio dükkanlarından detay bir görünüm
Fotoğraf: Martin Sillaots
Ponte Vecchio Benvenuto Cellini büstü
Fotoğraf: Kmaschke
Benvenuto Cellini büstü

Benvenuto Cellini’nin büstü

Köprünün ortasında, İtalyan kuyumcu, heykeltıraş ve yazar Benvenuto Cellini’nin bronzdan bir büstü bulunuyor. Büst, 1900 yılında, Cellini’nin doğumunun dördüncü yüzyılının onurlandırılması amacıyla dönemin ünlü heykeltıraşı Raffaello Romanelli’ye yaptırılmış.

Uzun yıllar, Benvenuto Cellini’nin büstünü çevreleyen çitlere asma kilitler asılmıştır. Geleneğe göre, asma kilidi kilitleyip anahtarını nehre atan aşıklar sonsuza kadar birbirlerine bağlanmış oluyorlardı. Daha önce Rusya’da ve Asya’da da görülmüş olan bu gelenek köprünün zarar görmesine neden olunca şehir yönetimi tarafından yasaklandı.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın