Ribbon Şapeli

YORUM YAZIN 0
4964
Nikah töreni için şapel tasarımı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İki ayrı hayatın birleştiği nikah töreninin mimari olarak yorumlandığı Ribbon Şapeli, ana yapısı sadece iki spiral merdivenden oluşan, işleviyle mükemmel bütünleşen farklı bir mimari tasarım.

Onomichi, Hiroşimo’da yer alan düğün şapeli bir tatil otelinin bahçesine inşa edilmiştir. İki sarmal merdivenin alışılmamış bir şekilde dönüşüyle oluşan bina aynı zamanda evliliğin mimari olarak mükemmel bir yorumu. Mimar Hiroshi Nakamura, tek bir merdivenin yatay yönde kararsız, dikey yönde ise titreşimlere açık olduğunu ve kararsız bir yapı olduğunu belirtiyor. İki merdiven birbirini desteklediğinden ayrıca bir duvar veya kolona ihtiyaç duyulmadan stabil bir mimari yapı oluşturuyor.

Gelin ve damat merdivenli mimari tasarımlı şapelin üst noktasındaŞapel, Japon İç Denizi’nin etkileyici manzarasına hâkim bir tepesinde yer alıyor. Spiral şekilde dönerek yapıyı oluşturan merdivenler yapının üst kısmında birleşiyor. Binanın mimari tasarımı, farklı hayatlar yaşayan gelin ve damadın burada çok güzel bir gelecek için hayatlarını birleştirmesini temsil etmek üzere kurgulanmış. Binanın15,4 metrelik zirvesine ulaşana kadar iki merdivenden ayrı ayrı yürüyen gelin ve damat, tepe noktada müthiş bir manzara eşliğinde birleşirler.

Gelin merdivenden çıkarken dışarıdan görünümBinanın merkezinde evlilik töreninin gerçekleştirildiği 80 koltuklu bir şapel yer alıyor. Tören salonu koltukların ağaçlar arasından denizi göreceği şekilde planlanmış, karşılarında yer alan sunağın tam arkasında bulunan arazideki mevcut büyük bir ağaç da mekânın görsel ihtişamını ve duygusallığını artırıyor.

İlginizi çekebilir:   Google, Spruce Goose

Gelin merdivenden çıkarkenStandart bir binada olması gereken duvar, tavan ve çatının yerini alan merdivenler bazı kısımlarda görüş alanını artırmak için daraltılmışken, çiftin buluşma noktasında ve güneşin engellenmesi gereken bölgelerde genişletilmiş. İç mekân ile merdivenler arasında kalan boş kısımlar hem doğal ışıktan maksimum faydalanabilmek hem de gelin ve damadın merdivenlerde yürürken rahatlıkla izlenebilmesi için cam panellerle kapatılmış.

Bina detay fotoğrafıKüçük bir bina olan şapel, gelinin yürümesi için kısa bir koridora sahip olmasına rağmen merdivenler ile davetlilerin de izleyebildiği yürüme alanı yaklaşık 160 metreye ulaşıyor. Mühendislik ve sanatın etkili bir birleşimi olan mimari tasarım sayesinde yapının hem davetliler hem çift üzerinde klasik bir dini yapıya göre çok daha yüksek bir etki bırakması sağlanmış.

Mimari merdiven tasarımıBinanın dış kısmı, zamanla görsel derinliği artacak beyaza boyalı dikey ahşap panellerle ve denizden gelen nemli rüzgarlara karşı dayanıklı ve eğimli yüzeylere uygulanabilecek kadar esnek olan titanyum çinko alaşımı ile kaplandı. Çinko alaşım kullanımı, duvarlar, tavan ve pencere kanatlarının tek bir malzeme birleştirilmesini ve yalın bir tasarım elde edilmesini sağlamış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın