The Shard Kulesi

YORUM YAZIN 0
2640
The Shard Kulesi, Londra
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

The Shard’ı tasarlarken, Londra kiliselerinin kulelerinden ve 18. yüzyılda yaşayan Venedikli ressam Canaletto’nun resimlerindeki uzun gemi direklerinden ilham alan İtalyan mimar Renzo Piano, 95 katlı iş, alışveriş ve yaşam merkezini Thames Nehri’nden çıkan sivri bir heykel olarak düşlemiş.

Londra’da bulunan The Shard gökdeleni, 310 metre yüksekliği ile yapıldığı tarihte İngiltere ve Avrupa Birliği’nin en yüksek binası, Avrupa’nın en yüksek beşinci binası ve dünyanın en yüksek 96. binası oldu.

The Shard KulesiThe Shard’ın ince piramidal formu nedeniyle katlar, binanın farklı kullanım şekillerine göre alan ihtiyacını öngörerek planlanmış. 4. kat ile 28. katlar arası daha geniş açıklıklara ihtiyaç duyan ve değişik büyüklükte bölünmeye uygun ofis alanları olarak tasarlanmış. Ofislere ayrılan bu bölüm The Shard Kulesi’nin zeminindeki yoğun ulaşım ağına doğrudan bağlanıyor. Ofislerin üstünde kalan 3 katta restoranlar ve barlar bulunuyor. Restoran ve barların üstünde yer alan Shangri-La Oteli binanın orta bölümünde yer almaktadır.

The Shard Kulesi ve Londra panoraması

Binanın üst bölümü ise rezidans yerleşim alanı olarak tasarlanmıştır. Evler, The Shard’ın ince yapısı sebebiyle şehri farklı açılardan görebilmektedir. Evlerin üstünde kalan son katlar yer seviyesinden 240 metre yükseklikten başlayan ve halka açık manzara seyir galerileri olarak düzenlenmiştir.

İlginizi çekebilir:   Taş Ev

The Shard’ın mimari detayları

Binanın çelik ve camdan yapılan zirvesi, her cephenin bitişi tepede birleşmeyecek şekilde tasarlandığından kule adeta Londra gökyüzünde kaybolmaktadır.

The Shard Kulesi mimarisiThe Shard’ın cephesindeki camlar sekiz farklı açıda ve kış bahçelerini havalandırmak amacıyla boşluklar bırakılarak yerleştirilmiştir. Bu sayede ışığı farklı açılarda kıran ve farklı görüntüler yansıtan camlarla kuleye hafiflik ve şeffaflık kazandırılmak istenmiştir. Cam kullanımı ve geometrik formu sayesinde hantal değil zarif bir kule inşa edilebilmiştir.

Shard Kulesi camlar detay

Yansıtıcılığı artırmak amacıyla cephelerde özel bir sırlama tekniği ile elde edilen ekstra beyaz cam kullanılmıştır. Kullanılan 11 bin panel cam toplamda 56 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır.

Shard Kulesi restorandan Londra görünümü

Restoran ve barlarında günde 6 bin kişinin ağırlandığı The Shard’ın seyir galerilerini açıldığı ilk yıl yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etmiştir.

Shard Kulesi seyir galerileri

The Shard Kulesi’nin enerji verimliliği

İç ortamdaki ısı ve sıcaklığı ayarlamak için mümkün olduğunca dış ortamın ışık ve ısısından yararlanan otomatik sistemler kullanılmaktadır. Binanın ısıtma ve elektrik ihtiyacı bünyesindeki doğalgazla çalışan tesis tarafından sağlanmaktadır. Doğalgaz çok verimi bir şekilde elektriğe dönüştürülmekte, bu süreçte ortaya çıkan ısı da binaya sıcak su sağlamakta kullanılmaktadır.

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın