Sharma Springs

YORUM YAZIN 0
3111
Sharma Springs, genel
Fotoğraf: ibuku.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Sharma Springs, ön görünüm
Fotoğraf: Rio Helmi

Endonezya’ya bağlı bir ada olan Bali’de bulunan Sharma Springs, şu anda Bali’deki en uzun bambu yapı. Bir sanat eserini çağrıştıran villanın tasarımında lotus çiçeğinin taç yapraklarından esinlenilmiş.

Neredeyse tamamı bambu ile inşa edilmiş olan Sharma Springs, daha doğal ve sürdürülebilir bir ortamda yaşamak isteyen Sharma ailesi için Ibuku Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanmış. Ayung Nehri vadisine bakan villa, altı kattan oluşuyor ve 15 metre uzunluğunda bir tünel girişine sahip.

Sharma Springs, tünel
Girişte yer alan tünel Fotoğraf: Rio Helmi

Çatılar lotus çiçeğinden…

Villanın görkemli yüksekliğinin sırrı bir iç kuleden kaynaklanıyor. Yapının merkezinde yer alan iç kule, etrafında düzenlenmiş daha alçak üç kule tarafından destekliyor. Kuleler lotus çiçeğinden ilham alınarak tasarlanmış çatılarla örtülmüş. İç kulenin çatısı çiçeği, diğer kulelerinki ise taç yapraklarını temsil ediyor.

Sharma Springs, lotus çatı
Fotoğraf: ibuku.com

Toplam 2.602 metrekare bir arazi içinde yer alan villa, altı kattan oluşan 750 metrekarelik bir yaşam alanı barındırıyor. Evin girişi, doğrudan dördüncü kata bağlanıyor. Bu katta yer alan büyük oturma odası, olağanüstü manzarayı engellememek için açık hava olarak düşünülmüş. Yemek ve mutfak alanlarına ise tünel şeklinde bir köprüsüyle ulaşılıyor.

İlginizi çekebilir:   BMW Welt

Yaşanılası alanlar

Villada ayrıca dört yatak odası, tek kata yayılan bir çalışma odası, en üst katta eşsiz bir manzaraya sahip seyir terası, konuk evi, depolama alanı bulunuyor. Villanın arazisi içinde ise, yoga ve spa alanı, yüzme ve dalma havuzu yer alıyor. Bu alanların tümü permakültür bahçeleri ile çevreleniyor.

Villanın içinde de dışı gibi bambu mobilyalar kullanılmış. Her bir parçası özel olarak tasarlanan mobilyalar, dekoru tamamlayan farklı şekil ve desenlerin bir kombinasyonunu sergiliyor. Odaların genel dekorasyonlarında ise Sharma Ailesi’nin istekleri doğrultusunda farklı temalar işlenmiş.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın