Sony Center

YORUM YAZIN 0
4251
Sony Center
Fotoğraf: Sascha Kohlmann
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Sony Center çatı macenta renkİlginç mimarisi ve görkemli çatısıyla dikkat çeken Sony Center, kamusal alan ile özel alan arasındaki sınırları neredeyse yok eden benzersiz bir yapı. Bir bina kompleksi olarak yapılan merkez, iş, yaşam ve eğlenceyi bir arada barındırıyor.

Sony’nin Avrupa genel merkezi olan Sony Center, Berlin’in ünlü Postdam Meydanı’nda yer alıyor. Meydanda bulunan binaların pek çoğu İkinci Dünya Savaşı sırasında ya yıkılmış ya da çok hasar görmüş. Savaş sonrasında ise meydan Sovyetler ve Batı Bloku arasında örülen duvar ile ikiye bölünmüş. Duvarın yıkılması ve Doğu ile Batı Almanya’nın birleşmesi ile Berlin‘in bu 60 hektarlık meydanının eski canlı günlerine geri dönmesini sağlamak için yeniden yapılandırma çalışmalarına başlanmış. Sony Center da meydanı canlandırma ve geliştirme çabalarına katkı sağlayan yapılardan biri. Merkezde, ofisler, mağazalar, restoranlar, konferans merkezi, otel odaları, lüks kiralık süitler ve apartmanlar, sanat ve sinema müzeleri, sinemalar, IMAX tiyatrosu, Legoland Discovery Center ve “Sony Style” mağazası yer alıyor.

Sony Center Forum
Fotoğraf: Nordenfan

Ünlü mimar Helmut Jahn tarafından tasarlanan merkez, iç içe geçmiş bölümler halinde tasarlanmış yedi ayrı binadan oluşuyor. 2000 yılında tamamlanan kompleksin en çarpıcı yanı, binaların ortasında bulunan ve çevredeki diğer caddelerle bağlantı sağlayan oval biçimindeki kamusal alan. Forum olarak adlandırılan alan, merkeze doğal bir atmosfer sunuyor ve onu şehir yaşamının bir parçası haline getiriyor. Yapının bir başka önemli özelliği de tarihi Esplanade Hoteli’nin savaştan arda kalan salon ve kahvaltı salonu ile neo-barok cephesinin restore edilerek kullanılmış olması.

Şeffaf mimari

Yaklaşık 26.500 metrekare alana yayılmış olan kompleks üçgen şeklinde düzenlenmiş. Tüm binalarda genel tasarımı etkileyen cam cepheler ve ışık yansımaları şeffaflığın ön plana çıkmasını sağlıyor.

Sony Center'ın tüm yapılarında çelik ve cam kullanılmış
Fotoğraf: Tim Gage

Kompleksin tüm yapılarında kullanılan çelik ve cam birlikteliği hem teknolojiyi simgeliyor hem de binalarda doğal aydınlatmayı sağlayarak enerji tüketimini de azaltıyor.

İlginizi çekebilir:   Morpheus Oteli
Sony Center, Bahn Tower
Merkez ve Bahn Tower Fotoğraf: Markus

Kompleksi oluşturan üçgen formun üst kısmında yer alan Bahn Tower, 103 metre yüksekliği ile Potsdamer Meydanı’nın en uzun binası. Yarım daire şeklindeki cam cepheli kule 2008 yılında Sony tarafından satılarak el değiştirmiş.

Olağanüstü çatı

Sony Center’ın muhteşem bir mühendislik performansı olan çatı konstrüksiyonu, kompleksi oluşturan binaların yarattığı Forum alanının üzerini örtüyor. Çelik, cam ve kumaştan yapılan çatının tasarımında Japonya’nın simgelerinden olan Fuji Dağı’ndan esinlenilmiş.

Sony Center, çatı panoramik
Fotoğraf: Reinhard Link

Çatı, elips şeklinde dev bir çadıra benziyor ve bir çelik halkaya bağlantı çubukları ile sabitleniyor. Malzeme olarak, teflon ile kaplı kendini temizleyen kumaş ve 16 milimetre kalınlığında laminasyonlu cam kullanılmış. Her iki malzeme de doğal ışık ve hava dolaşımını en üst seviyeye çıkarıyor.

Yapımı iki yıl süren ve 5.250 metrekare alana yayılan çatı, hafif ve şeffaf görünümüne rağmen oldukça ağır. Sadece halka kiriş için 520 ton çelik harcanmış.

Çatı, malzemelerinin şeffaflığı ve ışığı yansıtma özelliği ile günün her saatinde değişen görüntülerin ve efektlerin oluşmasına neden oluyor. Bu da çatıya daha da etkileyici bir özellik sağlıyor.

Çatıda ışık oyunları

Sony Center çatısının tavan aydınlatması Fransız aydınlatma sanatçısı Yann Kersalé tarafından yapıldı. Sanatçının tasarımı zaten etkileyici bir görünüme sahip olan çatıyı daha da etkileyici ve olağanüstü bir hale getiriyor.

Çatının şeffaf yapısı günışığını ve ay ışığını yansıtan bir projeksiyon görevi yapıyor. Forumdaki ışıklar açılınca tavan renkleri cam göbeği ile macenta arasında değişmeye başlıyor. Renk değişiminin bir dizisi yaklaşık 21 saniye sürüyor ve gecenin geç saatlerine kadar kesintisiz olarak tekrar ediyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın