The Cube

YORUM YAZIN 0
1562
The Cube
Fotoğraf: makearchitects.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
The Cube, mücevher kutusu
Fotoğraf: pixabay.com

Metal bir mücevher kutusundan esinlenerek tasarlanmış olan The Cube, İngiltere’nin büyük kentlerinden Birmingham’ın endüstriyel mirasına atıfta bulunuyor. Karmaşık tasarım ve yapım yöntemlerinin uygulandığı bol ödüllü bina, kentin simge yapıları arasında yer alıyor.

Birmingham’ın yüksek profilli kanal bölgesinde yer alan The Cube, kentin yeniden canlandırılması projesinin bir parçası. Birmingham Development Company tarafından yaptırılan bina tamamlandığı 2010 yılından itibaren kentte çarpıcı bir etkiye sahip olmuş ve kentin gelişimi için bir mimari dönüm noktası haline gelmiş.

The Cube, panoramik
Fotoğraf: pixabay.com

Karma kullanımlı bina, kentin ticari ve sosyal yaşamı için pek çok olanak barındırıyor. Binada mağazalar, restoranlar, ofisler, konutlar ve bir butik otel yer alıyor.

The Cube, Birmingham’lı mimar Ken Shuttleworth tarafından tasarlanmış. Sanatçı binayı tasarlarken çocukluğundaki Birmingham’ı hayal etmiş; fabrikaları, otomobil tesislerini ve sık gördüğü metal levhaları hatırlayarak kentin özünü binaya yansıtmak istemiş.

Parıltılı cepheler ile taç çatı

The Cube toplamda 41.806 metrekarelik bir alana inşa edilmiş ve 25 kata sahip. Binanın tasarımında kübik boyutlar ana öge olarak kullanılmış. Binayı karakterize eden en önemli özelliği ise avlu ve binanın dışındaki kafes oluşturuyor.

The Cube, avlu
Avlunun üstten görünümü Fotoğraf: makearchitects.com

Binanın içinden yükselen altı katlı avlu açıları ve çıkmaları ile adeta bir traverten görünümüne sahip. Avluyu oluşturan bu mimari yaklaşım yağmur sularının avlu alanına düşmesine izin veriyor. Ayrıca avlu içinde çeşitli seviyelerde yürüyüş yolları oluşmasına da olanak sağlıyor. Avluyu oluşturan cephelerde parlak bir görünüm yaratması için söndürülmüş ve granül haline getirilmiş bir seramik bileşimi olan frit kullanılmış.

İlginizi çekebilir:   Myeongjae Tarihi Evi
The Cube, alüminyum paneller
Alüminyum paneller Fotoğraf: makearchitects.com

Binayı çevreleyen ve ön cephede delikli bir tasarım oluşturan kafes, gümüş ve bronz renge boyanmış alüminyum panellerden oluşuyor. Tüm binada 2.100 adet panel kullanılmış ve her biri camlardan 300 milimetre çıkıntı yapacak şekilde döşenmiş. Bu karmaşık sistemin uygulanabilmesi için ise binaya çelik bir konstrüksiyon monte edilmiş.

The Cube, delikli tasarım
Kafesin kutulardan oluşan delikli kısmı Fotoğraf: makearchitects.com

Kafesin en çarpıcı kısmını ise ön cephedeki delikli ve geometrik desen oluşturuyor. Konutların başladığı seviyede genişleyen avlu nedeniyle ortaya çıkan açıklıkta yer alan desen, çelik kutularla tasarlanmış. Kutular daha sonra kafesteki gibi gümüş ve bronz renklerle boyanmış.

Binanın üzerinde bir taç gibi duran iki katlı çatı katı kentin panoramik manzarasını sunan bir restoran ve bar olarak hizmet veriyor. Çelik bir çerçeveden yapılmış olan taç, binanın dört köşesinde açılı bir form oluşturuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın