Toledo Metro İstasyonu

YORUM YAZIN 0
3235
Toledo Metro İstasyonu
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Toledo Metro İstasyonuGünümüzde farklı ve eşsiz mimari tasarımları sadece kentlerin caddelerinde değil, yeraltında da görmek mümkün. Metrolar artık toplu taşıma ağı dışında, görkemli birer mimari yapı olarak da dünyanın pek çok yerinde karşımıza çıkıyor. Napoli Metro Sanat İstasyonları, uluslararası ünlü sanatçılar ve mimarlar tarafından çağdaş sanatın zengin mirasıyla dolu bir yeraltı müzesi olarak hizmet veriyor. Toledo Metro İstasyonu da aynı ağın içinde yer alan eşsiz bir metro-müze.

Toledo Metro İstasyonu, merdivenlerNapoli Metro Sanat İstasyonları, Napoli Belediyesi tarafından metro istasyonlarının planlamasını ve tasarımını mimarlara ve çağdaş sanatçılara emanet etmeyi amaçlayan bir proje. Metro ağının birinci ve altıncı hatları boyunca dağıtılan sanat istasyonları, saygın mimarların yarattığı farklı mimari üslupları birleştiriyorlar ve 90 uluslararası sanatçının 180’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Toledo Metro İstasyonu ise, bu sanat metroları içinde en çok dikkat çekeni.

Oldukça eski olan Toledo Metro İstasyonu, İspanyol mimar Oscar Tusquets Blanca tarafından yeniden tasarlandı ve davet edilen prestijli sanatçılarla yakın işbirliği içinde 30 Kasım 2012’de tamamlandı. Napoli’deki en önemli alışveriş caddelerinden biri olan Via Toledo’nun hemen yanında yer alan istasyon, sadece yeraltını değil üst alanı da etkiliyor ve caddeyi estetik açıdan büyük ölçüde geliştirilmiş bir yaya bölgesine dönüştürüyor.

İlginizi çekebilir:   Myeongjae Tarihi Evi
Toledo Metro İstasyonu, duvar kalıntıları
Duvar kalıntıları

Toprak, su ve ışık

Toledo Sanat İstasyonu, toprak, su ve ışık temaları etrafında tasarlandı. Renkleri kullanarak ve Güney Afrikalı sanatçı William Kentridge tarafından tasarlanan mozaiklerle güçlendirilerek çarpıcı bir uyum oluşturuldu.

Üç seviyeden oluşan istasyonun ilk yeraltı seviyesinde, 11. ve 15. yüzyıllar arasında İspanya’nın kuzeydoğusunda kurulmuş olan Aragon Krallığı’na ait duvar kalıntıları yer alıyor. Kalıntıların bulunduğu koridor istasyonu Ulusal Arkeoloji Müzesi’ne bağlıyor.

Toledo Metro İstasyonu, mozaiklerBu seviyede çağdaş kentin asfaltına bir gönderme yapmak amacıyla ağırlıklı olarak siyah renk kullanılmış. Duvarlarda ve yürüyen merdivenlerin üzerinde William Kentridge’in taştan ve küçük mozaik cam macunundan oluştuğunu mozaikler yer alıyor. Sanatçı, Napoli şehrinden esinlenerek oluşturduğu mozaiklerinde karanlık figürlerle uzun bir sanat geçidi sunuyor.

Toledo Metro İstasyonu, 2. seviye

İkinci seviyede, yeryüzünün sıcaklığını vurgulayan parlak sarı renkler hakim. Üçüncü seviye olan deniz seviyesinde ise mavinin tonları inanılmaz bir görsel etki yaratıyor. Sayısız küçük cam seramik üzerindeki ışık oyunları ve duvarlardaki dalga desenleri olağanüstü bir deniz manzarası oluşturuyor.

Bu seviyede, “Işık krateri” olarak adlandırılan ve gün ışığının içeri girmesini sağlayan derin ve geniş koni, cadde ile metronun üçüncü katını anıtsal bir yeraltı salonu ile birbirine bağlıyor.

Fotoğraflar: en.wikiarquitectura.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın