Tottenham Hotspur Stadyumu

YORUM YAZIN 0
2485
Tottenham Hotspur Stadyumu, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Premier Lig takımlarından Tottenham Hotspur Futbol Kulübü’nün 62 bin seyirci kapasitesine sahip yeni stadyumu dünyadaki stadyum standartlarına pek çok yeni kriter ekliyor. Açılışı yeni yapılan stadyum, yer değiştirebilir çim sahası, kesintisiz görüş sağlayan yerleşimi, saha-tribün yakınlığı ile seyirciye özel bir maç atmosferi sunuyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, doğu cephe
Stadyumun doğu cephesi Fotoğraf: Hzh

Spor tesisleri konusunda dünyanın en uzmanlaşmış mimari ofislerinden biri olan Populous tarafından tasarlanan Tottenham Hotspur Stadyumu, Londra’da yer alıyor. Çok amaçlı stadyum, konser gibi etkinliklere ev sahipliği yapabilecek donanımının yanı sıra, yer değiştirebilir saha tasarımı sayesinde de NFL yani Amerikan futbolu oynanabilen Avrupa’daki ilk stadyum olma özelliğine sahip.

Eski stadyumdan daha büyük

Kulübün eski stadyumu White Hart Lane yerine yapılan stadyum, 48 metre yüksekliği, 250 metre uzunluğu ve 200 metre genişliği ile eski stadyumdan dört kat daha büyük. Stadyum, daha fazla seyirci ve bol tesis barındırabilmek için kase formunda bir tasarıma sahip. Kuzey ile güney uçları arasındaki yaklaşık bir buçuk metrelik fark ise stadyuma asimetrik bir görünüm veriyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, güney cephe
Stadyumun güney cephesi

Binanın cephesinde beton, cam ve metal paneller kullanılmış. Metal panellerin üzerinde bulunan delikler elek görevi yaparak stadyumdaki yeşil alanların hava ve doğal ışık almalarını sağlıyor. Açık veya kapalı konumda kullanılabilen paneller maç gecelerinde de LED armatürlerle donatılarak stadın görünümünü bir ışık şölenine dönüştürüyor. Ayrıca, stadyumun cephesinde iki büyük video ekranı yer alıyor. Stadyumun içi ve çevresi ile birlikte ekran sayısı toplamda 1.800 adete ulaşıyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, geceElips şeklindeki kavisli çatı, toplamı 720 metre olan 810 adet alüminyum panelle kaplı. Çatının kolonlarına tutturulmuş kablo ağları 324 LED projektör ile sahanın ışıklandırılmasını sağlıyor. Ayrıca, altı adet 70 metrelik kafes üzerinde asılı duran ışıklar stadyumun gölgeli alanlarındaki çimlerin büyümesine yardımcı oluyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, horoz figürü
Çatıda yer alan horoz figürü

Stadyumun yanından çatıya kadar yürüyüş olanağı sağlayan Sky Walk, ziyaretçileri çatıdan aşağıya bakabilecekleri bir seyir terasına ulaştırıyor. Kulübün simgesi olan futbol topu üzerindeki horoz figürü de çatıda yer alıyor. Yeni figür, dört buçuk metre boyuyla 1909 yılında eski stadyum için yapılmış olan orijinal figürün yaklaşık iki katı büyüklüğüne sahip.

Dünyanın ilk çift sahası

Tottenham Hotspur Stadyumu’nun futbol sahası 105 metre uzunluğunda ve 68 metre genişliğinde. Tribünlerle saha arasındaki çim yüzey ile bu ölçü 114,58 × 79,84 metreye çıkıyor. Atmosferi artırmak için maç günlerinde tribünler ile saha arasındaki mesafe en aza indiriliyor.

İlginizi çekebilir:   Harbin Opera Binası

Tottenham Hotspur Stadyumu, sahanın genel görünümüStadyumun sahasında uygulanan yeni teknoloji sayesinde futbol sahası raylar üzerinde kayarak çim türü ve çizgileri farklı olan Amerikan futbol sahasına dönüşüyor. Dünyada ilk olarak uygulanan bu yer değiştirme sırasında saha üç bölüme ayrılıyor ve güney tribününün altından kayarak 25 dakika içinde doğal çim yüzeyinin bir buçuk metre altına yerleşiyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, yer değiştirebilir sahaSaha kenarları da yeni yüksekliğe göre otomatik olarak ayarlanarak seyirciler için ideal görüş hatlarını oluşturuyor. Böylece stadyum futbol karşılaşmaları dışında her yıl iki kez Amerikan futbolu maçına da ev sahipliği yapabilecek işleve sahip oluyor.

Donanımlı tribünler

Tottenham Hotspur Stadyumu, pek çok özellikle donatılmış dört tribün ile toplamda 62.062 seyirci kapasitesine ulaşıyor. Tribünler 35 dereceye kadar açılı olarak ayarlanmış ve kesintisiz saha görüntüsü sağlıyor. Stadyumun güney ucunda yer alan tribün 17.500 seyirci kapasitesiyle ülkedeki en büyük tek katmanlı tribün özelliği taşıyor.

Tribünün altında, yapıyı destekleyen ağaç benzeri iki büyük sütun beş katlı cam bir atriyum oluşturuyor. Atriyumdaki yiyecek ve içecek salonunda, 65 metre ile Avrupa’nın en uzun barı bulunuyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, atriyum
Atriyum

Doğu ve batıda yer alan tribünlerde premium üyeler ve misafirler için düzenlenmiş birinci sınıf koltuklar yer alıyor. Isıtmalı olan premium koltuklarda USB portları gibi donanımlar bulunuyor. Batı tribününün girişi aynı zamanda misafirler ve premium üyeler için ana giriş olarak hizmet veriyor. Cam bir kutu görünümünde olan bu giriş, çıkıntılı ve açılı bir tasarıma sahip. Stadyumun başlangıç noktası da sayılan bu girişte Tottenham Hotspur’un müze ve arşivi de yer alıyor.

Tottenham Hotspur Stadyumu, güney girişi
Stadyumun güney girişi

Doğuda yönündeki girişlerden biri tamamen Amerikan futbolu maçlarına ayrılmış. Halka açık kare şeklindeki büyük bir meydan ise taraftarların stadyuma ana erişim noktası olarak kullanılıyor.

Spor ve eğlence bir arada

Tottenham Hotspur Stadyumu, futbol maçları dışında bir kültür ve eğlence merkezi olarak da hizmet vermek amacıyla tasarlanmış. Yılda 16 kez, müzik konserleri, konferanslar gibi futbol dışı etkinliklere kapılarını açması planlanıyor.

Stadyumda çok çeşitli yiyecek ve içecek mekanlarının yanı sıra bir kurum içi fırın ve yılda bir milyon pint bira üretebilen dünyanın ilk mikro bira fabrikası da yer alıyor.

Fotoğraflar: populous.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın