Under

YORUM YAZIN 0
1722
Under, restoran
Fotoğraf: Ivar Kvaal / ivarkvaal.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Avrupa’nın ilk su altı restoranı olan Under, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun buzlu sularında, kuzeyden ve güneyden gelen deniz fırtınalarının buluştuğu Norveç kıyı şeridinde yer alıyor. Cesur bir mimari örneği olan yapının yarısı denizin yüzeyinde duruyor, diğer yarısı ise yüzeyin beş metre altındaki deniz tabanına oturuyor. Restoran ayrıca gövdesine yerleştirilmiş kameralar ve sensörler ile deniz canlılarının davranışlarını ölçerek ekolojik olarak da işlev görüyor.

Under, Kuzey Atlantik Okyanusu
Fotoğraf: snohetta.com

Kuzey Denizi’nin Kattegat Denizi ile birleştiği Norveç kıyı şeridinin en güney noktasında bulunan Under, her konuğa su altındaki evreni deneyimlemek ve deniz hayatını başka yerde göremeyecekleri şekilde keşfetmelerini sağlamak için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Batık bir periskop

Norveç mimarlık stüdyosu Snøhetta tarafından tasarlanan Under, özellikle konumu nedeniyle su altı restoran konseptini yeniden tanımlıyor. Yarısı denizde, yarısı deniz altında olduğu için batık bir periskop ya da denize düşmüş bir konteynır gibi görünen yapı, bulunduğu bölgenin yoğun hava koşulları ve bölgedeki deniz canlıları göz önüne alınarak tasarlanmış.

Under, tek parça
Fotoğraf: Ivar Kvaal / ivarkvaal.com

Restoran, otuz dört metre uzunluğunda betondan yapılmış tek parça bir yapıya sahip. Yarım metre kalınlığındaki gövde hem deniz koşullarından kaynaklanan baskı ve şoka dayanacak şekilde tasarlanmış hem de pürüzsüz yapısı ile bir resif işlevi görerek zaman içinde deniz ortamına tam bir uyum sağlaması düşünülmüş.

Under, 495 metrekare
Fotoğraf: Ivar Kvaal / ivarkvaal.com

Toplamda 495 metrekare alana sahip restoranın karada kalan kısmı bir kaya kütlesinin üzerine oturtulmuş, su altındaki kısmı ise yüzeyin beş metre altındaki deniz tabanına yerleştirilmiş.

Okyanusa açılan pencere

Restorana yerel meşe ağacı ile kaplı bir fuaye ile giriliyor. Asma katta bulunan fuayeden, binanın en alt katında bulunan yemek bölümüne iniş yine meşeden yapılmış merdivenlerle sağlanıyor. İç tasarıma hakim olan gün batımı pembesi, mercan, deniz yeşili ve gece mavisi tonları ile aydınlatmada kullanılan loş ışık, ortamı deniz altı dünyası ile son derece uyumlu hale getirerek sıcak ve misafirperver bir atmosfer yaratıyor.

İlginizi çekebilir:   Fogo Adası Oteli
Under, yemek salonu
Fotoğraf: Ivar Kvaal / ivarkvaal.com

Kırk kişilik olan yemek salonunun odak noktasında denize açılan geniş ve yatay bir pencere bulunuyor. On bir metre genişliğinde ve 3,4 metre yüksekliğinde olan pencere, deniz tabanının panoramik manzarası ile Kuzey Atlantik Okyanusu’nun nadiren görülen ekosistemini tanıma fırsatı sunuyor.

Ekoloji ve sürdürülebilirlik

Under’ın gövdesine yerleştirilmiş olan kamera ve sensör gibi ölçüm araçları deniz biyolojisi ve balık davranışları için bir araştırma merkezi olarak işlev görüyor. Araştırma ekipleri, restoran çevresinde yaşayan türlerin popülasyonunu, davranışlarını ve çeşitliliğini kameralar ve canlı gözlem yoluyla hem belgelendiriyor hem de veriler topluyor.

Restoranın özellikle iç tasarımında kullanılan malzeme ve mobilyalar sürdürebilirlik esasına göre üretilmiş. Yerel Norveç meşe ağacından elde edilen ahşap, kaplamalarda ve mobilyalarda kullanılmış. Restoranda yer alan masa ve sandalyeler yine yerel bir marangozluk atölyesi tarafından geleneksel el sanatları yöntemleri kullanılarak üretilmiş. Mobilya serisinin tasarımında restoranın genel konseptini temsil eden bütünsel ve kesintisiz formlar kullanılmış. Sürdürülebilirlik felsefesini restoranın menüsünde de görmek mümkün. Yemeklerin hemen hepsi mevsimlik ve yerel kaynaklı ürünlere dayanarak hazırlanıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın