Volkan Evi

YORUM YAZIN 0
2537
Volkan Evi, gece görünümü
Fotoğraf: © Lance Gerber
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Volkan Evi, panoramikÇölün ortasındaki sönmüş bir volkanın üzerinde bulunan Volkan Evi, neo-fütürist tarzıyla sıra dışı bir görünüme sahip. Kumulların ortasında beyaz kubbesiyle göze çarpan ev, 360 derecelik ıssız bir manzarayı kucaklayan modern bir anıt izlenimi veriyor.

Volkan Evi, ABD’nin Kalifornia Eyaleti’nin güneydoğusunun büyük bir bölümünü kaplayan Mojave Çölü’nde yer alıyor. Kubbesi ve dairesel planı ile bir uçan daireyi anımsatan ev, 150 metre yüksekliğindeki sönmüş bir yanardağın cüruf konisinin tepesine inşa edilmiş.

Görkemli ev, başarılı bir uçak mühendisi ve mucit olan Vard Wallace tarafından 1968 yılında yaptırılmış. Tasarımı ise Kaliforniyalı mimar Harrold Bissner Jr. tarafından yapılmış. Wallace’ın astrolojiye olan tutkusu nedeniyle tasarımda Onofre nükleer santralinin kubbe şeklindeki bilgi merkezinden esin alınmış. Evin tarhi de oldukça renkli. İlk sahibinden sonra bir TV şov sanatçısına satılmış, sonrasında da  Chapman Üniversitesi’ne bağışlanmış.

Çöl ortasında beyaz kubbe

Volkan Evi, 60 metrekarelik bir parsel üzerine oturuyor. İki yatak odalı ve iki banyolu evin toplam kullanım alanı ise 222 metrekare. Etrafı hendekle çevrili ev, çalışmak için bir atölye, dağın yamacına yapılmış iki katlı bir bakıcı evi, yapay bir göl ve bir kuyu da barındırıyor. Ön kapının hemen yanındaki genişletilmiş platform ise evin verandası olarak kullanılıyor.

İlginizi çekebilir:   Sony Center

Volkan Evi, 60 metrekarelik bir parsel üzerine oturuyorEvin kubbesi, sıcaklık nedeniyle beyaza boyanmış ve su geçirmez malzemelerle kaplanmış. Kubbe, ıssız çölün ortasında beyaz ve simetrik görünümüyle oldukça etkileyici.

Volkan Evi, kirişlerEvin gövdesini kubbeyi taşıyan büyük ve bombeli kirişler oluşturuyor. Temelin içine yerleştirilmiş olan kirişler aynı zamanda güneşe karşı gölgelik görevi de görüyorlar.

Volkan Evi, şömineKirişlerin arkasında bulunan açık plan yaşam alanı tamamen camla çevrilmiş. Alanın odak noktasında ise taş bir şömine yer alıyor.

Volkan Evi, gözlem güvertesi360 derecelik görüş açısı

Volkan Evi’nin en cazibeli ve vurucu yanını kubbenin tepesinde yer alan gözlem güvertesi oluşturuyor. Çok sayıda sürgülü cam ile çevrelenmiş olan gözlem güvertesi gökyüzünün astrolojik harikalarını gözlemlemek için ideal bir konuma sahip.

Bir diyafram gibi açılan güverte, 360 derecelik görüş açısı ile hem gökyüzüne açılmış bir pencere olarak hizmet veriyor hem de Newberry Dağları’nın ve Mojave Çölü’nün sansasyonel manzaralarına tanıklık ediyor.

Fotoğraflar: © Lance Gerber

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın