WoZoCo

YORUM YAZIN 0
2155
Wozoco konut kompleksi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Wozoco, yandan görünümWoZoCo, Hollanda’nın Amsterdam kentinde, yaşlılar için yapılmış sıra dışı bir konut kompleksi. Proje, talep yoğunluğunu karşılayabilmek için, dairelerin doğal ışığını engellemeden, yeşil alan kaybı yaratmadan ve sosyal yaşam alanlarını daraltmadan ana binaya eklenen askı daireleri ile yaratıcı bir mimari çözüm sunuyor.

Amsterdam’ın batısında, açık yeşil alanların ve bahçeli evlerin bulunduğu bölgede yer alan konut kompleksi, galeri tipi bir dolaşımla 100 konuttan oluşuyor. 1997 yılında tamamlanan yapı, hem kentteki konut talebine hem de konut sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap veren önemli örneklerden biri.

Wozoco konut kompleksi farklı bir mimariye sahip

WoZoCo, yoğun yapılaşma nedeniyle yeşil alanların kaybı tehdidi altında olan bölgede yaratıcı bir mimari tasarım ile inşa edildi. Bölgedeki imar mevzuatında yer alan günışığıyla ilgili düzenlemeler, kompleksin sadece 87 konuttan oluşmasına izin veriyordu. Geriye kalan 13 daire mevzuatta ön görülen ayak izine uymuyordu.

Wozoco, asma dairelerAsma daireler

Yapının tasarım ve inşasını gerçekleştiren Hollandalı mimarlık ofisi MVRDV, binanın kuzey cephesindeki daireleri birleştirerek galeri bloğunun içine sığmayan 13 daireyi, kuzey cephesini oluşturan duvarların bağlantıları arasına yerleştirdi.

İlginizi çekebilir:   Fjordenhus

Ek daireler, binada çıkma oluşturarak, tek ucu sabit diğer ucu askıda olacak şekilde konsol kirişlerle kuzey cephesindeki şeffaf galeriye bağlanıyor. Böylece çıkmaların altlarında oluşan boşluklar galeri tipi dolaşımın kesintiye uğramamasını sağlıyor.

Wozoco, asma dairelerin altında boş alanlar oluşuyor

Ana binadan çıkıntı yapan ahşap kutuların her biri farklı bir görüş açısına sahip. Pencere konumlarını, balkon boyutlarını ve balkon malzemelerini çeşitlendirerek dairelerin kendi karakterlerini kazanmaları sağlanmış.

Wozoco, güney cephe balkonları

Ana blokta daha basit bir tasarım uygulanmış. Binanın güney cephesine rastgele yerleştirilmiş farklı renk ve boyuttaki pencere ve balkonlar kuzey cephedeki sıra dışı görünümü daha küçük ölçekte taklit etmek amacıyla tasarlanmış. Pencere ve balkonlardaki bu çeşitlilik daire sakinlerine bireysellik ve özgünlük hissi de kazandırıyor.

Wozoco, güney cephe

Yaşam kalitesini ve kentsel büyümeyi dikkate alarak uygulanan tasarım yaklaşımı, WoZoCo’yu çağdaş mimarinin en özgün binalarından biri haline getiriyor.

Fotoğraflar: mvrdv.nl

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın