Zeitz MOCCA

YORUM YAZIN 0
3258
Zeitz MOCCA Sanat Müzesi avlunun fotoğrafı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Zeitz MOCCA, 33 metre yüksekliğinde, 5,5 metre çapında 42 beton silindirden oluşan bir tahıl silosunun dünyanın en modern müzelerinden birine dönüşümünü gösteriyor ve dünyanın en karmaşık mimari renovasyon projelerinden biri olarak görülüyor.

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi silo kesit detay fotoğrafı

Zeitz Afrika Çağdaş Sanat Müzesi (Zeitz MOCAA – Zeitz Museum of Contemporary Art Africa) Afrika bölgesinin 21. yüzyıl sanatını araştırıp toplayan, sergileyen ve koruyan halka açık kar amacı gütmeyen bir çağdaş sanat müzesi. 9 kata yayılmış 80 galeri ve 100’den fazla sergi salonu ile etkileyici bir kalıcı koleksiyona ve geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Büyüleyici bir mimari tasarıma sahip müze, bünyesinde sanat ve küratörlük eğitimi, performans uygulamaları, fotoğrafçılık ve hareketli görüntü birimleri ile bir de kostüm enstitüsü barındırmaktadır.

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi yapı detayı fotoğrafı

Zeitz MOCCA, Cape Town’un liman bölgesinde 1920’li yıllarda yapılmış ve yakın zamanlara kadar şehrin en uzun binası olan bir tahıl silosunda hayat buldu. Dar alanlara sahip çok parçalı dev silonun eserlerin rahatça sergilenip izlenebileceği bir sanat müzesine dönüşümü dünyanın en karmaşık mimari renovasyon projelerinden biridir.

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi dış görünümü

Zeitz MOCCA’nın bulunduğu 123 hektarlık rıhtım bölgesi V&A Waterfront adıyla bar, restoran, mağaza ve yerleşim bölgelerinin yer aldığı ve yılda yaklaşık 24 milyon ziyaretçiyi ağırlayan bir kompleks. Müze yapılan silolara bağlı 57 metre yüksekliğindeki bina da Silo adında bir otele dönüştürülmüş. Zetiz MOCCA projesi, maddi destek sağlayan V&A Waterfront ve sahip olduğu Afrika bölgesine ait önemli ve büyük sanat koleksiyonunu müzeye bağışlayan Alman işadamı Jochen Zeitz ortaklığıyla gerçekleşmiş.

İlginizi çekebilir:   Google, Spruce Goose

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi tünel fotoğrafı

Thomas Heatherwick ve Heatherwick Stüdyosu mimarları tarafından tasarlanan müzenin ortasında beton silolar kesilerek elde edilen 27 metre yüksekliğindeki dev bir avlu yer alıyor. Tüm sergi salonlarına bu avludan ulaşılıyor. Farklı beton kesme teknikleri kullanılarak kesilen siloların üst açıklıkları ise gün ışığından yararlanmak amacıyla camla kapatılmış.

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi detay fotoğraf

Silo tüplerini kesilen kısımları, eski betonun kaba görüntüsü ile kontrast yaratmak amacıyla cilalanmış. Ayrıca yansıtıcı bir yüzey elde etmek amacıyla Afrikalı sanatçı El Loko’nun tasarladığı desene sahip laminasyonlu camlar eklenmiş. Sergi salonlarının küp şeklinde inşa edildiği yapının inşaatı 4 yıl sürmüş.

Zeitz MOCCA Sanat Müzesi insaat fotoğrafı

Zeitz MOCCA’yı yapmaktan çok yıkmayı içeren ilginç bir proje olarak niteleyen Thomas Heatherwick hemen her şehirde bulunan çürümeye terk edilmiş benzer yapıların da farklı amaçlara hizmet eden birer mimari esere dönüştürülebileceğini belirtiyor.

Fotoğraflar: Heatherwick Stüdyo

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın