Aldo Rossi

YORUM YAZIN 0
5595
Aldo Rossi, San Cataldo Mezarlığı
Fotoğraf: sqmegapolis.wikia.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Aldo Rossi(1931-1997)

İtalya’nın ilk ve en önemli postmodern binalarından biri olan San Cataldo Mezarlığı’ndaki cesur tasarımı ile mimarlık tarihine adını yazdıran Aldo Rossi, mimarlığının yanı sıra teorisyen, yazar, öğretmen ve endüstriyel tasarımcı kimliği ile de tanınıyor.

Aldo Rossi, İtalya’nın Milano kentinde dünyaya geldi. 1959 yılında Milan Politeknik Üniversitesi mimarlık bölümünden mezun oldu. Tez danışmanı ünlü mimar Piero Portaluppi idi. Rossi, üniversite yıllarından itibaren Casabella-Continuità, Società ve Il Contemporaneo gibi dergilerde yazılar yazmaya başladı. Zamanın ateşli kültür tartışmalarının en aktif katılımcılardan biri haline geldi. Daha sonra makalelerini “Mimarlık ve Şehir Hakkında Seçilmiş Yazılar” isimli kitabında topladı.

Aldo Rossi, San Cataldo Mezarlığı genel
Fotoğraf: Diego Terna

San Cataldo Mezarlığı

Aldo Rossi, 1971 yılında bir trafik kazası geçirdi. Hayatının dönüm noktası olarak nitelendirdiği kaza, sanatçının ölüm hakkında düşünmesine ve mimarlık konusundaki yaklaşımını yeniden değerlendirmesine neden oldu. Tesadüfen, Rossi’nin, iyileşme dönemine denk gelen günlerde, Modena’daki Neoklasik San Cataldo Mezarlığı’nın genişletilmesi için bir yarışma düzenlenmişti. Sanatçı yarışmaya katıldı ve birincilik ödülünü kazandı.

Rossi’nin tasarımının merkezinde, küp biçiminde bir bina ve ortak bir mezarı işaretleyen konik bir kule bulunuyor. Merkez bina toprak renginde; avluya bakan çevre binalar ise mavi çatılara sahip. Düzenli ve aynı büyüklükteki pencereler ile sütunlu yürüme yolları mezarlık hissinin artmasına neden oluyor. Sanatçı, daha önce modernizmden etkilenen pek çok proje tamamlamış olsa da, postmodernizmin estetiğini ve değerlerini yansıttığı ilk projesi San Cataldo Mezarlığı oldu.

San Cataldo Mezarlığı, Aldo Rossi’nin ilk kamusal alan tasarımıydı ve sanatçıya ilk kez İtalya’nın dışında şöhret getirdi. Sanatçı, böylece uluslar arası projeler de yapmaya başladı.

Aldo Rossi, Teatro del MondoTiyatro merakı ve Teatro del Mondo

Rossi, 1965 yılında İsviçreli aktris Sonia Gessner ile evlendi. Bu evlilik onun tiyatro ve sinema dünyası ile ilgilenmesine, kültürel ilişkilerinin de güçlenmesine neden oldu. Tiyatroya ve filmlere olan ilgisini mimari tasarımlarına da aktardı.

1979 yılındaki Venedik Bienali için yüzen bir tiyatro olan Teatro del Mondo’yu tasarladı. Tiyatro, tersanede çelik kirişlerden oluşan bir sal üzerine inşa edildi ve römorkör tarafından çekilerek Venedik’e getirildi. Rossi, iki yüz elli izleyici kapasitesine sahip tiyatro tasarımını “mimarinin sona erdiği ve hayal dünyasının başladığı yer” olarak nitelendirdi.

İlginizi çekebilir:   Lina Bo Bardi

Aldo Rossi, La ConicaMimari forma sahip endüstriyel tasarımlar

Sanatçı, 1980’li yıllarda kariyerine yeni bir soluk getirdi. İtalyan markası Alessi için güçlü mimari formlara sahip ev ve mutfak eşyaları tasarlayarak endüstriyel tasarıma yöneldi. Paslanmaz çelikten tasarladığı espresso kahve makinesi “La Conica” kısa zamanda bir ikon haline geldi.

Başarılarla dolu bir kariyer

Aldo Rossi, hem ülkesi olan İtalya’da hem de uluslar arası düzeyde pek çok proje hayata geçirdi. Evrensel formlara sahip olan ve geçmişten yankılar taşıyan tasarımlarının çoğu ödüllendirildi. 1990 yılında İtalya’da tasarladığı Bonnefanten Müzesi ile Pritzker Ödülü’nü kazanan ilk İtalyan mimar oldu.

İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan çeşitli üniversitelerde uzun yıllar öğretim görevlisi olarak eğitim verdi. Mimari ve şehircilik alanında pek çok kitap yazdı. 1981 yılında yayınladığı otobiyografisinde anılarını, edebiyat notlarını ve fikirlerini bir araya getirdi.

Aldo Rossi’nin, 1971 yılında geçirmiş olduğu trafik kazası kariyerinin dönüm noktası olmuş, San Cataldo Mezarlığı ile ona ün kazandırmıştı. Sanatçı, 4 Eylül 1997 tarihinde Milano’da bir trafik kazası daha geçirdi ancak bu kez kurtulamadı ve hayata veda etti.

Önemli eserleri:

Bonnefanten Müzesi
Sanatçıya Pritzker Ödülü kazandıran müze Hollanda’da yer alıyor. Müze, roket şeklindeki görünümü ile en önemli modern binalardan biri olarak kabul ediliyor. Müze 1995 yılında tamamlandı.

Aldo Rossi, Bonnefanten Museum
Fotoğraf: de:Benutzer:Mussklprozz

Gallaratese
Rossi’nin ilk konut kompleksi olan yapı Milano’da bulunuyor. 1974 yılında tamamlanan kompleks, dar bir aralıkla birbirinden ayrılmış iki ayrı binadan oluşuyor.

Aldo Rossi, Gallaratese
Fotoğraf: mimoa.eu

Quartier Schützenstrasse
Kuşaklar boyunca kullanılmış mimari ikonların bir kolajı olarak yorumlanan binalar, 19. yüzyıl Berlin yapılarından esinlenen bir planla tasarlanmış. Bloklar, iki büyük ve iki küçük iç avlu etrafında yer alıyor. 1997 yılında tamamlanan yapının açılışından bir gün önce Aldo Rossi hayatını kaybetmiştir.

Aldo Rossi, Quartier Schutzenstrasse
Fotoğraf: Jean-Pierre Dalbéra
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın