Álvaro Siza Vieira

YORUM YAZIN 0
2012
Álvaro Siza Vieira, Bonjour Tristesse detay
Fotoğraf: Petr Šmídek
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Álvaro Siza Vieira, portre
Fotoğraf: Manuel de Sousa

Álvaro Siza Vieira, modern mimarinin cesur ve kahraman ruhunu taşıyan Portekizli çağdaş bir mimar. Bitmeyen deneme hevesi ile yüzme havuzlarından toplu konutlara, bireysel konutlardan bankalara, restoranlara, sanat galerilerine hatta mağazalara dek uzanan çeşitlilikte eserler tasarlamış olan modernist sanatçı, pek çok önemli mimari ödülün de sahibi.

Tam adı Álvaro Joaquim de Meio Siza Vieira olan sanatçı, 1933 yılında Portekiz’in Porto kentinin kuzeyindeki küçük bir kıyı kasabası olan Matosinhos’ta doğdu. Büyük bir Roma Katolik ailesinde büyüyen sanatçı, gençlik yıllarında heykeltıraş olmayı hedeflemişti. Ama babasının itirazları ve Katalan mimar Antoni Gaudí’ye olan hayranlığı onu heykeltıraşlıktan uzaklaştırıp mimarlığa yöneltti.

İlk başarı Gelgit Havuzu

Siza, 1949 yılında Porto Güzel Sanatlar Okulu’ndaki mimarlık programına kayıt oldu. Hevesli, dikkatli ve disiplinli öğrencilik hayatı, mezun olmadan mimarlık mesleğine atılmasını sağladı. 1954’te mezun olmadan önce Matosinhos’taki Cuatro Casas/Dört Ev projesini hayata geçirdi.

Álvaro Siza Vieira, Cuatro Casas/Dört Ev
Cuatro Casas/Dört Ev Fotoğraf: paradisebackyard.blogspot.com.tr

Álvaro Siza, sonraki beş yıl eski profesörü Fernando Távora ile işbirliği yaptı. Bu süre içinde, varoluşsal geleneklere saygılı olmayı sürdüren çağdaş bir mimarlık felsefesine sahip oldu. 1963 yılında Leça da Palmeira sahilinde Boa Nova isimli çayevi ve restoranı tasarlama fırsatını elde etti. Yine aynı sahilde tasarladığı kamu havuzu Piscina das Mares/Gelgit Havuzu ile büyük dikkat çekti. Hem beton duvarlar hem de plajın doğal kaya oluşumları ile şekillendirildiği okyanus kenarındaki havuz, özgün bir mimari eser olarak takdir edildi ve Ulusal Anıt olarak sınıflandırıldı.

Álvaro Siza Vieira, Piscina das Mares/Gelgit Havuzu
Piscina das Mares/Gelgit Havuzu Fotoğraf: viajecomigo.com

Sanatçı bir yandan mimarlık kariyerini sürdürürken bir yandan da akademik kariyerine devam etti. Üniversitede öğretmenlik yapmaya başladı ve mimarlık profesörü oldu. Dünyanın birçok üniversitesinde ve konferanslarında misafir öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Sosyal konutlar

Mimarlık ​​kariyerinin başlarında küçük yapılar tasarlayan Siza, özellikle 1974 Portekiz’in Devrimi’nden sonra sosyal konutlar tasarlayıp inşa etmeye başladı. Gecekondulardaki koşulları iyileştirmeyi amaçlayan, hükümet destekli üç toplu konut projesi gerçekleştirdi. Projelerden üçüncüsü olan Quinta da Malagueira, eski bir Roma kasabası olan Évora’nın eteklerinde, bir banliyö topluluğu olarak tasarlandı. Proje, yaklaşık 20 yıllık bir süre boyunca, 27 hektarlık bir alana inşa edildi ve 1200 konuttan oluşan bir kompleks olarak tamamlandı. Bu çalışmalar sanatçıya sosyo-politik bir ün kazandırdı ve uluslararası tanınırlığını sağladı.

İlginizi çekebilir:   Rem Koolhaas
Álvaro Siza Vieira, Quinta da Malagueira
Évora eteklerindeki sosyal konutlar Fotoğraf: Joelle Saliba/tr.pinterest.com

Álvaro Siza, sosyal konutlarda elde ettiği başarı ile 1970’lerin sonlarından itibaren başta Batı Avrupa ülkeleri olmak üzere Portekiz dışında da binalar yapmaya başladı. 80’li yıllarda kentsel gelişime olan ilgisini gösterebileceği projeler aldı. Kendisine ödül kazandıran pek çok yapı tasarladı. Lizbon’un Chiado tarihi şehir bölgesinde yürüttüğü restorasyon projeleri ile 1992 Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü. Özellikle tasarladığı müzeler ile kariyerini en üst noktalara taşıdı.

Önemli eserleri

Bonjour Tristesse
Mimarın kendi ülkesinin dışında inşa ettiği ilk eseri olan bina Berlin‘de yer alıyor. On dokuzuncu yüzyıldan kalma bir bloğun köşesinde bulunan yapı, aynı büyüklükteki pencerelerden oluşan dış cephesi ve kıvrımlı bir çizginin oluşturduğu çatısıyla yaratıcılık, özgürlük ve vizyon arasında hassas bir denge kuruyor.

Álvaro Siza Vieira, Bonjour Tristesse
Fotoğraf: Georg Slickers

Iberê Camargo Vakfı Binası
Brezilyalı ressam Iberê Camargo’nun eserlerini korumak ve sanatını tanıtmak üzere kurulmuş olan vakfın genel merkezi ve müze binası, dev bir heykeli andırıyor. Binanın tabanı, cadde seviyesinin yaklaşık bir metre yukarısında, uzun bir platformun üstünde yer alıyor. Siza, modern Brezilya mimarisi ile diyalog kurmak amacıyla binada ana yapı malzemesi olarak beyaz beton kullanmış.

Álvaro Siza Vieira, Iberê Camargo Vakfı Binası
Fotoğraf: Gustavo Kunst

Nadir Afonso Vakfı Sanat Galerisi
Portekizli soyut ressam ve mimar Nadir Afonso onuruna inşa edilen sanat galerisi, beyaz beton dış duvarları, granit merdivenleri, beyaz mermer balkonları ve çakıl taşı kaplı çatısı ile bölgenin doğal çevresi ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Tamega nehrinin yanında inşa edilen bina, oluşabilecek yer altı taşkınlarından korunmak için yaklaşık 3 buçuk metre yüksekliğinde bir platform üzerine inşa edilmiş. Binaya bu nedenle yüzde 6 eğime sahip bir rampa ile erişiliyor.

Álvaro Siza Vieira, Nadir Afonso Vakfı Sanat Galerisi
Fotoğraf: João Morgado
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın