Anna Heringer

YORUM YAZIN 0
3233
Anna Heringer, METI Okulu
Fotoğraf: Kurt Hoerbst
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Anna HeringerSürdürülebilir mimarinin en önemli isimlerinden olan Alman mimar Anna Heringer, yaşamı iyileştirmek, yerel ekonomileri desteklemek ve ekolojik dengeyi güçlendirmek için mimariyi bir araç olarak görüyor. Kariyerinin büyük kısmını Bangladeş’te yapan sanatçı, doğanın ve toplumların sürdürülebilirliğini ön plana aldığı yapılarıyla birçok ödülün de sahibi.

Sürdürebilir yaşam felsefesini mesleğinin merkezine yerleştiren Anna Heringer,
sürdürülebilirliği güzellik ile eş anlamlı olarak tanımlıyor. Tasarımın, estetik değerinin yanı sıra konum, çevre, kullanıcı ve sosyo-kültürel özelliklerle uyumlu olması gerektiğini savunuyor.

Sanatçı, malzeme seçiminde yerel kaynakları tercih ederek hem yerel ekonomiye güç kazandırıyor hem toplumsal gelişimi destekliyor hem de bölge halkına güven duygusu aşılıyor.

Bangladeş ve gönüllülük

Anna Heringer, 1977 yılında doğdu. Çocukluğu Almanya’nın güneyindeki Avusturya-Bavyera sınırında küçük bir kasaba olan Laufen’de geçti. Üniversitede mimarlık okumak istedi ve Avusturya’daki Linz Sanat ve Endüstri Tasarımı Üniversitesi’nin mimarlık bölümüne kayıt oldu. 1977 yılında henüz 19-20 yaşlarındayken duyduğu ilgi nedeniyle, Bangladeş’e gitti. Orada bir yıl boyunca Dipshikha adlı sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak çalıştı ve sürdürülebilir kalkınma çalışmaları hakkında bilgi edindi. Dış sistemlere bağımlı olmadan kolay erişilebilir kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek konusunda tecrübe kazandı.

Anna Heringer, METI imece usulü yapıldı
Fotoğraf: Team Rudrapur

Öğrendiği ve deneyim kazandığı sürdürülebilirlik felsefesini mimarlık alanına aktarmaya çalıştı. Kendi gibi sürdürülebilirlik konularında çalışan mimar Eike Roswag ve Alman bir ekip ile birlikte Bangladeş’te bulunan METI Okulu’nu 2004’te diploma tezi olarak tasarladı.

Anna Heringer METI detay
Fotoğraf: Kurt Hoerbst

METI Okulu

Anna Heringer, mezuniyetini takiben tez projesini hayata geçirmek üzere çalışmaya başladı. Projeyi, fon toplayarak Bangladeş’in Dinajpur bölgesinde bulunan, yoğun nüfuslu Rudrapur’da uygulamaya karar verdi.

Modern 
Education
 and
 Training
 Institute / Modern Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün kısaltılmışı olan METI, yerel topluluk üyelerinin yardımıyla 2006 yılında tamamlandı.

Bölgedeki çocuk ve gençlerin 14 yaşına kadar ücretsiz olarak eğitim almalarına ve ticaret odaklı mesleklere yönelik atölye çalışmaları yapmalarına olanak sağlayan okul, kırsal çevrenin geliştirilmesini amaçlıyor.

Anna Heringer METI
Fotoğraf: Kurt Hoerbst

El yapımı olan ve sürdürülebilir yapılara yeni bir yaklaşım getiren binanın inşasında imece usulü çalışıldı. Yerel halkın yanı sıra öğretmenler ve öğrenciler de bina yapımında yer aldı. Böylelikle Avrupalı mimarlar yerel malzemeler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olurken, bölge halkı da çağdaş teknikleri ve daha dayanıklı yapılar inşa etmeyi öğrenmiş oldu.

Anna Heringer METI iç
Fotoğraf: Kurt Hoerbst

Okulun yapımında, bölgenin geleneksel yapı malzemeleri olan samanlı toprak ve bambu kullanıldı. Bambuların çağdaş teknikler kullanılarak bağlanmasıyla binaya ikinci bir kat eklemek mümkün oldu. Okulun toprak duvarlarındaki nemin etkilerini en aza indirmek için temellerde yerel ustalar tarafından yapılan tuğlalar kullanıldı.

İlginizi çekebilir:   Norman Foster
Anna Heringer, METI çocuklar
Fotoğraf: Kurt Hoerbst

İç mekan tasarımında, öğrencilerin birbirlerinden farklı öğrenme hızları dikkate alınarak farklı alanlar yaratıldı. İç alanlarda bambu duvarlarda oluşan açıklıklar öğrencilere geniş bir görüş açısı ve hareket alanı sağladı.

Basit yöntemler kullanarak toprak ve bambu ile yapı olanaklarını sergileyen METI, Anna Heringer’a 2007 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandırdı.

Referans mimar

Anna Heringer, METI Okulu ile kazandığı deneyimi daha da geliştirerek dünyanın pek çok bölgesinde uyguladı. Halen, yazdığı makaleler, katıldığı konferanslar ve düzenlediği atölye çalışmaları ile bilgilerini mimarlık öğrencilerine ve mimarlara aktarmaya devam ediyor.

Kariyeri boyunca kazandığı pek çok ödülün içinde 2011 yılında aldığı Sürdürülebilir Mimarlık için Global Ödül de bulunan Anna Heringer, UNESCO Chair programında onur üyesi olarak da yer alıyor.

Önemli eserleri:

DESI
Elektrikçiler için bir meslek okulu olan DESI, METI projesinin bir uzantısı olarak 2008 yılında yapıldı. Güneş enerjisi kullanılan bina, Bangladeş’teki ilk kapalı çatı tesisatını barındırıyor. İnşaatta, toprak, su ve pirinç samanını karıştırmak için inekler dışında makineler de kullanıldı.
Kendi kendine yetebilen yapı, çeşitli ev fonksiyonlarını ayrı yapılar halinde barındıran geleneksel Bangladeş çiftlik evinin yeni bir yorumu. Bina, gelenekselden farklı olarak çalışma ve yaşamanın tüm işlevlerini tek bir yapıda barındırıyor. Tasarım, tarımla bağlantılı olmayan ancak yine de kırsal kültürle bağlantı kuran bir yaşam tarzına yönelik.

Anna Heringer, DESI
Fotoğraf: Kurt Hoerbst

PORET Anaokulu
Zimbabwe’de bulunan anaokul, permakültür topluluğu olan PORET’in bütünsel sürdürülebilirlik felsefesine sadık kalınarak, toprağa, suya, atmosfere ve insanlara sorumluluk duygusu ile tasarlandı.

Bölgedeki termitler ve karıncalar nedeniyle bina, çevreye zarar vermeden geri dönüşüme uğrama yeteneğine sahip. Çocuklara eğlenceli gelmesi için pencerelerde kalın çerçeveler kullanılmış ve özel bir niş ile çocukların arı kovanlarını rahatlıkla seyredebilmesi sağlanmış.

Anna Heringer, PORET Anaokulu
Fotoğraf: Margarethe Holzer

Bambu hosteller
Çin’in Baoxi köyünde 2016 Bambu Bienali için yapılan bambu hosteller, 2 pansiyon ve bir misafirhaneden oluşuyor. Sürdürülebilir binalar için önemli bir mimari etkinlik olan bienalde uluslararası nitelikteki mimarlar, bambudan yaşanabilir binalar inşa ediyorlar.

Heringer’in bambu hostelleri, biçimsel olarak birbirinden farklı olsa da malzeme olarak üçünde de bambu kullanılmış. Yapılar, bambunun sunduğu sınırsız olanakları ve doğallığı son derece estetik tasarımlarla vurguluyor. Proje, bambunun mükemmel yapısal kalitesinin yanı sıra güzelliğini ve benzersizliğini de kanıtlıyor.

Anna Heringer bambu hosteller
Fotoğraf: Julien Lanoo
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın