Christian de Portzamparc

YORUM YAZIN 0
1457
Christian de Portzamparc, Müzik Şehri
Müzik Şehri, Paris Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Christian de Portzamparc, portre
Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc

Şehircilik uzmanı olarak da tanınan Christian de Portzamparc, mimariye olan sanatsal yaklaşımını öncü, yaratıcı ve cesur tasarımları ile birleştiren bir mimar. Pritzker Ödülü’nü kazanan ilk Fransız mimar olan sanatçı, Fransa’daki en prestijli şehir planlama ödülünün de sahibi.

En belirgin mimari ilkesi, şehre, ortama ve çevreye duyarlılık olan Christian de Portzamparc, tasarımlarında form, anlam ve işlev kavramlarını bir araya getirmesi ile tanınıyor. Çalışmalarını bu konulardaki araştırmalara odaklayan sanatçı, mimari estetik ve etik yaklaşımların yanında yaşam kalitesinin yükseltilmesi gibi konulara da çözümler üretiyor. Basit binalardan eşsiz ve göze çarpan gökdelenlere, kasabalardan kentsel planlamalara kadar tüm inşaat ölçeklerinde projeler yapan De Portzamparc’ın eserleri mükemmeliyetçilik, yenilik, zevk ve tutku ile karakterize ediliyor.

Resim mi, mimarlık mı?

Christian de Portzamparc, 1944 yılında, o yıllarda Fransız egemenliği altında olan Fas’ın Kazablanka kentinde doğdu. Sanatla özellikle de resimle ilgilendiği gençlik yıllarını ise Fransa’nın bir kenti olan Rennes’de geçirdi. Üniversiteye başlamadan önce ünlü mimar Le Corbusier’in bazı çizimlerinden etkilenerek mimarlığa ilgi duymaya başladı.

Christian de Portzamparc, Pritzker Ödülü
Fotoğraf: pritzkerprize.com

Lise öğreniminin ardından Paris’teki Güzel Sanatlar Okulu’nun mimarlık bölümüne girdi. Öğrenimi sırasında daha çok biçimsel dışavurum ve kentlerde şebeke sistemleri konularına yoğunlaştı. Dört yıl okuduktan sonra mimarlığın sanat kadar özgür ve zengin olmadığını düşünmeye başladı. Bu sorgulamalar ve mesleği konusunda yaşadığı tereddütler nedeniyle eğitimine ara vererek New York’a gitti. Orada özlemini duyduğu sanatçı hayatını yaşadı; yazarlarla, şairlerle tanıştı. Dokuz ay kadar sonra ise Paris’e geri dönerek, 1969 yılında okulundan mezun oldu.

De Portzamparc, diplomasını aldıktan sonra hemen bir mimar olarak çalışmaya başlamadı. Psikolog ve sosyologlardan oluşan ve sosyal psikoloji konusunda araştırmalar yaparak insan-bina ilişkilerini inceleyen bir gruba katıldı. Gözlemleri sonucunda, mimarlığın insanlara ütopik öneriler yapamayacağını ama bir mimar olarak insanların yaşam kalitesini daha iyi hale getirebileceğinin farkına vardı.

Sosyal konutla başlayan kariyer

Araştırmalarına katıldığı grup, Christian de Portzamparc’ın şehirleşme ve yaşam standartlarını yükseltme konusunda fikirler geliştirmesine neden oldu. Bu fikirlerin ilk örneğini Paris’teki sosyal konut kompleksi Les Hautes-Formes ile gerçekleştirdi.

Christian de Portzamparc, Lüksemburg, Les Hautes Formes
Les Hautes Formes Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc

Paris’in bazı mahallelerini yeniden inşa etmek üzere Fransa Konut ve İhtiyaçlar Bakanlığı ile Paris Emlak Yönetimi’nin açtığı yarışmayı kazanan De Portzamparc, sosyal konut olarak tek bir bina yerine, bir cadde ve küçük bir meydan oluşturarak caddeye yayılmış altı bina ve iki kuleden oluşan bir proje hazırladı. Binalar arasında oluşan boşluklara ağaçlar ektirdi. Binaları güneşi eşit olarak alabilmeleri için farklı yüksekliklerde tasarladı. Böylece projede yer alan 209 dairenin aydınlık ve sakin bir ortama sahip olmasını sağladı. 1979 yılında tamamlanan Les Hautes-Formes, kent alanları ile çağdaş mimarinin bütünleşmesine önemli ve öncü bir örnek olarak yorumlandı.

İlginizi çekebilir:   Balkrishna Vithaldas Doshi

Açık blok

Sanatçı, 1980 yılında Paris’te, kendi mimarlık stüdyosu olan Atelier Christian de Portzamparc’ı kurdu. Ofisinde projeler dışında, 1970’li yılların başından itibaren geliştirdiği ve “açık blok” adını verdiği kentsel yapı vizyonunu temel alan araştırma ve analizler yaptı. Bu araştırmalar teorikte fikirlerini pratikte ise yöntemlerini geliştirdi. Kazandığı yarışmalar kentsel projelerinin yayılmasına olanak sağladı.

Christian de Portzamparc, Massena Mahallesi
Massena Mahallesi maketi Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc

Bu projelerden biri Paris’teki Masséna Mahallesi oldu. “Açık blok” konseptine uygun olarak planladığı mahallede konutları, ofisleri, eğitim kurumlarını ve alışveriş alanlarını bir araya getirdi. Mahalleye yükseklik, renk, malzeme ve mimari stil çeşitliliğine dayalı bir karakter verdi. Masséna Mahallesi’ndeki binalar De Portzamparc tarafından belirlenen yerleşim planları ve inşaat kuralları çerçevesinde farklı mimarlar tarafından hayata geçirildi.

Sanatla buluşmalar

Çizim ve resim de yapan Christian de Portzamparc’ın sanata olan tutkusu farklı büyüklüklerde pek çok sanat binası tasarlamasını da sağladı. Rio de Janeiro’da kentsel bir simgeye dönüşen Cidade da Música/Müzik Şehri, 827 dikey çizgiden oluşan ışık filtreli cephesiyle Lüksemburg Filarmoni Binası, Paris Ulusal Müzik ve Dans Konservatuvarı için inşa ettiği devasa bir kültürel tesis olan Cité de la Musique/Müzik Şehri, sanatla dolu önemli projeleri arasında yer aldı.

De Portzamparc halen aktif olarak hem ülkesinde hem de dünyanın diğer ülkelerinde iç ve dış mekanların iç içe geçtiği, kentlere değer katan ve kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren projelerine devam ediyor.

Önemli eserleri

LVMH Kulesi
New York’ta bulunan kule, Louis Vuitton Moët Hennessy Group’un genel merkezine ev sahipliği yapıyor. Bina, beyaz kumlu camlar ile kaplanmış prizmatik dikey hacimler üzerinde yükseliyor. Bu asimetrik form binaya heykelimsi bir görünüm kazandırıyor. 23 katlı kule, 45 bin metrekareden fazla özel olarak tasarlanmış perde duvar ve paslanmaz çelik vitrin içeriyor.

Christian de Portzamparc, LVMH Kulesi
Fotoğraf: heintges.com

Château Cheval Blanc
Dünyanın en pahalı 10 şarabı arasında yer alan Château Cheval Blanc’ın şarap üretimini mükemmelleştirmesi için tasarlanmış olan tesis, şarap yapım sürecinin en iyi düzeye çıkarılmasına büyük katkıda bulunuyor. Kavisli yüzeylerin geometrisi ve kalıplanmış beton malzemesi, şarap geleneğini modern çizgilerle ve doğal ışıkla birleşerek eşsiz bir atmosfer oluşturuyor.

Christian de Portzamparc, Château Cheval Blanc
Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc

Hergé Müzesi
Belçika’da yer alan müze, çizgi kahraman Tenten’in yaratıcısı Hergé’nin çalışmalarını barındırmak ve sergilemek üzere tasarlandı. Modern ve güçlü bir mimari ile sürprizler ve renkler kullanılarak tasarlanan müze, uzun bir prizma formunda.

Christian de Portzamparc, Hergé Müzesi
Fotoğraf: © Atelier Christian de Portzamparc
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın