David Adjaye

YORUM YAZIN 0
2813
David Adjaye, Alara Konsept Mağazası ön çehe
Alara Konsept Mağazası, ön cephe kafesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
David Adjaye, portre
Fotoğraf: orlandoweekly.com

Gana kökenli İngiliz mimar David Adjaye, Afrika’nın estetik etkilerini çağdaş mimariye taşımasıyla tanınıyor. Sergilere, konferanslara, sempozyumlara, televizyon programlarına katılan ve gelecek nesiller için bir rol model olarak görülen sanatçı, ürün tasarımından akademisyenliğe uzanan çok yönlü bir kariyere sahip.

Afrika’nın etkileyici ve karmaşık tekstil tasarımlarını inşa ettiği binaların cephelerine taşımasıyla ünlü David Adjaye, mimarinin kentlerdeki sivil yaşamı etkileyen bir güce sahip olduğuna ve sosyolojik dönüşüm için fırsatlar yarattığına inanıyor. Sanatçı, kentleri sürekli gelişen bir organizma olarak tanımlıyor ve kentsel gelişime paralel olarak değişen kentsel yaşamın kalitesi için sürekli çaba göstermek gerektiğini savunuyor. Binalarını da bu vizyonla tasarlayarak toplulukların sadece barınma değil, günlük hayatlarını zenginleştirme ve iyileştirme gibi gereksinimlerini de karşılıyor.

Afrika’dan Avrupa’ya farklı kültürler

Aslen Ganalı olan David Adjaye, 1966 yılında babasının diplomat olarak görev yaptığı Tanzanya’da doğdu. Çocukluğunun ilk yılları Tanzanya, Mısır, Yemen ve Lübnan’da geçti. Dokuz yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte İngiltere’ye taşındı. Çocukluğu sırasında pek çok ülkede yaşamış olması farklı kültürler ile ilgili bir vizyon kazanmasına neden oldu ve sonraki yıllarda yapacağı etnolojik araştırmaların kaynağını oluşturdu.

David Adjaye, Sugar Hill
Sugar Hill

Sanatçı, üniversite eğitimi için bir sanat okulu olan Royal College of Art’ı seçti. 1993 yılında mezun olduktan sonra, bir yıl boyunca Londra ve Portekiz’de mimarlık ofislerinde çalıştı. 1994 yılında ise tasarımcı William Russell ile Londra’da kendi ofisini kurdu. Altı yıl boyunca ortağıyla birlikte projeler gerçekleştiren sanatçı, 2000 yılında kendi adını taşıyan mimarlık stüdyosunu kurdu.

Adjaye Associates, pek çok konut, sosyal ve ticari bina tasarladı ve inşa etti. New York Harlem’deki Sugar Hill karma kullanımlı sosyal konut kompleksi oldukça beğenilerek sanatçıya ve ekibine prestij kazandırdı.

Sanatçının kariyerindeki en önemli yapı Smithsonian Enstitüsü Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi oldu. ABD’nin başkenti Washington’daki National Mall’da 2016 yılında açılan müze, Afrika kökenli Amerikalıların yaşamı, tarihi ve kültürünün belgelenmesine yönelik tek ulusal müze olma özelliğini taşıyor.

David Adjaye, Smithsonian Enstitüsü Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi
Smithsonian Enstitüsü Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Ulusal Müzesi

Müze, sanat, kölelik, spor ve çok daha fazla başlığı kapsayan, Afro-Amerikan deneyiminin neredeyse her yönünü ele alan son derece teknoloji bir yapı. Dört katlı olan binanın dış cephesi üç katmanlı, bronz renkli bir kafesle kaplanmış. Kafes, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalılar tarafından üretilen karmaşık demir işçiliğini yansıtıyor.

Kariyeri boyunca önemli yapılara imza atan David Adjaye, pek çok ödülün de sahibi oldu. 2017 yılında, mimariye yaptığı hizmetlerden dolayı İngiltere Kraliçesi tarafından şövalye ilan edildi. Aynı yıl, Time dergisi tarafından yılın en etkili 100 insanından biri olarak kabul edildi.

İlginizi çekebilir:   Vedat Tek

David Adjaye, mobilyaDavid Adjaye, konuttan büyük projelere kadar yaptığı çalışmaların yanı sıra mobilya koleksiyonları tasarladı; çağdaş sanatçılarla işbirliği yaparak, enstalasyonlar kurdu, sergiler açtı. Sanatçılarla ve diğer kültür düşünürleriyle birlikte çalışma konusundaki inancı, sayısız işbirliğine yol açtı; kültürel ve yaratıcı çalışmalarda yer almasını sağladı.

Sanatçı, günümüzde projelerine devam ederken, Princeton Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak da görev yapıyor.

Yaşam felsefesi: Sürdürülebilirlik

David Adjaye, sürdürülebilirliğin sadece maddi kullanım ya da enerji kullanımı olmadığını, bir yaşam tarzı olduğunu sık dile getiren mimarlardan. Bu nedenle sürdürülebilirlik sanatçının yaptığı tasarımların vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Projelerinin uygulama safhasında sürekli olarak geri dönüştürülmüş, ucuz malzemelerle denemeler yapıyor ve oryantasyon, gölgelendirme, yerel iklime duyarlılık yoluyla en iyi ortamı elde etmeyi amaçlıyor.

David Adjaye, Denver Çağdaş Sanat Müzesi
Denver Çağdaş Sanat Müzesi

İklim özelliklerinin tadını çıkarmayı ve aynı zamanda iklim üzerinde pasif değişiklikler yapmayı mümkün kılan bir biçim dili geliştiren sanatçı ve ekibi, inşa ettikleri pek çok binada çevresel akreditasyona ulaşmış durumda. Bunlar arasında yer alan Denver Çağdaş Sanat Müzesi LEED altın ödülüne layık görülmüştür.

Önemli eserleri

Skolkovo Moskova Yönetim Okulu
Ormanlık bir vadide yer alan kampüs, 150 metre çapında, iki katlı bir disk üzerinde yer alan üç bloktan oluşuyor. Blokların dış cephesi balıksırtı şeklinde döşenmiş cam ve renkli panellerle kaplı. Diskin çatısı manzaralı bir açık alan olarak kullanılıyor.David Adjaye, Skolkovo Moskova Yönetim Okulu


Rivington Place
Görsel sanatlardaki kültürel çeşitliliği yansıtmak ve tanıtmak için tasarlanan bina, beş katlı olmasına rağmen sekiz sıra pencereye sahip. Bunun nedeni yapı yükseldikçe pencerelerin küçülüyor olması. Siyah panellerle kaplı binanın en ilginç yanını testere dişi görünümlü çatısı oluşturuyor.David Adjaye, Rivington Place

Alara Konsept Mağazası
Afrika’nın ilk yaşam tarzı ve konsept mağazası olan yapı, dünyanın lider ve Afrika’nın önde gelen moda markalarını barındıran lüks bir kimliği yansıtıyor. Dokuz metre yüksekliğinde dikdörtgen bir hacme sahip olan binanın ön cephesi geometrik çizgilerle kafeslenmiş. Kırmızı ve gri renk paleti ile göz alıcı bir görünüm sunan mağaza, bir sanat galerisi ve teras barındıran camlı bir çatıya sahip.David Adjaye, Alara Konsept Mağazası

Fotoğraflar: Adjaye Associates / adjaye.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın