Diébédo Francis Kéré

YORUM YAZIN 0
3700
Diébédo Francis Kéré, Gando İlköğretim okulu
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Diébédo Francis KéréSuyu ve elektriği olmayan bir Afrika köyünden çıkarak, dünyanın başarılı ve bol ödüllü mimarları arasına giren Diébédo Francis Kéré, geleneksel malzemeleri ve yapı tekniklerini modern mühendislik yöntemleriyle birleştirerek yenilikçi inşaat stratejileri geliştiriyor.

Diébédo Francis Kéré, 1965 yılında Afrika’nın batısında yer alan Burkina Faso’nun küçük bir köyü olan Gando’da doğdu. Babası köyün şefiydi. Köy halkı geleneksel batı eğitimini zaman kaybı olarak görse de, Francis Kéré’nin babası oğlunun okula gitmesine izin verdi. Amacı, oğlunun köye gelen mektupları okuyabilmesi için okuma yazma öğrenmesiydi. Böylece Francis Kéré, doğduğu köyün okula giden ilk çocuğu oldu.

Diébédo Francis Kéré, Gando KöyüGando köyü

Gando köyü, Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’nun güneydoğusunda yer alıyor. Burkina Faso, 2011 yılında yayınlanan Birleşmiş Milletler İnsan Gelişim Endeksi’ne göre, dünyanın en az gelişmiş yedinci ülkesi. Eğitim eksikliği, düşük gelir ve kuraklık ülkenin en büyük sorunları olarak görülüyor.

Nüfusu 3 bin olan Gando köyünün geçim kaynağı çiftçilik. Gandolular, kalay ve saman çatılı çamur kulübelerde yaşıyorlar. Akan suya veya elektriğe erişimleri yok. Okuma yazma oranları ise ulusal ortalamanın yüzde 25’inin altında. Köyün bir diğer sorunu da yetersiz beslenme. Genelde günde bir kez yemek yiyebiliyorlar. Temel gıdaları, pek çok Afrikalının temel gıdası olan “fufu” denilen undan yapılmış bir yemek. Bölgede bol bulunan mango da önemli besin kaynaklarından; içerdiği vitaminler ile Gandoluların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Mangoların bir diğer faydası da dayanılmaz sıcaklığa karşı sağladıkları gölge.

Okuma aşkı ve ödüllerle dolu kariyer

Gando köyünde okul olmadığı için Francis Kéré, yedi yaşında ailesinin yanından ayrılarak okumak için amcasının yanına yerleşti. Liseyi başarıyla bitirerek marangoz oldu ve 18 yaşındayken ahşap konusunda çıraklık yapmak üzere burs kazanarak Almanya’ya gitti. Ancak Almanya’da marangozluk alanını yetersiz bularak, Berlin Teknik Üniversitesi’nin çalışma mimarisi bölümüne kaydoldu. 2004 yılında mimarlık ve mühendislik alanlarında üniversite mezunu oldu. Aynı yıl, diploma projesi olan Gando İlköğretim Okulu’nu hayata geçirdi ve projesi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

Diébédo Francis Kéré, Gando İlköğretim Okulu genel
Gando İlköğretim Okulu

Francis Kéré kısa sürede mimarlık alanında saygın bir otorite haline geldi. Projeleri ile pek çok önemli mimarlık ve çevre ödülü aldı. Hayata geçirdiği eserleri ve kavramsal tasarımları fuarlarda sergilendi. 2009 yılında İngiliz Kraliyet Enstitüsü’nün yeminli üyeliği ve 2012’de Amerikan Mimarlar Enstitüsü (FAIA) onursal üyeliği unvanlarının sahibi oldu. Harvard Tasarım Enstitüsü’nde ve İsviçre’de profesörlük yaptı.

Doğduğu köye vefa borcu

Francis Kéré, henüz eğitimi sırasında, doğduğu coğrafyaya katkıda bulunmanın ve gelecek kuşaklara fırsat vermenin görevi olduğunu hissetti ve köyü için bir ilköğretim okulu inşa etmek istedi. İnşaata para desteği sağlamak için, 1998 yılında arkadaşlarının da yardımıyla “Gando için Yapı Taşları” anlamına gelen “Schulbausteine ​​für Gando” derneğini kurdu. Aynı yıl kendi mimarlık bürosu olan Kéré Mimarlık’ı açtı. Amacı, Avrupa’da edindiği bilgileri Burkina Faso’nun geleneksel bina yöntemleriyle birleştirmekti.

Diébédo Francis Kéré Gando'da yaptığı ilkokulTasarladığı ilkokulu diploma projesi olarak Gando’da inşa etti. Okul, kerpiç tuğlalarla yapıldı. Kéré’nin yenilikçi tasarımı ile geniş, yükseltilmiş bir teneke çatı sayesinde kerpiç duvarların yağmura karşı korunması sağlandı. Böylece bina, geleneksel betonarme okul binalarına göre çok daha serin bir yapı oldu.

İlginizi çekebilir:   Norman Foster

Diébédo Francis Kéré, oklu yapımında çalışan halkTüm Gandolular okulun yapımında yer aldı. Böylece, kendi evlerini inşa etmek ve iş bulmak için kullanabilecekleri inşaat teknikleri konusunda uygulamalı eğitim almış oldular.

Diébédo Francis Kéré, Gando ilkokulu sınıfİlkokulun kapasitesi kısa sürede artan talepleri karşılayamaz hale geldi. Bina 120 öğrenciyi barındıracak şekilde tasarlanmıştı, ancak 2007 yılına kadar öğrenci sayısı 300’e ulaştı. Francis Kéré, Kasım 2005’te okulu büyütmeye karar verdi ve dört derslikli yeni bir binanın inşasına başladı. Ek binanın dışında, okul mutfağı, kütüphane, öğretmenler için konaklama birimleri ve futbol sahası da inşaata eklendi. Günümüzde, okulda 700 öğrenci öğrenim görüyor.

Diébédo Francis Kéré, Gando Atölyesi ve öğrencilerGando Atölyesi

Yerel inşaatçılar, mimarlar, öğrenciler ve ziyaretçiler arasında bir etkileşim kurmak için geliştirilen Gando Atölyesi, İsviçre’deki Mendrisio Mimarlık Akademisi ve Francis Kéré’nin organizasyonu ile başlatıldı. Henüz yapım aşamasında olan atölyenin, yerli yapı yöntemlerinin çağdaş uygulamalarla harmanlanıp, sürdürülebilir inşaat teknolojileri ve araştırmaları için bir merkez olarak işlev görmesi planlanıyor.

Atölye alanı, öğrenciler ve işçiler için geçici barınma ve depolama da sağlayarak bölgede devam eden bina gelişmelerini desteklemeye devam edecek.

Diébédo Francis Kéré, atölye binası inşaatıAtölye’nin hayata geçireceği projeler, eğitim kaynaklarını artırmayı ve meslek eğitimi yaratmayı amaçlıyor. Ayrıca bölgeye Avrupa’dan gelen öğrenci ve mimarların kırsal ve yoksul alanlardaki yöntem ve yapı malzemelerini tanımaları, takım halinde çalışmayı öğrenmeleri ve sahadaki zor şartlara çözüm üretmeleri açısından da son derece yararlı olacağı öngörülüyor. Yaklaşık 7 metre yüksekliğe ulaşan atölye binası, Gando’nun en uzun kil yapısı olacak.

Önemli eserleri:

Opera Köyü
Toplumdaki kültürel kimliğin şekillenmesine ve uyanmasına yardımcı olmak amacıyla başlayan proje, Alman tiyatro ve film yönetmeni Christoph Schlingensief ile işbirliği içinde geliştirildi. Yapı, geniş işlevini desteklemek için pasif havalandırma, güneş enerjisi kullanımı, su toplama ve yönetimi ile uyarlanabilir modüller olarak tasarlandı. Yerel kil, ahşap ve laterit taş ile yapılan modüller, yerinde yaygın olarak bulunan malzemelerin kullanımıyla ekolojik bir kimliğe sahip oldu. 14.230 m² alanda yapılan kompleks, 500 öğrenci için sınıflar, çeşitli konut türleri, sanat ve medya laboratuvarları, atölyeler ve yemek tesisleri içeriyor.

Diébédo Francis Kéré, Opera Köyü görünümü

Mali Ulusal Parkı, Bamako
Francis Kéré, Mali’nin bağımsızlığının 50. yıldönümünü kutlamak için Bamako’daki Milli Park’ı yenileyerek yeni bir restoran, spor merkezi ve çeşitli giriş binaları tasarladı. 2010 yılında tamamlanan projede, farklı kompleksler ortak bir tasarım dili ve malzeme seçimi yoluyla benzersiz ve tanınabilir bir mimari tarz oluşturuyorlar. Yerel doğal taşlarla kaplı olan binalar hem oyun alanında hem de iç eğlence alanlarında mümkün olduğunca gölge üretmek üzere düzenlenmiş.

Diébédo Francis Kéré, Mali'deki ulusal park

Léo Cerrahi Kliniği ve Sağlık Merkezi
Burkina Faso’da yapılan sağlık merkezi, ‘Operieren in Afrika’ hayır kuruluşunun girişimiyle finanse edildi. Francis Kéré, projenin finansmanı sınırlı olduğu için tasarımda önceden planlanmış modülleri kullandı. Duvarlar dökme topraktan inşa edildi ve çatılarda kalay kullanıldı. Daha fazla gölge sağlamak amacıyla çatılar birbirleriyle örtüşecek şekilde düzenlendi. Tasarımın son aşamasında, modüller arasındaki boşluk iç mekan haline getirildi. Merkez 2014 yılında tamamlandı.
Diébédo Francis Kéré, Léo sağlık merkezi


Fotoğraflar: kere-architecture.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın