Glenn Murcutt

YORUM YAZIN 0
2017
Glenn Murcutt, Walsh Evi
Walsh Evi Fotoğraf: © Anthony Browell/ozetecture.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Glenn Murcutt , portre
Fotoğraf: © Anthony Browell /nma.gov.au

Avustralya’nın en önemli ve Pritzker Ödülü de dahil olmak üzere en çok uluslararası ödül kazanmış mimarı olan Glenn Murcutt, “doğa ile uyumlu yaşama” felsefesinin en önemli isimlerinden. Tasarımlarında mevsimlerin değişimine öncelik veren sanatçı, binalarını suyun, ışığın, ısının ve rüzgarın hareketlerine uyum sağlayacak şekilde tasarlıyor.

Avustralya kıtasının doğal dokusu ile bire bir örtüşen tasarımlarıyla dünya çapında takdir kazanan Glenn Murcutt, modernist, doğalcı, çevreci, hümanist, ekonomist ve ekolojist gibi ayırt edici niteliklerin tümüne sahip bir mimar. Avustralya kültürüne, iklimine ve topografyasına dayanan bir mimari izleyen sanatçı, binalarını rüzgarın yönü, suyun hareketi, sıcaklığın ve ışığın değişmesi gibi kavramları dikkatle inceleyerek tasarlıyor. Aynı zamanda binalarının hem sürdürülebilir hem de ekonomik olması için cam, taş, tuğla, ahşap ve oluklu metal gibi Avustralya kıtasındaki yerel malzemeleri kullanıyor.

Aborijin yaşam biçiminden, özellikle de “Place of Spirit” ruhundan esinlenen Murcutt, “toprağa hafifçe dokunma” felsefesinden ödün vermemek için kendi projelerini tek başına ve sadece Avustralya’da gerçekleştiriyor. Felsefesine uygun olarak çok katlı, gösterişli, lüks yapılar yerine çok işlevli evler ve küçük ölçekli binalar tasarlıyor. Tasarımlarında yükseltilmiş zeminler ve serbest esinti akışını sağlayacak şekilde açılabilen panjur gibi ögeleri sıklıkla kullanıyor. Klima yerine çıtalı çatılar, perdeler ve panjurlarla hava akımını kontrol eden sistemler geliştiriyor. Çağdaş mimarinin, sürdürülebilir malzemelerin ve yerel işçiliğin uyumlu bir karışımı olan tasarımları, yapılı çevrenin doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmeye odaklanıyor.

Baba etkisi

Glenn Murcutt, 1936 yılında Avustralyalı bir ailenin çocuğu olarak Londra’da doğdu. Babası Papua Yeni Gine’de altın arama çalışmaları yaptığı için çocukluğunun ilk beş yılı bu ülkede geçti. Yeni Gine’nin Morobe semtindeki evleri babası tarafından inşa edilmiş basit ve geleneksel bir mimariye sahipti. Babasının birçok yeteneğe sahip kendi kendine yeten bir insan olması, basit ve doğanın yasalarına uygun bir şekilde yaşanması gerektiğini savunan Henry David Thoreau’nun felsefelerini benimsemesi ve Ludwig Mies Van Der Rohe’nin sade mimarisine olan hayranlığı sanatçının küçük yaşlarda hem mimariye hem de sadeliğe ilgi duymasına neden oldu.

Murcutt, beş yaşına geldiğinde ailesi Sidney’e taşındı. Liseyi bir erkek lisesinde okuduktan sonra lisans eğitimi için mimarlığı seçti ve Sidney’deki New South Wales Üniversitesi Teknik Koleji’nden mimarlık derecesi ile diplomasını aldı. Mezuniyetinin ardından iki yıl boyunca seyahat etti. Sonrasında Sidney’e geri dönerek ünlü Ancher, Mortlock, Murray ve Woolley mimari ofisinde beş yıl boyunca çalıştı. Pek çok mimarla çalışma fırsatı bulduğu bu beş yılda organik mimari felsefesini öğrendi ve bu konuda deneyim kazandı.

Doğa dostu bir kariyer

Sanatçı, çalıştığı ofisten ayrıldıktan hemen sonra, Sydney’in varlıklı bir banliyösü olan Mosman’da kendi mimarlık ofisini açtı. Aynı yıllarda Sydney Üniversitesi’nde tasarım dersleri vermeye başladı.

İlginizi çekebilir:   Aldo Rossi

Konutlar yaparak başladığı kariyerinin ilk yıllarında tasarladığı Marie Short Evi, Ludwig Mies Van Der Rohe’nin modern Miesian estetiğini Avustralya yün sundurma pratikliği ile birleştirdiği ilk evlerinden biri oldu.

Glenn Murcutt, Marie Short Evi
Marie Short Evi Fotoğraf: © Anthony Browell/ozetecture.org

Evi, iklimsel özelliklerle ilişkili olarak konumlandırdı. Oluklu çelikten çatıda yaptığı çift katmanlı geri çekilebilir pencereler ile hem güneş ışığının gün boyu eve girmesini ve hem de doğal havalandırmayı sağladı.

Doksanlı yılların başında tamamladığı Simpson-Lee Evi ise mimari çevreler tarafından çok beğenildi ve Murcutt’ın çalışmalarının gelişiminde önemli bir proje olarak kabul edildi.

Glenn Murcutt, Simpson-Lee Evi
Simpson-Lee Evi Fotoğraf: © Anthony Browell/ozetecture.org

Tasarımı ve uygulamalarıyla doğa-yapı ilişkisini tam bir soyutlama noktasına taşıdığı evde cilalı beton zeminler, tuğla, çelik yapı çerçevesi ve dış oluklu metal kaplama gibi basit ve aşınması güç malzemeler kullandı. Eve ulaşan yolu mevcut bir patikayı kullanarak tasarladı. Çevredeki göletten geçen bir ahşap köprü ve cam duvardan oluşan bir giriş ile tüm manzarayı evin içine taşıdı. Böylece ana yaşam alanı manzaraya kesintisiz bağlanan açık bir veranda görünümü almış oldu.

Glenn Murcutt, kariyer
Sanatçı 80’li yıllarda ofisinde Fotoğraf: © Robert McFarlane / portrait.gov.au

Murcutt, ülkesi dışında çalışmamasına veya büyük bir firma yönetmemesine rağmen dünya çapında bir etki yarattı ve başarılı bir kariyer sürdürdü. Ülkesindeki üniversitelerde uzun yıllar öğretmenlik yaptı; yurt dışındaki pek çok önemli üniversiteye konuk oldu. Doğa dostu, sade mimarisini ve deneyimlerini anlatan çok sayıda kitap yazdı. Halen çalışmalarını çoğunlukla tek başına, sadece proje kapsamında yaratıcı iş birlikleri yaparak yürütüyor ve öğretmenliğe devam ediyor.

Önemli eserleri

Avustralya İslam Merkezi
İslami mimar Hakan Elevli ile birlikte tasarladığı cami, büyüklüğü ve farklı bir kültüre tasarım yapması nedeniyle Murcutt için yeni bir deneyimi temsil ediyor. Cami, biraz uzağında başlayan bir manzaranın parçası olarak tasarlanmış. Yapının en önemli özelliğini heykele benzeyen bıçak gibi sivri, yüksek bir beton duvar oluşturuyor ve geleneksel minarenin yerini alıyor.

Glenn Murcutt, Avustralya İslam Merkezi
Fotoğraf: © Veeral Patel / architectureau.com

Arthur ve Yvonne Boyd Sanat Merkezi
Ekili tarım arazileri ve doğal çalılar arasında yer alan eğitim kompleksi, üç ahşap kulübeden oluşuyor. Otuz iki öğrencinin eğitim alıp konaklayabildiği kompleksteki uyuma alanları, her biri dört kişiyi barındıran doğrusal bir düzlem olarak tasarlanmış. Açık bir geçit boyunca yer alan ve ortak banyoların etrafında gruplanmış olan her uyku bölmesinde manzaraya hakim bir pencere bulunuyor.

Glenn Murcutt, Arthur ve Yvonne Boyd Sanat Merkezi
Fotoğraf: © Anthony Browell/ozetecture.org

Palm Beach Evi
Glenn Murcutt’ın en yeni evlerinden biri olan yapı, dik eğimli ve yoğun ağaçlık bir alanda yer alıyor. Yangın riski yüksek bir bölgede olduğu için evin yapımında beton zeminler, çelik çatı kullanılmış; cephesi siyah çinko ile kaplanmış. Evin salonu ise geniş ve açılabilen camlarla verandaya dönüştürülmüş.

Glenn Murcutt, Palm Beach Evi
Fotoğraf: © Anthony Browell/ozetecture.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın