Jeanne Gang

YORUM YAZIN 0
1679
Jeanne Gang, Hyde Park detay
City Hyde Park Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall - Hedrich
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Jeanne Gang, portre
Fotoğraf: studiogang.com

Çağımızın önde gelen ve saygın mimarlarından olan Jeanne Gang, çarpıcı yapıları ve çevreye duyarlı yaklaşımıyla tanınıyor. Sanatçı, eserlerinde doğal kaynakları korumak ve biyoçeşitliliği artırmak için geri dönüştürülmüş yapı malzemelerini ve sürdürülebilir tasarım tekniklerini tercih ediyor.

Amerikalı mimar Jeanne Gang, mimari yapıların sürdürülebilirliği konusunda bireyler, topluluklar ve ortamlar arasındaki ilişkileri ön plana çıkaran projeleri ile dünya çapında bir üne sahip. Çevresel ve ekolojik sürdürülebilirlik konularına yenilikçi yaklaşımlar sergileyen sanatçı, mimari arayışlarında farklı ölçekler ve farklı tipolojiler üzerinde araştırmalar yapıyor. Çalışmalarında, mimarinin geleneksel sınırlarının ötesine geçerek daha güçlü materyallerin geliştirilmesinden toplulukların daha güçlü hale getirilmesine kadar uzayan bir süreç izliyor. Kültürel kurumlardan yüksek karma binalara ve kentsel planlamaya kadar uzanan projeleri aracılığıyla kentsel ve doğal sistemler arasındaki sinerjiyi güçlendirmeyi amaçlıyor.

Jeanne Gang, Aqua Tower
Aqua Tower Fotoğraf: Ryan Kirby

Jeanne Gang ayrıca, 2010 yılında tamamladığı Aqua Tower ile kadın bir mimar tarafından tasarlanan en yüksek binanın da mimarı. Kendisine ödül kazandıran gökdeleni tasarlarken en önem verdiği konu yine sürdürülebilirlik oldu. Su ve enerji tasarrufu sistemlerinin yanı sıra yeşil çatısı ile de sürdürülebilir özellikler taşıyan Aqua Tower, sanatçının LEED sertifikasına sahip yeşil yapıları arasındaki yerini aldı.

Tatillerde başlayan mimarlık merakı

Jeanne Gang, 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletindeki Belvidere kentinde doğdu. Çocukluğunda, mühendis olan babasının büyük yapılara olan merakı nedeniyle, ailece çıktıkları tatiller sırasında uzun mesafeler kat ederek büyük köprüleri ve binaları geziyorlardı. Mimarlığa ilgisi ilk olarak o yıllarda başladı. Gençlik yıllarının başında ise ressam olmayı düşündü ama matematik ve fen bilimleri de kendisine çok çekici geliyordu. Mimarlığın tüm sevdiği meslekleri birleştireceğini düşünerek mimarlık eğitimi almaya karar verdi. Lisansını Illinois Üniversitesi mimarlık bölümünde yaptı. Yüksek lisansını ise Harvard Üniversitesi tasarım bölümünden aldı.

Jeanne Gang, kariyer
Fotoğraf: studiogang.com

Mezun olduktan sonra Hollanda’ya giderek Rotterdam’da ünlü mimar Rem Koolhaas’ın mimarlık ofisi OMA’da çalıştı. Burada yaşadığı deneyim mimari anlamda gelişmesine çok yardımcı oldu. Bir kaç yıllık çalışmanın ardından ülkesine dönerek Amerikan mimarlık lisansını aldı ve 1997 yılında Chicago’da kendi mimarlık ofisi olan Studio Gang’ı açtı.

İnsan-toplum-çevre ekseninde projeler

Günümüzde dünya çapında büyük projeler yürüten Studio Gang ekibi, mimarinin yanında kentsel tasarım konusunda da oldukça etkili. Tasarımcılar şehir planlamacıları, danışmanlar ve çeşitli alanlardaki uzmanlardan oluşan ekip, insanları birbirlerine, topluluklarına ve çevreye bağlayacak çok yönlü ölçeklerde yenilikçi projeler tasarlıyor. Jeanne Gang liderliğindeki ofis, su sistemlerinden ekolojiye, konuttan kule tipolojilerine kadar her konu hakkında keşifler derleyen, hatta uygulama aşamasındaki projelerden bağımsız olarak çalışan bir araştırma koluna da sahip.

Jeanne Gang, Studio Gang
Studio Gang’ın yeşil çatısı Fotoğraf: studiogang.com/Tom Harris

Sanatçı ekibiyle birlikte Amerika ve Avrupa’da insan, toplum ve çevre ekseninde projelendirilen pek çok kentsel alan, gökdelen ve kamu binası tasarladı. Bu projeler arasında pek çok kamu alanı ve vakıf yer aldı. Kimsesiz çocukları korumak üzere çalışan küresel federasyon SOS Çocuk Köyleri’nin Chicago’daki binasını tasarlayarak inşa etti. Binanın tasarımında kullandığı çok yönlü ve doğal aydınlatmalı alanlarla hem öğrenme olanaklarını çoğalttı hem de sosyal etkileşimi teşvik etti.

İlginizi çekebilir:   Norman Foster
Jeanne Gang, SOS Çocuk Köyleri Chicago hizmet binası
SOS Çocuk Köyleri Chicago hizmet binası Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall – Hedrich

Diğer bir proje, Chicago’nun göl kıyısında yer alan Lincoln Park Hayvanat Bahçesi’ndeki Tabiat Parkı oldu. Proje sırasında bataklıkların rehabilitasyonu da dahil olmak üzere ekolojik fikirli pek çok çalışma yapıldı. Daha çeşitli bir hayvan yaşam alanı için su kalitesi ve bitki çeşitliliği artırılarak, göl ekolojik bir habitata dönüştürüldü. Park, yürüyüş yolları, peyzaj uygulamaları ve tesisler ile kent sakinleri için çekici bir açık hava mekanı haline getirildi.

Jeanne Gang, Lincoln Park
Lincoln Park Fotoğraf: studiogang.com/Tom Harris

Sanatçının yine Chicago’daki Clark Park’ta tasarladığı WMS Kayıkhanesi, nehir kenarı boyunca halka açık önemli bir erişim noktası oluşturdu ve nehrin ekolojik olarak yeniden canlanmasını sağladı.

Jeanne Gang, WMS Kayıkhanesi
WMS Kayıkhanesi Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall – Hedrich

Kayıkhanenin “M” ve ters bir “W” harflerinden oluşan çatısı, aynı zamanda kürek çekme hareketini ve ritmini vurguluyor. Bu ritmik tasarım, yaz aylarında temiz havanın içeri girmesine, kışın ise güneş ışığının zemin döşemesini ısıtmasına olanak sağlıyor. Böylece tüm yıl boyunca enerji kullanımını en aza indiriyor.

Devam eden kariyer

Sanatçı, kariyeri boyunca “yılın mimarı” da olmak üzere bir çok ödül kazandı; pek çok kitap ve makale yazdı, sergiler açtı. Harvard, Yale, Princeton gibi önemli üniversitelerde mimarlık dersleri verdi. Günümüzde de farklı ülkelerin üniversitelerinde dersler veren Jeanne Gang, projelerinin dışında çeşitli sivil ve tasarım odaklı komiteler ve danışma grupları üzerinde çalışıyor.

Önemli eserleri

Arcus Sosyal Adalet Liderliği Merkezi
İnsan hakları ve sosyal adalet alanlarında liderler yetiştiren merkezin tasarımı, insanlar arasındaki psikolojik ve kültürel engelleri kırmaya ve anlayışı kolaylaştırmaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmış. Binanın merkezinde yer alan yemekhane ve oturma odası, resmi olmayan toplantılar ve rastlantısal karşılaşmalar için potansiyel oluşturuyor. Cephede kullanılan yığma ahşap duvarlar ise karbon kirliliğini azaltma ihtiyacına cevap veriyor.

Jeanne Gang, Arcus Sosyal Adalet Liderliği Merkezi
Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall – Hedrich

City Hyde Park
Daha önce bir alışveriş merkezi olan bina, iç ve dış mekan olanaklarına sahip, yaşam ve eğlence seçenekleri sunan bir apartman olarak yeniden tanımlanmış. Binanın dış cephesinde istiflenmiş beton paneller dizisiyle vurgulanan balkonlar hem güneşlik işlevi görüyor hem de komşuluk ilişkilerinin canlanmasına olanak sağlıyor.

Jeanne Gang, City Hyde Park
Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall – Hedrich

Yazarlar Tiyatrosu
Tiyatronun tasarımda topluluğun günlük yaşamına enerji veren, bölge çapında heyecan verici bir mimari yaratılması amaçlanmış. Bina, şeffaf görsel bağlantılar ve sarmaşık kaplı zeminler ile çevreyle bağlantı kuruyor. Güzel havalarda bitişik binanın parkına açılan lobi, tiyatro içinde üretilen enerji ve etkileşimin dış dünyaya yayılmasına izin veriyor. Geceleri ise içeriden yapılan ışıklandırma ile parlayarak toplumsal ve kültürel anlamda ilgi çekiyor.

Jeanne Gang, Yazaralar Tiyatrosu
Fotoğraf: studiogang.com/Steve Hall – Hedrich
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın