Kengo Kuma

YORUM YAZIN 0
5882
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Kengo Kuma resmi
Kengo Kuma

Japon mimari geleneklerini çağımıza uygun olarak yeniden yorumlayan Kengo Kuma, günümüzün en önemli çağdaş Japon mimarlarından. Eserleri, doğu ile batı, yenilik ile gelenek arasında tam bir sentez oluşturuyor. Mimari anlayışının en belirgin felsefesi ise, yapıları kendi ortamlarında eriterek çevreleriyle kaynaşmışçasına bir kişilik ve anlam kazandırmak üzerine kurulu.

Kengo Kuma, 1954 yılında Yokohama’da doğdu ve Tokyo Üniversitesi’nde eğitim aldı. Geçmişte Keio Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Illinois Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapmış olan Kengo Kuma, halen Tokyo Üniversitesi Mimarlık Enstitüsü’nde profesör olarak ders veriyor.

Kengo Kuma, kariyerinin en önemli adımını 1990 yılında kendi ofisini kurarak attı. ‘Kengo Kuma & Associates’ adındaki mimarlık ofisinde, mimari, kent ve tasarım ile ilgili çeşitli araştırma projeleri yürütmeye başladı. Geleneksel olanı modern teknolojilerle buluşturmayı yeğleyen sanatçı, Japon geleneğinin öğretileri ile bağlantılı kurarak kullandığı malzemelerin duygusal içeriğini ifade eden yeni bir stil yaratıyor. Bu da yapılarına özgün özellikler ve görünümler kazandırıyor.

“Bir binanın ömründen çok, o binanın güzel yaşlanıp yaşlanmadığı önemlidir” diyen usta mimar Kengo Kuma, yaptığı tasarımlarda betonu çok az tercih ediyor. Daha çok binanın çevresinde var olan malzemeleri ve ahşabı kullanıyor. Modern dokunuşlarıyla farklılık kazandırdığı cam, ahşap ve bambunun uyandırdığı hafiflik ve yumuşaklık hissini hemen tüm tasarımlarında görmek mümkün.

Japon mimarisinin önemli bir özelliği olan şeffaflığı, hafif ve doğal malzemelerle yakaladığını söyleyen sanatçı, taş gibi daha ağır malzemeleri ise farklı formlarda kullanarak aynı hafiflik duygusunu vermeye çalışıyor. Şeffaflığı yakalamak için ışığın doğayla etkileşimine de büyük ilgi duyarak binalarında ışık kullanımına çok önem veriyor.

Onun için yapının inşa edileceği her alan doğanın ve zamanın bir sonucu. Bu bakış açısı, ona doğayı daha derinden ve daha yakından hissetme ve çevreyle kaynaşabilen binalar tasarlama ufku kazandırıyor.

İlginizi çekebilir:   Jo Nagasaka

Çağdaş mimaride yaklaşımları tartışan ve eleştiren sayısız kitap ve makale yazan Kengo Kuma, 2008 yılında yazdığı, ‘Mimarın Çözülmesi ve Parçalanması’ adlı orijinal metninde yer alan ‘Nesneye Karşı Nesim’ adlı kitabı çevreye saygılı bir ilişki mimarisini öneriyor.

Pek çok ödülü ve eseri olan sanatçı Kengo Kuma’nın Tokyo ve Paris ofislerinde çalışan yüz elliden fazla mimar, aralarında Tokyo 2020 Ulusal Olimpiyat Stadı da olmak üzere dünya çapında çeşitli tür ve ölçekte tasarımlar yapmaktadır.

Önemli eserleri:

Nagasaki Valilik Sanat Müzesi

Kengo Kuma, 2005 yılında açılan müzedeki taş panjurları Nagasaki kentinin mimari özelliklerinden olan tahta kafesli sömürge tarzı verandaların çağdaş bir versiyonu olarak tasarladı. Ayrıca, müzenin yapılacağı alanda bulunan kanalı da bina ile birleştirerek, müzeye gelen tüm ziyaretçilerin cam köprü üzerinden yürüyerek suyun tadını çıkarmalarını sağladı.

Nagasaki Valilik Sanat MüzesiAsakusa Kültür ve Turizm Merkezi
Her katın farklı çatılar tarafından tanımlandığı tasarımda, katlar üst üste yığılanmış gibi uzanıyor.

Asakusa Kültür ve Turizm Merkezi
Fotoğraf: Taito-ku

Louis Vuitton Binası
Louis Vuitton grubunun Japonya’daki merkez binası, aydınlatılmış bir taş kutu görünümünde. Binanın dış cephesi iki cam panel arasına yerleştirilen dört milimetre kalınlığında oniks levhalarla kaplanmış.

Louis Vuitton Binası


Bato Hiroshige Sanat Müzesi

Kengo Kuma, ünlü Ukiyo-e sanatçısı Hiroshige Ando’nun çalışmalarına ithaf edilen müzeyi, Hiroshige’in odun bastırma baskılarıyla yarattığı eserlerin mekansal bir yorumu olarak tasarladı.

Bato Hiroshige Sanat Müzesi
Fotoğraf: japanese_craft_construction

Starbucks /Dazaifu Tenmagu
Mimar Kengo Kuma, Japonya’daki Shinto tapınağı Dazaifu Tenmagu’ya giden yol üzerinde bulunan Starbucks Coffee için geleneksel Japon mimarisini temel alan ahşap bir tasarım uygulamış.

Starbucks /Dazaifu Tenmagu

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın