Melkan Gürsel

YORUM YAZIN 0
3548
Melkan Gürsel Levent Loft genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Melkan Gürsel portreMelkan Gürsel, Türkiye’nin ve dünyanın bir çok kentinde binalarıyla iz bırakan başarılı bir mimar. İstanbul’un siluetine, kültürüne ve sosyal yaşamına önemli yapılar kazandıran Melkan Gürsel, Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü (RIBA) ödülünü kazanan ve Avrupa’nın en başarılı mimarları listesinde yer alan ilk mimarımız.

Hem ülkemizde hem de ülke dışında yaptığı projelerle ismini “başarılı mimarlar” arasına yazdıran Melkan Gürsel, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Cumhuriyetimizin 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in torunu olan sanatçının çocukluğu, babaannesinin torun hasreti nedeniyle İzmir’de geçti. Eğitimi başlayınca İstanbul’a, ailesinin yanına geldi. Orta öğrenimini yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde tamamladı.

Melkan Gürsel’in mimariye merakının kaynağında, biraz babası biraz da edebiyat öğretmeninin mimarlık okuyan kızı yer alıyor. Babasının iç mekanlara olan ilgisi ile öğretmeninin kızının cazip bina maketlerine, üniversite sınavlarının puan sonucu da eklenince, sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde okumaya başlamış. Melkan Gürsel’in mimariye olan ilgisi eğitimi sırasında gittikçe artmış. Özellikle Barselona’da mimarlık ve şehircilik konusunda yüksek lisans yaparken, mesleğinin dünyanın en güzel mesleklerinden biri olduğuna karar vermiş.

İlk kazanç editörlükten

Melkan Gürsel’in profesyonel yaşamı üniversite yıllarında başladı. Arkitekt Mimarlık Dergisi’nde önce editörlük sonra da genel yayın yönetmeni yardımcılığı yaptı.

Yüksek lisansı sonrasında Türkiye’ye dönerek mimarlık kariyerine başlayan ve çeşitli mimarlık bürolarında çalışan Melkan Gürsel, 1995 yılında Tabanlıoğlu Mimarlık’ta çalışmaya başladı.

Melkan Gürsel, Dakar Kongre Merkezi
Sanatçıya pek çok ödül kazandıran Dakar Kongre Merkezi

Estetik ve işlevsellik

Tasarımlarında insanlardan ve çevresindeki yaşamlardan ilham alan sanatçı, dış görünümdeki estetiğin yanı sıra işlevselliği ve kullanıcı konforunu da ön planda tutuyor. Mimari tasarımı insanların kolay ve mutlu yaşaması üzerine kurgulamanın gerekliliğine inanıyor. Tasarlarken dayatmacı bir yaklaşım göstermeyen Melkan Gürsel, hem yaşam alışkanlıklarına hem de arazi, iklim gibi çevre koşullarına uyumlu mimari tasarımlar yapıyor; mekanları yeniden yorumlayarak yaratıcı ve ekonomik olarak uygulanabilir çözümler üretiyor.

İlginizi çekebilir:   Aldo Rossi
Melkan Gürsel, Baksı Kadın İstihdam Evi
Yapımı süren Baksı Kadın İstihdam Evi
Proje, Bayburt’ta sosyal yaşamın ve yerel değerlerin canladırılması amacını güdüyor.

Pek çok ödülün sahibi olan Melkan Gürsel, mimarlığın yanı sıra yurt içi ve yurt dışındaki jürilerde yer alıyor ve dünyanın bir çok ülkesinde konferanslar veriyor.

Önemli eserleri:

İstanbul Modern
Terk edilmiş bir deponun minimum müdahale ile dönüştürülmesi sonucu Türkiye’nin ilk modern müzesi konumuna gelen yapı hem deponun yapısal özgünlüğünü koruyor hem de sergilenen eserlerin ön plana çıkartılmasını sağlıyor. 2004 yılında tamamlanan ve 8 bin metrekareye yayılan binada alanlar arasındaki sürekliliği şeffaf cam bölmeler sağlıyor. Böylece ışık kontrollü olarak içeri alınıyor ve müze için gerekli olan ferah ve interaktif bir alan elde ediliyor.

Melkan Gürsel, İstanbul Modern

Selçuk Ecza Genel Müdürlük Binası
Dinamik kütleler, ferah iç mekanlarla sıcak bir ofis yapısı konsepti ile tasarlanan bina, avlular, atriyumlar hatta bahçelerle birbirine bağlanan dik çatılı yedi ayrı birime sahip. Çalışanların bir araya gelmesine imkan sağlayan ofis aralarındaki avlular aktif sosyal alanlar oluşturuyor. Ara alanlarda yaratılan atriyumlar ise iç mekanların daha fazla gün ışığı almasına olanak sağlıyor. 2013 yılında tamamlanan bina, 2015 yılında MIPIM’de ‘En İyi Ofis Yapısı’ ödülünü kazandı.

Melkan Gürsel Selçuk Ecza

Levent Loft
Şehir merkezinde konforlu, modern ve sakin bir yaşam tarzı sunan bina, uzun ve ince bir plana sahip. Mekanlar iç-dış ilişkisine esneklik getirerek, yaşam-iş-yaratıcılık işlevlerini aynı alanda çözümlüyor. 2007 yılında tamamlanan binayı bitişik iki fabrikadan ayıran duvar, ‘yeşil duvar‘ olarak yenilenmiş. Yapı, kullanılan perdeleme sistemi sayesinde ise dışardan farklı renk ve ışık yansıtıyor.

Melkan Gürsel, Levent Loft

Fotoğraflar: Tabanlıoğlu Mimarlık

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın