Richard Morris Hunt

YORUM YAZIN 0
1378
Richard Morris Hunt, Chateau Sur Mer
Chateau Sur Mer Fotoğraf: EvyRosita
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Richard Morris Hunt, portre1827 – 1895

Döneminin en önde gelen, en tanınan ve en popüler mimarlarından olan Richard Morris Hunt, mimarlık mesleğine katkılarından dolayı “Amerikan mimarlık dekanı” olarak adlandırılıyor. Mimarlık tarihinde seçkin bir kişiliği olan sanatçı, Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün (AIA) kuruculuğunu yapmasının yanı sıra, ülkesindeki mimari eğitimi şekillendirmede ve profesyonelleştirmede de kilit rol oynadı.

On dokuzuncu yüzyıl Amerikan mimarisine ve mimarlık mesleğinin gelişimine büyük katkılar sağlayan Richard Morris Hunt, Metropolitan Sanat Müzesi’nin Büyük Salonu, Özgürlük Heykeli’nin kaidesi ve görkemli Beşinci Cadde evleri ile New York kentinin siluetini şekillendirmede çok etkili oldu.

Paris’teki École des Beaux-Arts’ta eğitim alan ilk Amerikalı mimar olan sanatçı, zenginler için ayrıntılı evler tasarlayarak ün kazandı. Ancak, Amerika’nın zenginleşen sınıfına tasarladığı ikonik evlerin yanı sıra aynı zarif mimariyi sunan kütüphaneler ve sanat müzeleri de dahil olmak üzere birçok farklı bina inşa etti.

Richard Morris Hunt, fotoğraf
Sanatçının John Singer Sargent tarafından yapılan resmi

Seçkin bir aile

Richard Morris Hunt, zengin ve seçkin bir ailenin çocuğu olarak 1827 yılında New England bölgesindeki Vermont’un Brattleboro kentinde doğdu. Büyükbabası Vermont’ta vali, babası Jonathan Hunt ise Amerika Birleşik Devletleri Kongre üyesiydi. Annesi Jane Maria Leavitt ise zengin bir tüccarın kızıydı.

Babasını henüz beş yaşındayken kaybeden Richard Morris Hunt, 16 yaşına geldiğinde ağabeyinin sağlığı nedeniyle annesi ve dört kardeşi ile birlikte İtalya’ya gitti. Aile Roma’ya yerleşti. İsviçre’nin Cenevre kentinde yatılı olarak sanat okuyan ve orada mimar Samuel Darier’in yanında çalışan Hunt, ailesinin de teşvikiyle mimarlık eğitimi almaya karar verdi.

Genç Hunt’ın mimarlık yaşamı 1846 yılında girdiği Paris’teki École des Beaux-Arts ile başladı. Bu saygın sanat okulunda okuyan ilk Amerikalı oldu. Sanatçı, diplomasını başarıyla aldıktan sonra bir süre okulunda asistan olarak kaldı. Bu yıllarda Fransız mimar Hector Lefuel’in danışmanlığında Louvre Müzesi’nin genişletme çalışmalarında yer aldı.

Avrupa mimarisinden esinlenen ikonik binalar

Richard Morris Hunt, ülkesindeki kariyerine 20’li yaşlarının sonunda başladı. 1856 yılında New York’a yerleşti. Paris sanat atölyelerinin modelini izleyen bir mimarlık atölyesi açarak Fransa’da öğrendiklerini ve diğer Avrupa ülkelerinde gözlemlediklerini yansıttığı tarz ve fikirlerin öncülüğünü yapmaya başladı.

Sanatçının ilk yapılarından biri olan Griswold Evi, İsviçre’nin yarı ahşap dağ evlerinin ayrıntılarını anımsatan modern gotik bir tarza sahipti. Üçgen uçlu derin saçakları ve geniş bir verandası olan ev, çubuk tarzı ahşaptan oluşan cephesi nedeniyle “stick stili” olarak tanındı ve bu mimari tarzın prototip eseri olarak kabul edildi. 1864 yılında inşa edilen Griswold Evi, 1971 yılında Ulusal Tarihi Yerler arasına alındı. Günümüzde ise Newport Sanat Müzesi olarak kullanılıyor.

Richard Morris Hunt, Griswold Evi
Griswold Evi Fotoğraf: Daniel Case

Richard Morris Hunt’ın ilk önemli projesi 1857 yılında tasarladığı Onuncu Cadde Stüdyo Binası oldu. Bina, sadece sanatçıların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan ilk modern tesisti ve kısa sürede New York sanat dünyasının merkezi haline geldi. Sanatçıların sergi düzenlediği kubbeli bir ortak galeri ve galeri etrafında gruplanmış stüdyolara sahip olan bina, yenilikçi tasarımı ile kısa sürede ulusal bir mimari prototipi temsil etmeye başladı. Hunt’ın binadaki stüdyosu ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk mimarlık okulunu barındırıyordu. Tarihi yapı 1956 yılında yıkıldı.

İlginizi çekebilir:   Kazuyo Sejima
Richard Morris Hunt, Onuncu Cadde Stüdyo Binası
Onuncu Cadde Stüdyo Binası Fotoğraf: New York Şehri Müzesi Koleksiyonu

Hunt, yaşadığı kent olan New York’un siluetine pek çok ikonik ve yenilikçi bina ekledi. Amerikan orta sınıfı için tasarladığı Stuyvesant Apartments, Fransız tarzı Mansard çatılı ilk apartmanlardandı. Roosevelt Binası’nda dökme demir cepheler kullandı. New York Tribune için yaptığı bina New York’un ilk gökdelenlerinden biri olmasının yanı sıra asansör kullanan ilk ticari binalardan da biriydi.

Richard Morris Hunt, Özgürlük Anıtı kaidesiSanatçının en popüler çalışmalarından bir diğeri de, New York’un en bilinen sembollerinden olan Özgürlük Heykeli’nin kaidesini tasarlamak oldu. Hunt, 27 metre yüksekliğindeki kaidede klasik mimari unsurların yanında Aztek mimarisinden esintiler de kullandı.

Gilded Age 

On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısı, 1860-1896 yılları arası, Amerika Birleşik Devletlerinde “Gilded Age” yani “Yaldızlı Çağ” olarak adlandırıldı. Bu dönemde birçok işadamı büyük servet sahibi oldu ve servetlerini göstermek için devasa konaklar yaptırdı. Richard Morris Hunt da dahil olmak üzere birçok mimar, altınla süslü cömert iç mekanlara sahip bu saray görüntülü evlerin tasarımını yaptıkları için “Gilded Age Mimarları” olarak tanındılar.

Sanatçının bu dönemde tasarladığı en büyük evler Vanderbilt ailesine aitti. Bunlar arasında yer alan William K. Vanderbilt Evi, New York Beşinci Cadde’nin 51. ve 52. sokakları arasındaki tüm bloğu işgal eder büyüklükteydi. Sanatçı, evin tasarımında Fransız şatolarını örnek aldı. “Petit Château” yani “Küçük Şato” olarak da tanınan ev, görkemli süslemeleri ve dış özellikler ile Beaux-Arts tarzı unsurlara sahipti. 1878-1882 yılları arasında inşa edilen ev, ne yazık ki 1926 yılında yıkıldı.

Richard Morris Hunt, William K. Vanderbilt Evi
William K. Vanderbilt Evi

Amerikan mimarisinin dekanı olarak adlandırılan ve mimarlık mesleğine çok önemli destekler veren Richard Morris Hunt, ardında pek çok önemli eser bırakarak 1895 yılında hayata veda etti.

Richard Morris Hunt, anıt
Richard Morris Hunt anıtı Fotoğraf: Wikimedia Commons

Ölümünden üç yıl sonra, New York Belediyesi Sanat Derneği’nin isteği üzerine heykeltıraş Daniel Chester French ve mimar Bruce Price tarafından tasarlanan anıtı, New York Central Park içine yerleştirildi.

Önemli eserleri

Marble House / Mermer Evi
Beyaz Westchester mermeri ile kaplanmış olan konak, dışarıdan iki katlı görünse de, aslında dört kata yayılıyor. Beaux-Arts mimarisinin güzel örneklerinden biri olan yapı, on yedinci ve on sekizinci yüzyılların Fransız neoklasik mimari formlarına sahip.

Richard Morris Hunt, Mermer Ev / Marble House
Fotoğraf: Daderot

The Breakers
On altıncı yüzyıldan kalma bir İtalyan sahil sarayına benzeyen konak, zengin iç tasarımı da dahil olmak üzere Beaux-Arts ve Victoria özellikleri içeriyor. Özel asansörlü ilk konutlardan biri olan ev masif taştan yapılmış ve çelik makaslarla destekleniyor.

Richard Morris Hunt, The Breakers

Biltmore Evi
Amerika’daki en zarif ve en büyük özel konut olan yapı, 250 odası ile devasa bir şato görünümünde. Eğimli çatıları, dik kuleleri ve heykel süslemeleri ile Fransız Rönesans stilini yansıtan yapı, Yaldızlı Çağ döneminin ve Richard Morris Hunt’ın mimarlık kariyerinin zirvesi olarak görülüyor.

Richard Morris Hunt, Biltmore Evi
Fotoğraf: 24dupontchevy
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın