Richard Rogers

YORUM YAZIN 0
4193
Richard Rogers, Pompidou Merkezi
Fotoğraf: hemantsoreng.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Richard Rogers, potrrePritzker Ödüllü İngiliz mimar Richard Rogers, yüksek teknoloji mimarisinin en önemli temsilcilerinden biri. “Bowellism” olarak adlandırılan bir stil geliştiren Rogers, meslek hayatının önemli bir bölümünü de mimari, şehircilik ve sürdürülebilirlik gibi geniş kapsamlı konulara ayırdı.

Yüksek teknoloji anlayışı, işlevsel tasarımları, tüm alt yapı sistemlerini dışarıya taşıyan “Inside-Out Building” tarzı binalarıyla modern yapılara imza atan Richard George Rogers, 1933 yılında İtalya’nın Floransa şehrinde doğdu.

İtalya’da yaşıyor olmalarına rağmen, ailesinin kökleri Kuzey Doğu İngiltere’de yer alan Sunderland’tan geliyordu. Ataları, 1800’lü yılların başlarında Sunderland’tan Venedik’e, daha sonra Trieste, Milano ve Floransa’ya yerleşmişti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında babası İngiltere’ye geri dönmeye karar verdi. Richard Rogers İngiltere’de gittiği okulda oldukça başarısız oldu. Okuma ve öğrenme zorluğu yaşadı ve 11 yaşına dek okuyamadı. Bu durum Rogers’ın üzerinde depresif bir durum yaratınca başarısız olduğu okuldan ayrılıp Epsom Sanat Okulu’nda temel mimarlık dersleri aldı. Sonrasında Londra’daki Mimarlık Derneği Mimarlık Okulu’na devam ederek Mimarlık Derneği diplomasını almaya hak kazandı. 1962 yılında ise bir bursla gittiği Yale Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Rogers, Amerika’dan Londra’ya dönünce, Yale’de tanımış olduğu arkadaşlarıyla “Team 4” adında bir mimarlık bürosu kurdu. Ortaklarından biri sonradan eşi olan Su Brumwell’di. Ekip, İngiltere’de bir sanayi binasını tamamladı. Ancak ortaklıkları uzun sürmedi ve ayrıldılar. Richard Rogers, mimarlık kariyerine Richard Rogers Ortaklığı ile devam etti.

Richard Rogers, Zip-Up House
Zip-Up House
Fotoğraf: Loz Pycock

Zip-Up House

Rogers, çalışmalarına devam ederken prefabrik ve yapısal basitlik fikirleri içeren bazı kavramsal projeler de üretiyordu. Bunlardan biri, DuPont’un sponsorluğunda ‘The House of Today’ yarışması için hazırladığı “Zip-Up House” adlı proje idi. Proje ilgi gördü ve Londra’daki 1969 İdeal Ev Sergisi’nde sergilendi. Tasarım, soğutma kamyonlarında kullanılan ucuz yalıtım panellerinin birleştirilmesiyle inşa edilen prefabrik bir evdi.

Çok düşük yapım ve bakım maliyetlerine sahip olan Zip-Up House’un iç kısmı çok hızlı bir şekilde değiştirilebiliyor ve yeni bir bölüm eklenerek uzatılabiliyordu. Ayarlanabilir bacakları sayesinde evi şehirden şehire taşımak da mümkündü. Bir diğer önemli özelliği de tüm binayı ısıtmak için sadece 3 kilovatlık bir ısıtıcının yeterli olmasıydı.

Rogers, Zip-Up House’u dükkandan giysi almaya benzeterek, fabrikadan hızlıca alınacak bir ev kiti olarak tanımladı. Ancak tasarım kavramsal olarak kaldı ve hiçbir zaman üretime geçmedi.

Richard Rogers, Madrid Barajas
Madrid Barajas Havalimanı Terminal 4 Binası
Fotoğraf: rsh-p.com

Bol ödüllü binalar

Richard Rogers, 1971 yılında ünlü İtalyan mimar Renzo Piano ile güçlerini birleştirdi. Beş mimar, Richard Rogers, Renzo Piano, Peter Rice, Gianfranco Franchini ve Mike Davies birlikte ürettikleri bir proje ile Paris’te yapılacak Pompidou Merkezi için açılan yarışmayı kazandılar. Rogers’ın binanın alt yapı hizmetlerinin çoğunu dış cephede sergilediği tasarımı sayesinde, Pompidou Merkezi Paris’in en çok ilgi gören binalarından biri haline geldi. Proje, Rogers için de bir dönüm noktası oldu ve ününün artmasını sağladı.

İlginizi çekebilir:   Lina Bo Bardi

Sonraki yıllarda Richard Rogers, mesleki kariyerini daha da güçlendirecek önemli projeler üretti. Londra’daki Lloyd Binası, Millennium Dome, Cardiff’teki Senedd, Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Binası ve Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı’ndaki Terminal 4, çeşitli ödüller kazandığı önemli eserleri arasında yer aldı.

Sanatçı, yeni ortaklarıyla birlikte şirketinin adını 2007 yılında değiştirerek Rogers Stirk Harbor + Partners olarak kariyerine devam etti.

Sürdürülebilir kentler

Rogers, mimari projelerinin yanı sıra meslek hayatının önemli bir bölümünü şehirlerin nasıl kullanıldığı ve sürdürülebilirliği konularına ayırdı. Bu konulardaki düşüncelerinin çizimleri 1986 yılında “London as it could be” adlı sergide yer aldı.

Richard Rogers, sergi
Fotoğraf:rsh-p.com

1995 yılında, BBC’nin yıllık Reith Dergisi’ni yayınlayan ilk mimar oldu. Dergi ile “Sürdürülebilir Kent” başlıklı beş görüşme yaptı. Bir ders niteliği taşıyan görüşmeler daha sonra “Küçük Gezegen Kentleri” kitapta toplandı.

İngiliz Hükümeti’nin isteği üzerine, 1998 yılında, kentsel gerilemenin nedenlerini belirleyecek ve İngiltere’deki şehirleri daha güvenli, güzel ve canlı hale getirecek bir proje olan Kentsel Görev Gücü’nü kurdu. Çalışma, gelecekteki şehir tasarımcıları için 100’ün üzerinde öneriyi ortaya koyan “Kentsel Rönesans’a Doğru” isimli bir rapor ile sonuçlandı. Rogers daha sonraki yıllarda da mimarlık ve şehircilik konularındaki çalışmalarına devam ederek Londra ve Barselona belediyelerine danışmanlık yaptı.

Önemli eserleri:

Pompidou Merkezi
1971-1977 yılları arasında Renzo Piano ile birlikte yaptığı merkez, tüp kaplı asansörleri, parlak renkli kanalları ile çarpıcı bir çelik iskelet görünümünde. Yüksek teknoloji ürünü bir tasarıma sahip binanın su, ısıtma, havalandırma kanalları ve merdivenleri gibi altyapı sistemlerinin çoğu dışarıda yer alıyor.

Richard Rogers, Pompidou Merkezi detay görünüm
Fotoğraf: scarletgreen

Millennium Dome / Milenyum Kubbesi
Önemli yapılardan biri olan Millennium Dome, Rogers’ın mühendislik firması Buro Happold ile birlikte tasarladığı ve 1999’da tamamladığı bir proje. İngiltere’nin Greenwich kentinde bulunan binanın, 95 metre yüksekliğindeki devasa çatısının altında sergi pavyonları bulunuyor. Bina yüksek teknolojik görünümü ile de oldukça dikkat çekiyor.

Richard Rogers, Millenium Dome
Fotoğraf: rsh-p.com

Avrupa İnsan Hakları Binası
Bina, Richard Rogers ve Claude Bucher tarafından yapıldı. Her iki mimarın amacı da “sembolik bir anıt” yaratmaktı. Ayrıca, yapının bir mahkeme binası olmasından dolayı, soğuk bir kaleden ziyade sıcak ve samimi görünümlü bir yapı olmasını istiyorlardı. 1989 yılında tamamlanan bina, enerji tasarruflu ve doğal ışığı alacak şekilde tasarlandı.

Richard Rogers, Avrupa İnsan Hakları Binası
Fotoğraf: Ralf Roletschek
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın