Vedat Tek

YORUM YAZIN 0
3716
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Vedat Tek'in resmi
Fotoğraf: Tek Aile Arşivi (Süha Özkan-Pelin Derviş Koleksiyonu)
mimarlikmuzesi.org
Vedat Tek

(1873-1942)

Türk mimarisinde mimarlık eğitimi almış ilk mimar olan Vedat Tek, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın mimar Ahmed Kemalettin Bey ile birlikte en önde gelen iki isminden biridir.

Tarz olarak ulusal mimariyi temsil eden sanatçı, Osmanlı’nın son dönemi ile cumhuriyet döneminin en başarılı ve gözde mimarlarındandır.

Mimarlık eğitimini Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’unda alan Vedat Tek, 1897 yılında Türkiye’ye dönerek ilk Türk mimarlık bürosunu açtı. En büyük amacı, o yıllarda yerli gayri-müslüm azınlık ile İtalyan ve Fransızların elinde olan mimari tarzı ulusallaştırmaktı. Aynı amaca hizmet etmek isteyen mimar Ahmed Kemalettin Bey ile Türk mimarisine yeni bir kimlik kazandırma çalışmalarına başladı.

Osmanlı’da bir çok baş mimarlık görevlerinde bulunan mimarımız, Cumhuriyet’in ilanından sonra Ankara’ya çağrılarak kamusal binalarda da çalışmaya başladı ve onlarca eser üretti. Eserlerinde en büyük önemi plana vermiş, gereksiz masrafa karşı çıkarak en küçük alanların bile kullanılmasına dikkat etmiştir.

Alanında pek çok ödül kazanan sanatçı, Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki ilk Türk öğretim görevlisi unvanına da sahiptir. Güncel mimarlık ile kent tasarımı konularında yazılar da yazan Vedat Tek’in başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok şehrimizde mimari eserleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:   Vo Trong Nghia

Günümüzde Valilik Konağı olarak kullanılan Kastamonu’daki Hükümet Konağı ‘milli mimari’ tarzının tüm özelliklerini yansıtan ilk binasıdır. Tüm diğer yapılarında da milli mimariye dönüş açıkça kendini gösterir.

Önemli eserleri:

Kastamonu Hükümet Konağı
Konak, 1901 yılında tamamlanmış; kagir olan yapı, dikdörtgen planlı olarak tasarlanmıştır.

Vedat Tek tarafından tasarlanan ve yapılan Kastamonu Hükümet Konağı
Fotoğraf: Barış Öztürk

Posta ve Telgraf Nezareti – Büyük Postane
1909 tarihinde tamamlanan yapı Türkiye’nin en büyük postane binası olarak İstanbul-Sirkeci’de yer almaktadır. Bina halen PTT Avrupa Yakası başmüdürlüğü binası olarak kullanılmaktadır.

Vedat Tek tarafından yapılan Büyük Postane binası
Fotoğraf: Vikipicture

Sütlüce Mezbahası
1920’de yapılan bina İstanbul’un en büyük et kesim ve dağıtım merkezi olarak kullanıldı. Günümüzde Haliç Kültür ve Kongre Merkezi olarak hizmet veren binada etkinlik ve fuarlar düzenleniyor.
Vedat Tek tarafından yapılan Sütlüce Mezbaası

İkinci Meclis Binası
II. TBMM Binası, 1923 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak inşa edilmiş ama 1960 yılına dek meclis olarak kullanılmıştır. Günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Vedat Tek tarafından yapılan İkinci Meclis Binası
Fotoğraf: Sagk

 

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın