Vo Trong Nghia

YORUM YAZIN 0
1624
Vo Trong Nghia, Jardin de Mexico, etkinlik salonu tavan
Jardin de Mexico'daki etkinlik salonunun bambu tavanı Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Vo Trong Nghia, portre
Fotoğraf: Ashuicom

Çağdaş Vietnam mimarisinin en önemli isimlerinden olan Vo Trong Nghia, yeşil ve sürdürülebilir tasarımları ile tanınıyor. Yerel ve ucuz malzemeleri hem geleneksel yöntemler hem de modern tekniklerle birleştiren sanatçı, mimarlık sanatını insan ve doğayı birbirine bağlayan estetik bir birliktelik olarak yorumluyor.

Vietnam’daki yeşil mimarinin öncülerinden olan Vo Trong Nghia, ülkesinin mimarisini ve kentsel alanlarını uygun fiyatlı yeşil mimariye dönüştürme çalışmaları ile biliniyor. Kariyerini bir yaşam tarzı olarak gördüğü yeşil mimariye adayan sanatçı, tasarımlarını insanların doğa ile uyumlu bir şekilde yaşamaları üzerine kurguluyor. Tasarladığı binalarda masraflı uygulamalar yerine, ışık, rüzgar ve suyla denemeler yaparak doğal iklimlendirme yöntemlerini araştırıyor; yerel malzemeler kullanarak herkesin ulaşılabileceği bütçeler oluşturuyor.

Ödülle başlayan mimarlık yaşamı

Vo Trong Nghia, 1976 yılında, yedi erkek kardeşten en küçüğü olarak Vietnam’ın Van Xa isimli küçük bir köyünde doğdu. Doğumundan bir yıl önce sona eren Vietnam Savaşı’nın ardından fakir düşen köy, geçinebilmek için etrafındaki ormanlık alanı keserek kereste ticareti yapmak zorunda kalmıştı. Sanatçı yirmili yaşlarına geldiğinde, doğduğu ve büyüdüğü bölgedeki orman tamamen tahrip olmuştu. Sanatçının yaşamındaki bu zorlu dönem, yeşil mimari uygulamalarının da temelini oluşturdu.

Üniversiteye, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti Hanoi’deki Mimarlık Üniversite’sinde başladı. İki yıl okuduktan sonra Japon hükümetinden kazandığı bursla Nagoya Teknoloji Enstitüsü’nde eğitimine devam etti. Enstitüdeki eğitimi sırasında sadece kendisi için faydalı olduğunu düşündüğü derslere katıldı. Girmediği dersler yerine Japonya’daki kütüphanelere veya ünlü mimarlık ofislerine gitmeyi tercih etti. Bu dönemde, insan-doğa uyumu ile ilgilenmeye başladı ve her ikisinin uyum içinde yaşamasına yönelik çözümler araştırdı. Ayrıca, Budist felsefe okuyarak, insanların birçoğunun maddi ve zihinsel yaşamlarındaki mutsuzluğunun kökeninin doğanın yasalarından uzaklaşmak olduğu kanısına vardı.

Vo Trong Nghia, eğitim
Fotoğraf: sites.google.com

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisansı için Tokyo Üniversitesi’ne geçti. Burada hocası olan ünlü Japon mimar Hiroshi Naito’nun rehberliğinde yerel koşullara uygun yapılar ve aerodinamik konularında araştırmalar ve çalışmalar yaptı. Aerodinamik, rüzgar ve su konusunda hazırladığı tezi ile Tokyo Üniversitesi Dekanı Ödülü’ne layık görüldü. Başarılı tezi, mimari kariyeri için önemli bir kilometre taşı oldu.

Yeşil kararlılık

Vo Trong Nghia, 2006 yılında, Japonya’dan aldığı pek çok cazip teklifi reddederek ülkesi Vietnam’a geri döndü ve kendi stüdyosu olan Vo Trong Nghia Architects’i (VTNA) kurdu. Ofisini kurar kurmaz tasarladığı Wind and Water Café ile büyük beğeni topladı ve dört önemli uluslararası ödül kazandı.

Vo Trong Nghia, Wind and Water Café
Wind and Water Café Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Su ve rüzgar ile doğal iklimlendirme yaptığı tasarımda yapı malzemesi olarak bambu ve çelik kullandı. Bu iki malzemenin birlikteliği ile oluşturduğu çatıda, kolonsuz olarak 12 metre genişliğinde bir alan yarattı. Yapı, çağdaş mimarinin yerel malzeme olan bambu ile buluştuğu ilk deneylerden biri olarak kabul edildi.

İlginizi çekebilir:   Aldo Rossi

Nghia, ilk işinde oldukça başarılı olmuş olsa da kariyerinin ilk yılları oldukça zorlu geçti. Kendine özgü ve ödünsüz kişiliğinden dolayı hem iş hem de çalışan konusunda problemler yaşadı. Vietnam’dan uzakta geçirdiği on yılda, ülkesinde yaşanan hızlı gelişim doğal ortamının da tahrip edilmesine neden olmuştu. Bu nedenle doğanın yeniden canlandırılması konusunda kararlı ve popülist yaklaşımlardan uzak bir tavır sergiliyordu. Projeleri “insanları doğayla nasıl bağdaştıracağı” konusunda araştırmalar, denemeler ve çözümler içeriyordu.

Sanatçı, “21. yüzyılın çeliği” olarak adlandırılan bambuyu, sürdürülebilir modern şehirler için düşük maliyetli, yüksek mukavemetli inşaat malzemelerinden bir tanesi olarak gördü ve savunucusu oldu. Bu nedenle kendi stüdyosunu açtığı günden itibaren bambu yapılar ve uygulama yöntemleri konularında pek çok araştırma yaptı. Kariyeri sırasında sadece bambu kullanarak pek çok büyük yapı tasarladı.

Konut olarak ise, kent manzarasına daha fazla yeşil alan eklemek amacıyla yoğun bitki kullandığı çeşitli prototipler tasarladı. Bu prototip konutlar arasında yer alan “Ağaçlar Evi” serisinde, tasarladığı beş evin tepelerine ağaç ekerek onlara saksı işlevselliği kazandırdı. Evlerin çatılarında kullandığı kalın toprak tabakası ile yeşil alan dışında yağmur suyu havzaları da oluşturmuş oldu.

Vo Trong Nghia, Ağaçlar Evi
Ağaçlar Evi serisi Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Vo Trong Nghia’nın yeşil ve sürdürülebilir mimariye olan bu tutkulu bağlılığı, zaman içinde hem yerel hem de uluslararası ödüller kazandıran güçlü bir portföye dönüştü. Sanatçı, gelişim ve kentleşme ile kalitesini yitiren yaşam ortamlarına geleneksel Asya yapı malzemeleri ve yöntemlerini kullanarak kalıcı ve sürdürülebilir çözümler getirmeye devam ediyor.

Önemli eserleri

Son La Seramoni Kubbeleri
Vietnam’ın etnik bir yayla bölgesi olan Son La’daki hastane kompleksinin bir parçası olarak tasarlanan beş kubbede de malzeme olarak bambu kullanılmış. En büyüğü 15,6 metreye ulaşan yapılar restoran, partiler ve düğünler için tören salonu gibi sosyal alanlar için kullanılıyor. Karmaşık yapıların uygulandığı ilk bambu yapı olan Son La Restaurant, kubbeler arasında ana yapı olarak inşa edilmiş ve bölgenin sembolü haline gelmiş.

Vo Trong Nghia, Son La Seramoni Kubbeleri
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Stacked Planters Evi
Ağaçlar Evi serisinin bir parçası olan ev, yeşillikler ile delinmiş kademeli ve teraslı katlara sahip. Ağaçların büyümesine olanak sağlayan bu yarı açık alanlar insanların toplandığı oturma ve yemek odaları olarak kullanılıyor.

Vo Trong Nghia, Stacked Planters Evi
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com

Viettel Akademisi Eğitim Merkezi
Vietnam’ın en büyük mobil şebeke operatörü Viettel Corporation’ın personeline kısa süreli konaklama ve eğitim kursları verilen yapıda, kursiyerlerin çalışmalarına odaklanmaları için şehir hayatının karmaşasından uzak, sakin ve huzurlu bir alan yaratılması amaçlanmış. Merkez, sınıfları, toplantı odalarını, salonları ve ofisleri barındıran 12 bloktan oluşuyor. Bloklar, mikro ikliminin düzenlenmesine yardımcı olan bir taşma havuzu ile çevrilmiş.

Vo Trong Nghia, Viettel Akademisi Eğitim Merkezi
Fotoğraf: © VTNA / votrongnghia.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın