2017 Pritzker Mimarlık Ödülü üç mimara birden verildi

YORUM YAZIN 0
5090
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
2017 Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan mimarlar
Rafael Aranda, Carme Pigem and Ramon Vilalta
Fotoğraf: Javier Lorenzo Domínguez

Pritzker Mimarlık Ödülü, ilk kez üç mimara birden verildi. Yaratıcı süreç, vizyona olan bağlılık ve tüm sorumlulukların eşit olarak paylaşıldığı yoğun bir işbirliği içindeki çalışma şekli, bu yılki ödül için üç kişinin seçilmesine neden oldu. Ödülü, kendi kurdukları firma olan RCR Arquitectes’te 30 yıldır birlikte çalışan Rafael Aranda, Carme Pigem ve Ramon Vilalta kazandı.

İspanya’nın Katalonya bölgesinden olan üç mimarın eserleri kamusal ve özel alanlardan kültürel mekanlara ve eğitim kurumlarına kadar çeşitlilik gösteriyor. Yapılarında peyzaj ve mimariyi yer ve zamanla bütünleştiren mimarlar, hem gelenekseli koruyor hem de geri dönüştürülmüş modern malzemelerin yaratıcı ve geniş kullanımı ile evrensel bir kimlik yaratıyorlar.

İlginizi çekebilir:   Camille Walala’nın renkli ve geometrik dünyası

Pritzker Mimarlık Ödülü

Pritzker Ödülüİnsanlığa ve yapılı çevreye önemli ve tutarlı katkılar sağlayan mimarları onurlandırmak üzere her yıl verilen ödül, mimari platformda “Mimarlık Nobeli” olarak görülüyor.

Uluslararası olan ödül, 1979’da Hyatt Vakfı aracılığıyla Pritzker Chicago ailesi tarafından verilmeye başlandı. Ödül, 100,000 USD ile bronz madalyondan oluşuyor ve sadece hayatta olan mimarlara veriliyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın