2018 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri – Mimarlık Kategorisi

YORUM YAZIN 0
5885
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2018 - Sony World Photography Awards, Mimarlık Kategorisi, üçüncü
Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2018 - Mimarlık Kategorisi, Corentin Fohlen Fotoğraf: © Corentin Fohlen / worldphoto.org/tr
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2018 - Sony World Photography Awards, logo Dünya Fotoğraf Örgütü kapsamında düzenlenen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri / Sony World Photography Awards en kapsamlı ve en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri. Amatörlerden profesyonellere kadar fotoğrafçıların her seviyesine açık olan yarışmada pek çok farklı kategori yer alıyor.

Dünya Fotoğraf Örgütü / World Photography Organisation, fotoğraf sanatının düzeyini yükseltmeyi amaçlayan küresel bir platform. Örgüt kapsamında düzenlenen Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri fotoğraf sanatının düzeyini yükseltmeyi ve fotoğraf kültürünün sürekli gelişimi amaçlayan bir yarışma.

12 yıldan bu yana yapılan yarışmaya her yıl yaklaşık 180 ülkeden fotoğrafçı katılıyor. Mimarlık, Belgesel, Peyzaj, Portre, Spor, Sokak Fotoğrafçılığı, Yaban Hayatı, Seyahat, Kültür ve daha birçok kategoride fotoğrafçılıkla ilgilenen herkese açık olan yarışmaya katılan fotoğraflar, Londra’da bir araya gelen uzmanlar tarafından değerlendiriliyor. Ödül kazanan ve kısa listeye alınmış olan fotoğraflar “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Sergisi” adı altında ünlü galerilerde sergileniyor ve dünyanın dört bir yanındaki büyük yayınlarda yer alıyor.

Mimarlık kategorisinde 2018 yılı kazananları

Birincilik ödülü

Fotoğrafçı: Gianmaria Gava
Seri adı: Buildings

İlginizi çekebilir:   Soyut Hava Sanatı

Serideki fotoğraflar binalardaki fonksiyonel elemanlar kaldırıldıktan sonra yapıların saf geometrik formlarını açığa çıkarıyor. Sanatçı bu görüntüler ile yaşanmaz gibi görünen binalar yaratarak, mimarlığın işlevini ve mimaride kullanılan kalıpsal formları sorguluyor.

Fotoğraflar: © Gianmaria Gava / worldphoto.org/tr

İkincilik ödülü

Fotoğrafçı: Edgar Martins
Seri adı: The Poetic Impossibility of Managing the Machine

Portekiz’deki EDP hidroelektrik santralleri, Avrupa Uzay Ajansı tesisleri ve Münih’teki BMW otomobil fabrikaları gibi çeşitli ortamlarda çekilmiş olan fotoğraflar, teknoloji ve endüstri arasındaki ilişkinin sosyal ve kültürel bilincimize olan etkisini irdeliyor.

Fotoğraflar: © Edgar Martins / worldphoto.org/tr

Üçüncülük ödülü

Fotoğrafçı: Corentin Fohlen
Seri adı: Morne A Cabri

Fotoğraflar, Haiti’de bulunan Lumane Casimir köyü özelinde, ülkedeki yeniden yapılanma projelerinde yaşanan değişimleri sergilerken sorunların da altını çizerek konut eksikliğine, yolsuzluklara, zayıf proje yönetimine ve yok edilen doğal kaynaklara dikkat çekiyor.

Fotoğraflar: © Corentin Fohlen / worldphoto.org/tr

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın