3 boyutlu basılan beton yaya köprüsü

YORUM YAZIN 0
1103
3 boyutlu beton yaya köprüsü
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Şangay’da 3 boyutlu yazıcı kullanılarak yapılan beton yaya köprüsü, şimdiye kadar bu yöntemle yapılan köprülerin en büyüğü oldu.

Tsinghua Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Profesör Xu Weiguo tarafından yönetilen bir ekip (JDCA) tarafından gerçekleştirilen projede 26,3 metre uzunluğunda ve 3,6 metre genişliğindeki beton köprü bir üç boyutlu yazıcı tarafından üretildi.

3 boyutlu beton yaya köprüsü baskı aşaması

Köprünün gövdesi için 44 ve korkuluklar için de 68 ayrı parça basılıp bir araya getirildi. Baskı sırasında sabit bir akış hızı sağlamak için özel bir polietilen fiber beton karışımı kullanıldı. Köprünün sağlamlık ve bütünlüğünü test etmek için önce 1:4 ölçekli bir modeli basılarak birleştirildi. Bu test ile köprünün en kalabalık geçiş halinde oluşacak yüke bile dayanıklı olduğu kanıtlanmış oldu.

İlginizi çekebilir:   Alex Chinneck’in fantastik binaları

3 boyutlu beton yaya köprüsü trabzan

Gerçek köprünün yapımı için 2 robot kol tarafından gerçekleştirilen baskı işlemi 450 saat sürdü. Yaya yolu tasarım olarak beynin mercanı formunda yapılarak boşluklar beyaz çakıl taşlarıyla dolduruldu. Tırabzanlar ise birbirini talip eden kurdele formunda tasarlandı.3 boyutlu beton yaya köprüsü yaya yolu

 

Araştırmacıların köprünün kararlılığını gerçek zamanlı olarak izleyebilmesi ve en fazla stresin meydana geldiği yerleri belirleyebilmesini sağlamak amacıyla yapı içine titreşim ve gerinim izleme sensörleri yerleştirildi.

3 boyutlu köprünün imalat aşamalarını gösteren video

Fotoğraflar: JDCA ekibi

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın