Ağa Han 2017-2019 Mimarlık Ödülleri

YORUM YAZIN 0
1984
Ağa Han 2017-2019 Mimarlık Ödülleri
Arcadia eğitim projesi, Bangladeş Fotoğraf: ©Sanndro di Carlo Darsa / akdn.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ağa Han Mimarlık Ödülü, Müslüman toplumların yaşadığı bölgelerdeki kamu alanı, sosyal konut, iyileştirme ve restorasyon gibi toplumun yaşam kalitesini artıracak ve geliştirecek mimari projelere veriliyor. Üç yıllık dönemler halinde verilen ödül birden fazla projeyi kapsıyor ve mimarların bireysel başarılarından çok, projelerin gerçekleşmesinde rol oynayan tüm paydaşları hedefliyor.

1977 yılından bu yana 9 binden fazla projeyi ödüllendiren Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin 2017-2019 döngüsünü altı proje kazandı. Jüride Türk tarih profesörü Edhem Eldem de yer aldı.

Al-Muharrak’ın yeniden canlandırılması (Bahreyn)

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bahreyn’in eski başkenti Al-Muharrak, inci endüstrisi ile tarihe geçmiş bir kent. Proje önceleri bölgenin geçmişini vurgulamak amacıyla bir dizi restorasyon ve yeniden kullanım çalışmasını kapsıyordu. Ancak çeşitli mimarları, planlamacıları ve araştırmacıları içeren kapsamlı bir program haline gelerek şehrin demografik yapısını yeniden dengeleyen kamusal ve kültürel alanların oluşturulmasını da sağladı.

Arcadia eğitim projesi (Bangladeş)

Saif Ul Haque Sthapati mimarlığındaki proje, yılın beş ayı nehir yükselmesi nedeniyle su altında kalan bir bölgede yapılan suda yüzebilir okul tasarımını içeriyor. Binada hafifliği ve dayanıklılığı nedeniyle yerel bambu kullanıldı. Zemine iki metre gömülen bambu direkler, okulun birbirinden bağımsız ama birbiriyle bağlantılı dikdörtgen yapıları için birleştirici işlev gördü. Bina suda yüzebilmesi için bambu çerçeveler içerisinde kullanılan çelik variller üzerine oturtuldu.

Filistin Müzesi (Filistin)

LEED Gold sertifikasını alan proje, çevredeki tarımsal teraslardan esinlenen mimarisi ve yamaç bahçelerinin zikzak şekilleri ile toprakla olan bağı vurguluyor. Diyalog ve hoşgörü kültürünü teşvik etmek amacıyla yapılan müzenin tasarımı İrlandalı mimarlık ofisi Heneghan Peng Architects’e ait. Binanın cephe kaplamalarında yerel taş ocağından çıkarılan kireçtaşı kullanıldı. Batı cephesindeki metal kanatlı üçgen duvarların boyutları ve yerleri ise dikkatle hesaplanarak iç mekanın gölgelenmesi sağlandı.

İlginizi çekebilir:   Origami kostümler

Kamusal alanlar geliştirme programı (Rusya Federasyonu)

Tataristan halkı için kamusal alanlardaki öncelikleri yeniden ele alan proje, halkın özel mülkiyet eğilimini karşılamayı amaçlıyor. 2015 yılında başlatılan projede 33 köy, 42 kasaba ve iki büyük şehri kapsayan 328 mekan yeniden düzenledi ve inşa edildi. Havuzlar, bentler, sahiller, parklar, bahçeler, caddeler, sokaklar ve yürüyüş yolları gibi kamusal alanları hedefleyen yenilemelerde farklı mimarlarla 10 farklı proje tipi uygulandı.

Alioune Diop Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Birimi (Senegal)

Yerel inşaat tekniklerini kullanarak ve sürdürülebilirlik prensiplerini uygulayarak maliyet ve bakım giderlerini en aza indiren proje, İspanyol mimarlık ofisi IDOM tarafından gerçekleştirildi. Tek katlı kampüs, bir konferans salonu, on üç büyük öğrenci sınıfı, üç laboratuvar, on adet öğretim üyesi odası ile iki toplantı odası içeriyor. Güney cephesinde kullanılan ve yerel ustalar tarafından üretilen delikli moloz bloklarından yapılmış kafes, yapıya pasif soğutma sağlıyor. Binanın en büyük özelliğini ise güneş ışığını önleyen ancak havanın içinden akmasına izin veren büyük bir çift çatı kanopisi oluşturuyor.

Wasit sulak alan merkezi (BAE)

Basra Körfezi kıyısındaki eski sulak alanın temizlenmesini ve yerli ekosistemin rehabilitasyonunu içeren proje, biyolojik çeşitlilik ve ziyaretçilerin çevre eğitimini amaçlıyor. Dubai’de bulunan X-Architects tarafından tasarlanan projede mimarlar, ziyaretçi merkezinin toprak üstündeki görünümünü en aza indirmek için bölgenin doğal topografyasından faydalandı. Bu da yapıya toprağa gömülmüş bir görünüm kazandırdı. Çok sıcak çöl iklimine karşı koymak için ise camlar açılı olarak tasarlandı ve çatı çok iyi bir şekilde yalıtıldı. Kuş kafesinin gölgelendirilmesinde ise kumaş gölgelikler kullanıldı.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın