Ağaç kökü formunda bank

YORUM YAZIN 0
1219
Ağaç kökü formunda bank
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Banklar, kentlerin en önemli mobilyaları haline geldi. Kamusal alanlarda kullanılan bu mobilyalar her geçen gün daha işlevsel özelliklere sahip oluyor. Seul’deki Hangang Sanat Parkı’nda yer alan bank da hem ergonomik ve çok işlevli yapısıyla hem de ağaç kökünden esinlenilen organik formuyla kente ve kent sakinlerine keyifli bir dinlenme alanı sunuyor.

Ağaç kökü formunda bankGüney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan Hangang Sanat Parkı’nın açtığı bir yarışma sonucunda seçilen ve parka kurulumu yapılan bank, parkın çimenine organik olarak yayılan ağaç kökleri ağı formuna sahip. Bu nedenle “Kök Bank” olarak adlandırılmış.

Yerel mimarlık şirketi Yong Ju Lee Architecture tarafından tasarlanan devasa bank, 30 metre çapında bir daire. Dal benzeri yapılarda kullanılan üç faklı yükseklik bankın oturma, yatma, masa olarak kullanma gibi çeşitli işlevler sunmasını sağlıyor. Ayrıca, rengi ve organik formu sayesinde parkın doğal çevresine son derece uyum sağlıyor ve aradaki sınırları bulanıklaştırıyor.

İlginizi çekebilir:   Uçak ev

Ağaç kökü formunda bank, kurulumBankın karmaşık ve üç boyutlu tasarımında, formun geometrisini üreten bir bilgisayar algoritması kullanılmış. Böylece, bankın zemine kusursuz olarak oturması sağlanmış. Beton ve metal bir çerçeve ile desteklenen bankın dalga benzeri yüzeyi ahşap ile kaplı. Gizli aydınlatma ile ışıklandırılan “Kök Bank”, geceleri de kent halkına güvenli ve keyifli bir ortam sağlıyor.

Fotoğraflar: © Yong Ju Lee Architecture/ yongjulee.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın