Alex Chinneck’in fantastik binaları

YORUM YAZIN 0
1126
Alex Chinneck’in fantastik binaları, Halka açık
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Geçici kamusal sanat eserler yaratmasıyla tanınan İngiliz heykeltıraş Alex Chinneck, yapıların cephelerini fantastik bir bakış açısıyla değiştirerek gündelik kent hayatını hem erişilebilir hem de keyifli bir hale getiriyor.

Alex Chinneck’in fantastik binaları, Yıldırımımı al ama gök gürültümü çalma Alex Chinneck, kentleri şekillendiren fiziksel dünyanın yeniden hayal edilebilmesi için mimari dili kullanarak yapıları anıtsal kurulumlar haline getiriyor. Sanat, mimarlık ve tiyatro disiplinlerini birleştiren sanatçı, oldukça ilginç ve şaşırtıcı bina cepheleri tasarlıyor.

Ülkesinde olduğu kadar uluslararası medyada da yoğun ilgi gören Alex Chinneck, çalışmalarındaki fikir ve ilhamı kent halkının her gün etkileşimde bulunduğu binalardan alıyor. Mimari ve mühendislik bilgisi gerektiren kurulumlarının güvenli olması için mimarlık danışmanları ve yapı mühendisleriyle işbirliği yaparak çalışıyor. Tekrarlardan da kaçınan Chinneck, her yeni projesinde yeni alanlar keşfetme, yeni malzemeler ile yeni süreçler kullanma ve yeni insanlarla işbirliği yapma konularında da son derece özenli davranıyor.

Eserlerine verdiği isimlerde kelimelerin ritminden ve benzetmelerden yararlanan sanatçı, bu yaklaşımının yaptığı işi daha eğlenceli hale getirdiğini düşünüyor.

Takma dişlerle doğruyu söylemek / Telling the truth through false teeth

Boş bir fabrika binasının cephesinde bulunan 312 cam levhayı çıkaran sanatçı, her birini aynı şekilde kırılmış camlarla değiştirerek binaya ilginç bir cephe kazandırdı.

Havanın altında ama ayın üstünde / Under the weather but over the moon

Normal görünümlü evlerin arasında tasarladığı kurulum, baş aşağı bir bina görünümünde.

Altı pim ve yarım düzine iğne / Six pins and half a dozen needles

Ofislerin, dükkanların ve restoranların bulunduğu bir kent kompleksine uyguladığı kurulum, yirmi metre yüksekliğe yerleştirilmiş ve on ton ağırlığında. Kurulum, 4.000 tuğladan ve paslanmaz çelik çerçeveden oluşuyor.

İlginizi çekebilir:   Bunraku

Halka açık / Open to the public

1960’lı yıllardan kalan ve kullanılmayan bir ofis binasının duvarlarını ve pencerelerini büken sanatçı, kullandığı dikey ve yatay iki fermuar heykeli ile binanın içini halka açmış oldu.

Yıldırımımı al ama gök gürültümü çalma / Take my lighting but don’t steal my thunder

Sanatçı, kendi kurulumu olan 40 metre uzunluğundaki binayı tabanından kırılmış ve üzeri havada yüzer yanılsaması ile kurguladı. Yapının tepesine bağlanan dört tonluk ağırlık dijital olarak oyulmuş polistiren ile gizlenerek havada yüzer yanılsamasını sağlamış oldu.

Burnumun dizlerinden ayak parmaklarımın göbeğine / From the knees of my nose to the belly of my toes

Terkedilmiş bir evin cephesini yeni bir cephe ile değiştiren Chinneck, evin en üst katını açıkta bırakıp en alt katı bahçede kurgulayarak binaya aşağıya doğru çekilmiş hissi kazandırdı.

Gün doğumu kaşığı / A spoonful of sunrise

Sanatçı, Milano’daki bir binanın cephesine soyulmuş hissi vermek için yukarıdan aşağı sarkan bir kabuk tasarladı. Çalışmanın ayırt edici özelliği olarak işlev gören fermuar ise binanın cephesinde hem eğlenceli hem de dramatik bir etki oluşturdu.

Fotoğraflar: alexchinneck.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın