Asya’nın en büyük film stüdyosu, Hengdian

YORUM YAZIN 0
1899
Hengdian Stüdyoları nehir manzarası
Fotoğraf: Kanegen
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hengdian, Çin’in Zhejiang Eyaleti’nde bulunan küçük bir kasaba. “Çin Hollywood’u” ya da “Chinawood” olarak ünlenen kasabada Asya’nın en büyük film ve televizyon üssü bulunuyor.

Hengdian Stüdyoları, genel
Fotoğraf: wikimapia.org / TitkinGrigorii

Hengdian, toplam 330 hektar alanda, 13 çekim stüdyosundan oluşuyor. 1996’dan bu yana, 500’den fazla film ve TV dizisi çekilen stüdyo, kapalı alanda yer alan en büyük Buda figürünü ve en büyük ölçekli iç mekan stüdyosunu da barındırıyor.

Hengdian Stüdyoları, TV şovlarıStüdyoda yapılar tipik bir film setinin aksine, sadece cephe olarak değil, tam ölçekli binalardan oluşuyor; hem manzara sahneleri hem de mimari açıdan, tarihten günümüze çeşitli mekanlar sunuyor.

Doğal alanda kurulan stüdyolar bir tema parkı olarak da işlev görüyor. Ziyaretçiler ünlü yapıların kopyalarını, en sevdikleri filmlerin ve TV programlarının çekim mekanlarını gezebiliyor, modern zamanlardan antik çağlara kadar geçen süre içerisinde seyahat etme şansına sahip olabiliyorlar. Ayrıca, stüdyo kentinde sanattan eğlenceye kadar sosyal yaşamı hareketlendirecek pek çok tesis bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Neşeli ve renkli bir okul tasarımı
Hengdian Stüdyoları, ünlü filmlerin mekanı
Fotoğraf: Kanegen

Çin’deki film ve televizyon endüstrisinin tek ulusal çekim alanı olan ve Çin’in binlerce yıllık değişimini sergileyen stüdyolardan en çok ilgi çekenleri ise Song Hanedanı’nın Nehir Kenarı Kent Manzarası ve Ming ve Qing Hanedanları İmparatorluk Sarayları.

Song Hanedanı’nın Nehir Kenarı Kent Manzarası

Song, Çin’de üç asır boyunca hüküm sürmüş bir hanedanlık. Ayrıca, kağıt parayı icat ederek tarihe adlarını da yazdırmışlar. Stüdyo, Song döneminin ünlü ressamı Zhang Zeduan’ın “Qingming Festivali’ndeki Riverside Sahnesi” isimli tablosundan esinlenilerek oluşturulmuş. Dış şehir ve iç şehir olarak ikiye bölünmüş olan stüdyoda 120’den fazla ev, 6 köprü, 9 rıhtım, 6 tekne ve 14 kemer bulunuyor.

Hengdian Stüdyoları, Song Hanedanı'nın Nehir Kenarı Kent Manzarası
Fotoğraf: wikimapia.org / TitkinGrigorii

Ming ve Qing Hanedanları İmparatorluk Sarayları

Hengdian’daki en büyük stüdyo olan alan, Yasak Şehir’in aynı ölçekli bir modeli. Kraliyet ailesinin muhteşem sarayları, görkemli bahçeleri, büyük devlet yapıları ve folk evlerinin yer aldığı stüdyo, Çin’deki popüler filmlerin en çok tercih ettiği mekanlardan biri.

Hengdian Stüdyoları, Ming ve Qing Hanedanları İmparatorluk Sarayları
Fotoğraf: Kanegen
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın