Aydın Büyüktaş’tan “Flatland”

YORUM YAZIN 1
1325
Aydın Büyüktaş’tan “Flatland”
Flatland serisinden sırasıyla Kapalıçarşı, Esenler Otogarı, Kurbağalıdere
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Türk fotoğraf sanatçısı Aydın Büyüktaş, Flatland serisi ile yeni ve ilgi çekici bir fotoğraf kolaj tekniği uyguluyor. İstanbul ile başlayan serisine Teksas, Arizona, New Mexico ve Kaliforniya manzaraları da ekleyen sanatçı, drone ile çektiği fotoğrafları üç boyutlu düzlemlerde, ufku olmayan eğrilmiş görüntüler olarak birleştiriyor.

Aydın Büyüktaş’tan “Flatland”, Yeni Cami
Yeni Cami

Visual effect, 3D, animasyon ve video alanlarında çalışmalar yapan Aydın Büyüktaş, mesleğiyle eş zamanlı olarak başlayan fotoğraf merakını geliştirerek tarihi yapıları ve ilginç mekanları farklı bir teknikle fotoğraflıyor ve yaptığı kolajlarla gerçeküstü görüntüler elde ediyor.

Sanatçı, kentlerin mimarisine ilginç ve yeni bir bakış açısı kazandıran fotoğraf kolajlarını elde etmek için normal çekimlerini drone ile çektiği fotoğraflarla aynı karede birleştiriyor. Hazırladığı üç boyutlu planlar üzerine ve perspektif ilkelerine dayanarak birleştirdiği fotoğraflar, gökyüzüne doğru yukarı ve dışa doğru eğimli görünen ve adeta yerçekimine meydan okuyan görüntüler oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Hareketli ev: ReActor

Aydın Büyüktaş, “skewed” yani eğrilmiş fotoğraf olarak tanımlanan kolaj serisinde İngiliz bir öğretmen olan Edwin Abbot’un 1884 yılında yayınladığı, geometrik şekillerle iki boyutlu bir dünyayı anlatan “Flatland: A Romance of Many Dimensions” kitabından esinlenmiş.

Sanatçı, İstanbul ile başladığı Flatland serisine, Teksas, Arizona, New Mexico ve Kaliforniya’dan ilginç görüntüler ile Flatland II olarak devam ediyor. Sanatçının kolaj fotoğraflarının tamamına sosyal medya hesaplarından erişmek mümkün.

Fotoğraflar: © Aydın Büyüktaş
aydinbuyuktas.com
facebook.com/aydinbuyuktasphotography

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın