Baş döndüren mimari fotoğraflar

YORUM YAZIN 0
1902
Baş döndüren mimari fotoğraflar, Markus Studtmann, Vertigo serisi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Fotoğraf sanatı ile psikolojiyi birleştiren Markus Studtmann, fotoğraflarını çektiği yapılarda optik yanılsamalar yaratıyor. Çekimlerinde perspektif ve farklı açılar kullanan sanatçı, mimariye baş döndürücü bir bakış açısı kazandırıyor.

Alman fotoğrafçı Markus Studtmann, psikoloji eğitiminin yanında felsefe ve nörobiyoloji alanlarında da doktora yapmış bir sanatçı. İnsan gelişimi, algı ve yüz ifadesi üzerine çalışmaları bulunuyor. Fotoğraf tutkusu ise kavramsal ve deneysel siyah-beyaz fotoğrafçılık ile başlamış. Daha sonra yaptığı yolculuklarda portreler çekmeye başlamış; özellikle insanların yüz ifadeleri ve duyguları üzerine yoğunlaşmış. Son yıllarda ise mimari fotoğrafçılık ve soyutlama üzerine çalışmalar yapıyor.

Fotoğraflarında mimarın binayı planlarken aklında neler olabileceğini hayal etmeye çalışan Markus Studtmann, sanatsal sürecini “binaları temel geometrilerine indirgemek ve algılanan biçimlerini yükseltmek için görüntüleri birleştirmek” olarak nitelendiriyor.

İlginizi çekebilir:   Renkli kalemlerden heykeller

Sanatçı, mimari yanılsamalar oluşturmak için binaların farklı açılardan fotoğraflarını çekiyor. Çekim sırasında hayal ettiği görüntülere ulaşmak için yapıdaki dikkat dağıtıcı ögeleri kadrajına almayarak, yapıyı mümkün olduğunca yalın karelerle fotoğraflıyor. Elde ettiği fotoğrafları ayrıştırıp, yeniden birleştirerek benzersiz geometriye sahip ve çoğu zaman minimalist görüntüler oluşturuyor.

Fotoğraflar: behance.net/info5121
©Markus Studtmann

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın