Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük

YORUM YAZIN 0
2120
Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük, afiş
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük, kazı alanıUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi‘nde yer alan Çatalhöyük yerleşmesinin 25. kazı sezonu bir sergiyle kutlanıyor. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) tarafından “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” adı ile açılan sergi, Neolitik döneme tarihlenen Çatalhöyük yerleşmesindeki arkeolojik çalışmaları odağına alıyor.

Çatalhöyük Arkeoloji Kazıları Başkanı Ian Hodder danışmanlığında geliştirilen serginin içeriği Duygu Tarkan küratörlüğünde Çatalhöyük araştırmacılarının katkılarıyla hazırlandı.

Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük, dışardanSergi, dünyanın en eski topluluklarından birinin avcı toplayıcılıktan tarım toplumuna geçiş sürecine ve sosyoekonomik yapılanmasına ışık tutmak için yürütülen araştırmaları inceleme fırsatı sunuyor. Konya’daki 9 bin yıllık tarihe sahip Çatalhöyük yerleşmesinde yürütülen bilimsel çalışmalar, üç boyutlu modellemeyle buluntuların yeniden üretilmesi, kazı alanlarının detaylı lazer taraması ve VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle Çatalhöyük binalarının yeniden canlandırılması gibi güncel ve interaktif sergileme yöntemleriyle aktarılıyor.

İlginizi çekebilir:   Yaratıcı akvaryum fanusları

Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük, kazı çalışmalarıAyrıca, sergi kapsamında derlenen Çatalhöyük üzerine yazılmış ve yayımlanmış 500’den fazla makale ve kitap, ANAMED Kütüphanesi’nde ilgililere yayınları inceleme imkanı sağlanıyor.

Sergi, ziyaretçilere, arkeologların verilere nasıl ulaştığını ve laboratuvarlardaki merak uyandıran bilimsel analizleri etkileşimli olarak deneyimleyebilme olanağı yaratıyor.

Fotoğraflar: Jason Quinlan / jasonquinlan.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın