Çiçek hayvanlar

YORUM YAZIN 0
2898
Sanatçı Taiichiro Yoshida - Sanat eseri: Encroach
Encroach
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Tokyo’da yaşayan Taiichiro Yoshida hayvan kemik veya iskeletlerini metalden yaptığı çiçeklerle kaplıyor, bir anlamda onlara tekrar hayat veriyor.

Sanatçı Taiichiro Yoshida - Sanat eseri: Hinotori
Hinotori

Geleneksel Japon metal işlemeciliği konusunda eğitim almış olan sanatçı, genelde dekoratif objeler üretmek için kullanılan teknikleri sanatı için ustaca kullanmış. Yoshida, bakır, gümüş gibi metallerden ürettiği gerçekçi görünümlü çiçek, yaprak ve bitkilerle birlikte küçük memeliler ve kuşların kemik, kafatası ve iskeletlerinden belirli parçaları birlikte kullanarak vücut formlarını tekrar yaratıyor. Ömrü nispeten çok daha kısa olan çiçekleri uzun ömürlü bir materyal olan metalden üreterek yaşam, ölüm ve zaman olgularını farklı bir yaklaşımla sorguluyor.

İlginizi çekebilir:   Aydın Büyüktaş’tan “Flatland”
Sanatçı Taiichiro Yoshida - Sanat eseri: Kuchiwa
Kuchiwa

Sıcak metaller

Sıcak metalleri döverek, ezerek ve el aletleri ile bükerek şekillendiren Taiichiro Yoshida renklendirme için de boya kullanmak yerine metallerin doğal fiziksel özelliklerinden yararlanıyor. Sıcak metalleri çeşitli evrelerde hızla soğutup ısıtarak doğal görünen farklı renkler elde ediyor.

Yoshida’nın işleri, Budist ve Şinto öğretilerine dayanan, Buda’yı, doğayı veya ataları onurlandırmak için sunağın çiçeklerle bezenmesi geleneğinin yarattığı Japon çiçek düzenleme sanatı ikebanayı hatırlatıyor. Bu inanca göre çiçekler, ölüyü metaforik olarak hayata döndürmektedir.

Fotoğraflar: Sanatçının web sitesi (www.yoshidataiichiro.com)

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın