Doğaya hiperrealist bir dokunuş

YORUM YAZIN 0
744
Doğaya hiperrealist bir dokunuş,
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Doğaya hiperrealist bir dokunuş, kuşlar detayAmerikalı hiperrealist ressam Josie Morway, vahşi yaşamı içeren karmaşık kompozisyonlu resimleri ve stilize pozlarda egzotik kuşları ile mistik bir atmosfer yaratıyor. Sanatçı resimlerinde yansıttığı inanılmaz detay ile hiperrealizmi, sezgisel hayal gücü ile de sürrealizmi harmanlıyor.

Josie Morway, yemyeşil bitki örtüsü ile iç içe geçmiş semboller, belirsiz Latin metinleri ile bezenmiş stilize pozlarda hayvanları içeren çalışmalarında doğaya saygıyı vurguluyor. Sanatçı, çalışmalarında izlediği temayı “doğanın dilini tam olarak bilemesek de saygı duymamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum” sözleriyle tanımlıyor.

Doğaya hiperrealist bir dokunuş, kuşlarMorway, üzüntüye eğilimli olduğuna inandığı hayvanlara özellikle de kuşlara karşı bir empati besliyor. Onların yaşamında yer aldığına inandığı bu hüznü engelleyerek, yaşamlarını daha destansı bir dille anlatmaya çalışıyor. Bu nedenle kompozisyonlarında estetik kaygıları oldukça önemsiyor.

Resimlerinde yer alan şifreli sembollerin ve Latince metinlerin ana hedefi ise kompozisyonlarındaki kutsallık duygusunu artırmak. Dini ikonlara ve diğer ‘ciddi’ resim geleneklerine atıfta bulunarak doğal konuları daha da yücelttiğine inanıyor.

İlginizi çekebilir:   Asya’nın en büyük film stüdyosu, Hengdian

Doğaya hiperrealist bir dokunuş, fotoğraflardan referans alıyorReferansı fotoğraflar

Hiperrealist resimler fotoğraflarla yarışan bir akım. Josie Morway de resimlerinde fotoğraflardan yararlanıyor. Çizimlerine başlamadan önce, kitaplardan bulduğu ve kendi çektiği düzinelerce fotoğrafı inceliyor. Özellikle daha önce hiç görmediği ya da duymadığı türleri araştırarak çizmek, en büyük esin kaynağını oluşturuyor.

Sanatçı resimlerinde yağlıboya kullanıyor ve ince sırlarla çalışıyor. Tuval olarak ise ahşap tercih ediyor. Ahşap kullanmasının nedeni gençlik yıllarında sanat malzemeleri alacak parasının olmamasından kaynaklansa da, ahşabın sert yüzeyinin detayları diğer tuvallere göre daha iyi gösterdiğine inanıyor ve hala ahşapla çalışmaya devam ediyor.

Fotoğraflar: josiemorway.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın