Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”

YORUM YAZIN 1
1077
Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”, Isabella Springmühl
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”, koleksiyonDown sendromlu ilk moda tasarımcısı olan Isabella Springmühl Tejada, yarattığı “Down to Xjabelle” markası altında giyim ve aksesuar tasarımları yapıyor. Modellerinde ülkesi Guatemala’dan ilham alan tasarımcı, tüm klişeleri yıkarak başarıdan başarıya koşuyor.

Henüz 22 yaşında olan Isabella Springmühl, küçüklüğünden itibaren moda tutkusunu içinde taşıyordu. Çocukluk yıllarında bebeklerine giysiler tasarlıyor ve moda dergilerini elinden düşürmüyordu. Liseyi bitirip, on yedi yaşına geldiğinde bu tutkusunu bir işe dönüştürmek isteğiyle eğitim almak istedi ancak başvurduğu moda tasarım okulları tarafından Down sendromu nedeniyle kabul edilmedi. Ancak Isabella moda tasarımcısı olmakta kararlıydı ve yılmadı. Ailesinin de desteğini alarak ticaretin püf noktalarını öğrenmek üzere özel bir okula gitti.

Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”, Guatemala sergiSanatçı, eğitiminin hemen ardından moda tutkusunu kendi markası altında hayata geçirmeye başladı. Tasarladığı giyim ve aksesuar koleksiyonlarıyla “Down to Xjabelle” markasını yarattı. 2015 yılında, çalışmalarını Guatemala’daki Ixchel Yerli Tekstil ve Giyim Müzesi’nde sergilemeye davet edildi. Bu başarı ona uluslararası ün kazandırdı ve popülerliğini arttırdı.

İlginizi çekebilir:   Yaratıcı akvaryum fanusları

Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”, uluslararası başarıIsabella Springmühl, uluslararası ilk başarısını 2016 yılında Londra Moda Haftası’ndaki sergisi ile kazandı. Aynı yıl BBC tarafından dünyadaki yılın en başarılı 100 kadınından biri seçildi. Günümüzde markasını aynı kararlılık ve cesaretle yöneten sanatçı, dünyanın pek çok ülkesinde moda şovlarına katılıyor.

Esin kaynağı, Guatemala folkloru

Isabella Springmühl, tasarımlarında ülkesi Guatemala’ya özgü otantik desenlerden, renklerden ve kumaşlardan esin alıyor. Ayrıca koleksiyonlarında kullandığı renkli çiçekler, saçaklar, boncuklar ve püsküllerle markasının karakteristik özelliklerini net olarak ortaya koyuyor.

Ülkesinin renkli kültürünü tasarladığı aksesuarlar, çantalar, pançolar ve giysilerde yansıtan Isabella Springmühl, pek çok Guatemalalı sanatçı ile ortak çalışmalar yaparak Guatemala folklorunun tanıtımına da katkı sağlıyor.

Down sendromlu modacıdan “Down to Xjabelle”, üretimSanatçının koleksiyonlarındaki tüm parçalar, Guatemalalı kadın dokumacılar ve nakış yapan zanaatkarlar tarafından el yapımı olarak üretiliyor.

Fotoğraflar:
instagram.com/downtoxjabelle_/
facebook.com/DowntoXjabelle/

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

  1. ne kadar güzel bir başarı hikayesi bu böyle… eğitim ve aile desteği ile aşılmayacak zorluk yok demekki… tebrikler ve başarılar Isabella

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın