Dünya Mimarlık Festivali

YORUM YAZIN 0
5138
Dünya Mimarlık Festivali ve Ödülleri 2017
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dünya Mimarlık Festivali, dünya çapındaki mimari topluluğun yenilikleri öğrenmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve esin kaynakları keşfetmek için buluşma noktasıdır. Sektörün önde gelen isimlerinin konuşmaları ve etkileyici sunumların yer aldığı festivalde ayrıca Dünya Mimarlık Ödülleri için yarışan yüzlerce finalistin projesini izlemek mümkün.

2017 yılında 15-17 Kasım tarihleri arasında 10’uncusu gerçekleşen Dünya Mimarlık Festivali bünyesinde 500 mimari projenin yer aldığı etkileyici bir sergi ile uluslararası bir ürün sergisi de yer aldı.

Dünya Mimarlık Festivali 2017 - Seminer

İlk olarak 2008 yılında gerçekleşen Dünya Mimarlık Festivali, 2012 yılına kadar Barselona’da sonrasında 2016 yılına kadar Singapur’da ve 2016 yılı itibari ile de Berlin’de düzenlenmektedir. Eş zamanlı olarak WAF’ın kardeş festivali olan INSIDE Dünya İç Mimarlık Festivali de düzenlenmekte, bu festivalde iç mimari ile ilgili konuşma ve sunumlar yer almakta, iç mimarlık sergileri düzenlenmekte ve Dünya İç Mimarlık Ödülleri’nin ödül töreni yer almaktadır.

Inside İç Mimari Festivali 2017

2017 yılında festival kapsamında farklı mimari yarışmaların hem sonuçları açıklandı hem de finalistlerin işlerinin sergilendiği sergiler açıldı. Bu yarışmalar, Mimari Fotoğraf Ödülleri, Mimari Çizim Ödülleri, AREA – Artchitectural Review Emerging Architecture Ödülleri ve WAF bünyesinde bir yarışma olan mimarinin geleceğine dair projelerin ödüllendirildiği WAFX.

Dünya Mimarlık Festivali 2017 - giriş

2017 yılı Dünya Mimarlık Ödüllerine toplam 32 kategori için 68 ülkeden 924 mimari proje başvurdu ve sayısı 100’ün üzerinde uluslararası bir jüri ekibi tarafından değerlendirilen 434 proje finale kaldı. Daha az sayıdaki süper jüri ise ödül kazanan eserleri belirledi. Ödül kazanan eserlerin tümü Dünya Mimarlık Festivali web sitesinde görülebilir.

2017 yılı büyük ödülü ve diğer bazı kategorilerde ödül kazanan projeler

2017 Yılın Binası (World Building) Ödülü
Guangming Deprem Sonrası Yeniden Yapılandırma Projesi

Hong Kong Çin Üniversitesi ve Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin Guangming Köyü’ndeki Deprem Sonrası Yeniden Yapılanma Projesi 2017 için yılın binası seçildi.

Proje, 2014’deki Ludian depreminin Guangming köyündeki geleneksel toprak binaların çoğunu yıkması üzerine başlatıldı. Tuğla ve beton gibi malzemelerin köy sakinlerinin çoğu için karşılanamaz derecede yüksek maliyetli olduğu anlaşıldığında, mimari ekip gelecekteki sismik aktivitelere karşı çok daha dirençli evleri sıkıştırılmış topraktan inşa etme konusunda yeni bir teknik geliştirdi. Bu teknikle yaşlı bir çift için prototip ev yapıldı. İnşa edilen yapı, yeni tekniğin hem köy hem de tüm Güneybatı Çin için güvenli, ekonomik, konforlu ve sürdürülebilir bir yeniden yapılandırma stratejisi sağlayabileceğini kanıtladı.

İlginizi çekebilir:   Kevin Peterson’dan 'Kentsel Masumiyet'

Yönetici Özel Ödülü
Superlofts Houthaven; Amsterdam, Hollanda
Marc Koehler Architects

Festivalde sunulan projelerin çok yüksek standartlarda olması üzerine super jüri özel bir ödül daha vermeyi kararlaştırdı. Proje, yerel inşaat kooperatiflerinden küresel bir ağ oluşturmayı hedefleyen yeni bir ortak konut konseptidir. Rahatlıkla kopyalanabilir ve ölçeği büyütülerek tekrarlanabilir bir yapı modeli sunan proje bir çok bölge için gidişatı değiştirecek öneme sahip.


Yılın Gelecek Projesi
Sydney Balık Pazarı – Sydney, Avustralya
Allen Jack + Cottier Architects

Sidney Balık Pazarı projesi mevcut alanda büyük bir dönüşüm yaratıyor. Politikacılar, geliştiriciler ve arazi sahipleriyle bir araya getirilerek ve işbirliği sağlanıyor. Sidney Balık Pazarı projesinin liman tarafında geniş ahşap zemin boyunca uzanan yansıtıcı, dışa dönük bir kanopi yer alıyor.


Yılın Küçük Ölçekli Projesi
Streetlight Tagpuro – Tacloban, Filipinler
Eriksson Furunes + Leandro V. Locsin

Bu proje, süper tayfun Haiyan’ın ardından sivil toplum örgütü Streetlight’ın ofisi, yetimhane ve çalışma merkezinin yer değiştirmesini içeriyor.


Yılın Peyzajı
Chengtoushan’ın İyileştirilen Arkeolojik Peyzajı – Lixian Bölgesi, Çin
Turenscape

Bu proje arkeolojik tarihin, pirinç üretimi ve turizmin umut verici ve yaratıcı bir karışımını yansıtıyor. Peyzaj projesi, bu kırsal bölgenin yerel yönetimi tarafından korunan 6.500 yıllık bir tarihe sahip arkeolojik alanı kapsıyor. Geleneksel yaşam ve geçim kaynaklarını sürdürebilen çiftçiler ve ziyaretçiler arasında verimli bir uyum oluşturulmuş.


En İyi Renk Kullanımı
Fitzroy Crossing Renal Hostel, Avustralya
Iredale Pedersen Hook Architects

Bina, Aborijin halkının böbrek diyalizi alan topluluğuna uzun vadeli bir konaklama olanağı sağlıyor. Merkezin amacı, hem kendine yetebilen sakinlerin hem de bakıma ihtiyaç duyanların bakıcılarıyla birlikte ihtiyaçlarını yeterli düzeyde karşılamak. Yapının etrafındaki renkli yüzeylerden geçen ışıkla renklenen mimari tasarım, merkezde kalanların, aileleri, arkadaşları ve toplum ile bir araya gelebilmeleri için güvenli bir ortam sağlıyor. Manzaraya ve yerel topluluğun kültürüne uyumlu bir renklendirme kullanılan tasarım aynı zamanda sağlık merkezine insanları duygusal olarak destekleyen ve güçlendiren bir görünüm sağlıyor.


Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın