Dünyanın ilk dijital sanat müzesi

YORUM YAZIN 0
6821
Dünyanın ilk dijital müzesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dünyanın ilk dijital sanat müzesi olan ‘MORI Building DIGITAL ART MUSEUM: teamLab Borderless’, kültür ve sanatın önemli bir destekçisi olan Mori Building firması ile sanatın ifade edilmesi için dijital teknolojileri kullanan disiplinlerarası bir yaratıcı grup olan TeamLab arasındaki işbirlikçi bir girişim. 2018 yılının temmuz ayında açılan müze, Tokyo merkezinden bir köprüyle ulaşılan ve yüksek teknolojili eğlence merkezi olarak tasarlanan yapay bir ada olan Odaiba üzerinde bulunmaktadır.

Mori Building Dijital Sanat Müzesi Weightless Forest of Resonating Life
Weightless Forest of Resonating Life

İnsanlar özgürce hareket eder, başka insanlarla bağlantı kurar ve duyuları aracılığıyla dünyayı deneyimlerler, vücutlarıyla zaman kavramını algılayabilirler. İnsanın düşünceleri arasındaki sınırlar belirsizdir, bu nedenle düşünceler birbirlerini etkileyebilir, birbirine karışabilir ve yeni düşünceleri tetikleyebilir. MORI Building Dijital Sanat Müzesi’nde yer alan dijital sanat eserleri de alanlarının ötesine özgürce uzanıyor, insanlarla bağlantı kuruyor ve farklı zaman algıları yaratıyor. Hatta bazen eserler diğer sanat eserleriyle karışıp, kaynaşıyor ve akışını etkiliyorlar. Böylece müze, dijital sanat eserleri için sınırsız bir dünya haline geliyor. İnsanlar da sınırları belirsiz bu dijital dünyanın derinliklerine daldıkça kendilerini ve zaman kavramlarını kaybediyor, çevrelerindeki insanlarla fiziksel sınırlar dışında farklı boyutlarda ilişkiler kuruyorlar.

Mori Building Dijital Sanat Müzesi - Waterfall Droplets (Şelale Damlacıkları)
Waterfall Droplets

İnteraktif animasyonlar

İzleyicilerin hareketlerini algılayıp tepki vererek onlarla interaktif olarak ilişki kuran dijital eserler ışık, renk ve farklı grafik öğelerin muhteşem animasyonlarını sergiliyorlar. Müzede bulunan 50 adet eserin sergilenmesi için 10 bin metrekarelik alana sahip müzede 520 bilgisayar, 470 projektör kullanılmış. Sergilenen eserler döngüsel yapıda, önceden kaydedilmiş ve tekrar eden dijital görüntülerden oluşmuyor; yazılımları sayesinde ortamdaki hareketlilikten etkilenerek, organik olarak değişim ve gelişim gösteriyorlar.

İlginizi çekebilir:   2017 Üniversite Oyunları metro zemininde!
Mori Building Dijital Sanat Müzesi Graffiti Flowers Bombing (Grafiti Çiçek Bombardımanı)
Graffiti Flowers Bombing

Eserler 5 ayrı bölümde toplanıyor

Müzede biriyle bağlantılı farklı bölgeler yaratılmış. İlk bölge ‘Borderless World’ (Sınırsız Dünya) interaktif dijital bir doğa manzarası olarak tasarlanmış. Pek çok farklı dijital eserin yer aldığı bu bölgede izleyici, dijital şelaler, kuşlar, çiçek tarlaları, ormanlar arasında kendi yolunu çizerek ileriyor.

Bir diğer bölge, beynin mekansal tanıma yeteneklerini eğitmek ve insanları hareket ettirmek için tasarlanmış bir alan olan ‘Athletics Forest’ (Atletizm Ormanı). Ziyaretçiler bu bölgede uzayda parıldayan direklere tırmanabiliyor, galaksi simülasyonu içinde bir trambolinde zıplayabiliyor veya inanılmaz görsel sunumlar içinde denge oyunları oynayabiliyor.


Athletics Forest (Atletizm Ormanı)

Çocuklar için tasarlanmış olan ‘Future Park’ (Gelecek Parkı) onları sanatla buluşturan, ilginç uygulamalarla kendi tasarımlarını ve müziklerini yapmalarını sağlayan bir alan. Müzenin bu kısmında çocukların hayal güçlerini ve bilimsel bakış açılarını genişletmek amaçlanmış.

Forest of Lamps (Lambalar Ormanı) renkli lambalar denizinde kaybolmanızı sağlıyor.

Son deneyim ise diğerlerine göre daha durgun olan ‘EN Tea House’ (EN Çay Evi).

Bölgeye ismini veren ‘EN Tea’, Nagasaki yakınlarındaki Hizen’de yetişen yeni bir yeşil çay türü. Bu alanda izleyiciler dijital çiçeklerle bezeli çaylarını yudumlarken birbirleriyle sohbet edip, yaşadıkları deneyimi değerlendirebiliyorlar.

Müzenin tanıtım filmi

MORI Building DIGITAL ART MUSEUM: teamLab Borderless web sitesi

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın