Dünyayı dolaşan kırmızı top

YORUM YAZIN 0
883
Dünyayı dolaşan kırmızı top, RedBall
Londra, İngiltere
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Dünyayı dolaşan kırmızı top, RedBall
Barselona, İspanya

“Dünyanın en uzun süredir devam eden sokak sanatı eseri” unvanına sahip olan RedBall Projesi, ABD’li sanatçı Kurt Perschke’nin yarattığı ve yürüttüğü eğlenceli bir kentsel enstalasyon. Dünya genelinde 30’dan fazla şehri dolaşmış olan proje, 2001 yılından bu yana devam ediyor.

Kurt Penschke, heykel, kolaj, video, set tasarımı ve kamusal alandaki çalışmalarıyla tanınıyor. Sanatçının halka açık ve gezici sanat projelerinden biri olan RedBall, 4,5 metre çapında, şişirilmiş haliyle 122 kilo ağırlığında kırmızı toplardan oluşuyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde kaldırım, bina girişleri, karayolu, köprü, kemer, otobüs durakları gibi farklı kent alanlarına yerleştirilen toplar, bazen tek günlük bazen de haftalarca süren hem eğlenceli hem de kent sakinleriyle etkileşimli bir etkinlik yaratıyor.

İlginizi çekebilir:   Evsizler için petek barınaklar
Dünyayı dolaşan kırmızı top, RedBall, Toronto
Toronto, Kanada

Kurt Penschke, projenin asıl amacının bir nesneyi sergilemek değil, kentin neresinde sergileneceği konusunda katılımcıların hayal gücünü kullanmalarını sağlamak olduğunu söylüyor. Bu nedenle projeyi gerçekleştireceği alanlar konusunda kent sakinlerinin yaratıcı önerilerine başvuruyor. RedBall bu anlamda, her kentin kendine özgü kültürel öykülerini de ortaya çıkarmış oluyor.

Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya olmak üzere dört kıtanın çeşitli kentlerinde yıllardır uygulanan ve ABD’de Genel Sanat Ağı Ödülü’nü alan proje, uluslararası medya ile kamuoyunun ilgisini çekmeye devam ediyor.

Fotoğraflar: redballproject.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın