En büyük örümcek “Maman” ve sanatçı Louise Bourgeois

YORUM YAZIN 0
7079
Maman heykeli, Kanada
Fotoğraf: Sam Valadi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Maman heykelini yapan Louise Bourgeois
Louise Bourgeois

Louise Borgeois, biraz feminist, biraz sembolik, biraz soyut, biraz gerçek üstü. Yaşadıklarından metaforlar üretmeyi, bilinç altını yansıtmayı sevmiş bir sanatçı. Yaşadığı sürece çağdaş heykel sanatının önde gelen isimlerinden olmayı başarmış, en çok da örümceklerden ilham almış.

Louise Borgeois, Paris doğumlu Fransız bir sanatçı. Evliliğinden dolayı yaşamını Amerika’da sürdürmeye karar verir ve Fransız kökenli Amerikalı sanatçılar arasına katılır. Duvar halısı onaran bir babanın kızı olan Borgeois’nın motiflerle tanışması da onarılan bu halılarla başlar. Pek çok desen ve resim üreten sanatçı, meslek hayatının ilerleyen yıllarında örümcek motifleri üzerine çalışır. Örümcek tutkusu nedeniyle “Spiderwoman” adıyla da anılan Louise Borgeois, 2010 yılında kalp krizi sonucu 99 yaşında yaşama veda ederken, ardında 10 santimetrelik bir broştan 9 metrelik boyuta uzanan pek çok örümcek heykeli bırakır.

Devasa örümcek heykeli “Maman”

Sanatçı, en büyük ününü 1999 yılında yaptığı ve “Maman” adını verdiği dev örümcek heykeliyle kazandı.

Maman heykelinin gövde görünümü
Fotoğraf: Linda Hartley

Maman, 9 metre 27 santimetre boyu ile dünyanın en büyük heykelleri arasında yer alıyor. Çelik ve mermerden yapılmış olan heykelin vücut ve başı sekiz ince bacak ile destekleniyor. Keskin uçlu olarak biten her bacak iki parça çelikten üretilmiş. Bacakların üstünde ise düzensiz yivli spiral bir gövde yükseliyor.

Gövdenin alt kısmında, içinde on yedi adet beyaz ve gri renkte mermer yumurtanın yer aldığı bir kese bulunuyor. Daire, üçgen ve elmas şeklindeki deliklerle biçimlendirilmiş tel örgülü yumurta kesesi, örümceğin üst vücudunun oluklu sarmalını yansıtan dar ve düzensiz kaburgalar tarafından destekleniyor.

İlginizi çekebilir:   Kilden 3 boyutlu illüstrasyonlar
Maman heykeli yumurta kesesi
Yumurta kesesi
Fotoğraf: Kathleen Tyler Conklin

“Maman” Fransızca bir kelime, “anne” anlamına geliyor. Sanatçı, hemen hemen tüm mesleki yaşamında merkezi bir tema olarak gördüğü örümcek ile anneliğe ilişkin duygusal gelişim süreçlerine atıfta bulunuyor. Erken yaşta kaybettiği ve “en iyi arkadaşımdı” dediği annesini akıllı, sabırlı, yatıştırıcı, makul, narin, vazgeçilmez, temiz ve bir örümcek kadar faydalı bir arkadaş olarak tanımlıyor. Örümcekten yola çıkarak eğirme, dokuma, besleme ve koruma metaforlarıyla annesinin gücünü vurguluyor.

Altı adet bronz kopya

Sanatçının 1999 yılında, daha önceden küçük bir mürekkep ve kömür çiziminde tasvir ettiği bir motiften yola çıkarak yaptığı heykel, ilk olarak 2000 yılında Londra Tate Modern’de Unilever Serisi için sergilendi. Galeri heykeli daha sonra oldukça yüksek bir fiyata satın aldı.

Maman heykeli, Tate Modern
Heykelin orijinali Tate Modern’de bulunuyor. Fotoğraf: Lorenzo G

Londra’daki Tate Modern’de bulunan orijinalinin dışında, Maman heykelinden 6 adet bronz döküm kopya üretildi. Kopyalar dünyanın farklı müzelerinde kalıcı olarak yer almakta, zaman zaman da farklı şehirlerde geçici olarak sergilenmektedir.

Maman heykeli geçici olarak da sergileniyor
Fotoğraf: Andy Roberts
Maman heykeli, Guggenheim Müzesi
Guggenheim Müzesi
Fotoğraf: Didier Descouens

Maman heykelinin 6 kopyasının yer aldığı müzeler:
Kanada Ulusal Galerisi, Kanada
Guggenheim Müzesi Bilbao, İspanya
Mori Sanat Müzesi, Tokyo, Japonya
Leeum, Samsung Sanat Müzesi, Güney Kore
Crystal Bridges Amerikan Sanatı Müzesi, Arkansas, ABD
Katar Ulusal Kongre Merkezi, Doha, Katar

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın