Etkileyici bakır merdivenler

YORUM YAZIN 0
2480
Experimentarium bakir merdiveni üstten görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Experimentarium bakir merdiveniKopenhag’da bulunan Experimentarium Bilim Merkezi tamamen yenilendi. Artık daha geniş ve daha çarpıcı bir iç mekana sahip olan merkezin en etkileyici yanı ise helezonik merdivenleri oldu.

Danimarka’nın en iyi bilim merkezlerinden biri olan Experimentarium Bilim Merkezi, 1991 yılından beri hizmet veriyor.

Experimentarium, başlangıçta Tuborg bira fabrikası için bir şişeleme tesisi olarak hizmet eden bir ortamda, zorlayıcı ve kışkırtıcı sergiler sunuyordu. Bilimin merak duygusu ile keşfedileceği düşüncesiyle açılan merkez oldukça ilgi gördü ve kuruluşundan bu yana bir milyondan fazla ziyaretçi tarafından gezildi. Eskiye oranla daha dışa dönük bir konsept altında yenilenen merkez, sergi alanını iki katına çıkardı.

Experimentarium bakir merdiveni 4 katı bağlıyorBakır kaplı merdivenler

Experimentarium’un en büyüleyici yanı, kapıdan girer girmez karşılaşılan helezonik bakır merdivenler. Danimarkalı mimarlık firması CEBRA tarafından tasarlanan merdivenler 160 ton çelikten yapılmış ve 10 ton bakır ile kaplanmış. Uzunluğu ise 100 metre.

İlginizi çekebilir:   Dron bakışı dünya

Merdivenlerin esin kaynağı ise merkezin kimliği ile birebir örtüşüyor: DNA. Merdivenler DNA iplikçik yapısının soyut bir versiyonu. Girişte yer alması, ziyaretçilere bir bilim dünyasına girdiklerini vurgulamak ve binanın bilimsel odağını doğrulamak adına oldukça etkili bir görünüm yaratıyor.

Merkezde yer alan 4 katı bağlayan merdiven, iyi bir iç akış sağlıyor ve katlar arasında tutarlılık yaratıyor. Merdiven, merkezi bir direk tarafından desteklenmiyor, her iki taraftan da korkuluklar üzerine inşa edilmiş durumda.

Fotoğraflar: Adam Mørk

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın