Evrensel değer köprüleri

YORUM YAZIN 0
1524
Evrensel değer köprüleri, Building Bridges, Lorenzo Quinn
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çağdaş İtalyan sanatçı Lorenzo Quinn’in 2019 Venedik Bienali için tasarladığı “Building Bridges” altı çift anıtsal elden oluşuyor ve insanlığın evrensel değerlerinden altı tanesini dile getiriyor. Sevgi, bilgelik, umut, yardım, arkadaşlık ve inanç değerlerini sembolize eden eller, daha iyi bir dünya oluşturmak için el ele vererek değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurguluyor.

Lorenzo Quinn’in 2019 Venedik Bienali’nin 58. Uluslararası Sanat Sergisi için tasarladığı çift el şeklindeki köprü kurulumları “Building Bridges” adını taşıyor. Sanatçının, Halcyon Gallery sponsorluğunda gerçekleştirdiği proje, 15 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde altı çift elden oluşuyor.

Evrensel değer köprüleri, Building Bridges, Lorenzo Quinn, bienalBeyaz reçine kullanarak inşa edilen heykeller, el formunda köprüler oluşturarak köprüler kenti olan Venedik ile de güzel bir bağlantı kuruyor. Anıtsal kurulum, kentin en önemli mekanlarından olan ve Venedik Arsenal’i olarak adlandırılan eski tersane kompleksinin girişine bitişik bir havzada yer alıyor.

Dünya birliği mesajı

İnsanlığın evrensel değerlerinden olan sevgi, bilgelik, umut, yardım, arkadaşlık ve inanç temalarını işleyen kurulum, dünya çapında birleştirici bir umut mesajı vermeyi amaçlıyor. Ellerin bir araya gelerek köprüler oluşturması dünya üzerindeki tüm insanları ortak duygular etrafında işbirliği yapmaya ve bu birliktelik için çaba göstermeye davet ediyor.

İlginizi çekebilir:   Refik Anadol’dan Eriyen Hatıralar

Sembolize ettiği değerlerle büyük ilgi toplayan kurulum aynı zamanda sanatın güzel olduğu kadar bir mesaj taşıması, bir anlamı olması ve halkın katılımını teşvik eden bir amaca hizmet etmesi gerektiğini de vurguluyor.

Sanatına “ellerle” şekil veriyor

Lorenzo Quinn, çalışmalarında Michelangelo, Bernini ve Rodin gibi ustalardan ilham alan bir figüratif heykeltıraş. Sanatçı, el formunda yapmış olduğu pek çok heykelle tanınıyor. Eserlerinde çok fazla el formu kullanmasının nedenini ise ellerin sevme, nefret etme, yaratma, yok etme gibi güçleri betimliyor olduklarına inanıyor olması.

Evrensel değer köprüleri, Building Bridges, Lorenzo Quinn fotoğrafı
Lorenzo Quinn heykellerinin önünde

Aynı zamanda Amerikalı aktör Anthony Quinn’in oğlu olan Lorenzo Quinn’in çalışmaları dünya çapında sergileniyor ve birçok özel koleksiyonda yer alıyor.

Fotoğraflar: © Lorenzo Quinn / lorenzoquinnbuildingbridges.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın