Evsizler için petek barınaklar

YORUM YAZIN 1
1962
Evsizler için petek barınaklar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Evsizler için petek barınaklar, geceFramlab mimarlık ofisi, New York’ta giderek artan evsiz nüfusa ev sahipliği yapacak bir proje geliştirdi. Ofis, “Homed” adını verdiği projeyle New York apartmanlarının boş duvarlarını bal peteğine benzeyen kapsül ev kümeleriyle kaplamayı öneriyor.

New York‘taki evsizlik, oldukça yüksek seviyelere ulaşmış durumda. Her gece kentin evsiz barınaklarında 61.000’den fazla insanın uyuduğu ve binlerce insanın da sokaklarda, metrolarda ve diğer kamusal alanlarda geceyi geçirdiği tahmin ediliyor. Kentleşmeyle ortaya çıkan arazi sıkıntısının, nüfus ve konut fiyatlarındaki artışın neden olduğu bu sorun, Homed projesinin odağını oluşturuyor.

Proje, kentte yer alan apartmanların penceresiz cephelerine asılacak dikey yerleşimli, altıgen konut modülleri öneriyor. Birleşerek tam anlamıyla bir “askı mahalle” görünümüne bürünen tek kişilik konutlara erişim, iskele çerçevelerine yerleştirilmiş merdivenler tarafından sağlanıyor.

Evsizler için petek barınaklar, askı mahalleModüler konutlar kolay ve hızlı bir şekilde kurulabiliyor veya demonte edilebiliyor. Kurulumdaki bu esneklik evlerin duvarların formuna göre yerleştirilmesine olanak sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   2018 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri - Mimarlık Kategorisi

Konutların dış cephesinde soğuğu engellemek için oksitlenmiş alüminyum bir kabuk bulunuyor. Kabuğun iç kısmı ise geri dönüştürülerek 3D baskı ile üretilmiş polikarbonat levhalar ile kaplanıyor. Tüm bu katmanlar alüminyum çerçevelerle sabitleniyor.

Evsizler için petek barınaklar, iç görünümModüllerin ön tarafında tüm ön cepheyi kaplayacak şekilde akıllı cam pencereler bulunuyor. Pencereler eve hem gün ışığı sağlıyor hem de olası reklam kaplamaları için kiralanabilecek alanlar oluşturuyor.

Evsizler için petek barınaklar, yerleşim planıKonutların içi, sıcak bir ortam yaratmak için kontrplakla kaplı. İç donanımdaki mobilya ünitelerinde malzeme olarak bitki bazlı bir polimer olan biyoplastik kullanılıyor ve her ünite 3D baskı ile üretiliyor. Modüler olan bu üniteler konut sakininin istek ve ihtiyaçlarına göre farklı düzenlerde uyarlanabiliyor.

Fotoğraflar: framlab.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın