Fotoğraflara canlı dokunuş: Sinemagraf

YORUM YAZIN 0
2094
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Sinemagraf
Sinemagraf: Nicolas Ritter
Sinemagraf
Sinemagraf: Kevin Burg ve Jamie Beck

Birkaç yıldır internette oldukça revaçta bir akım haline gelen sinemagraf, dijital görüntüler üzerinde fotoğraf ile videonun birleştirilmesi ile elde ediliyor.

Yaratıcı ve yenilikçi bir sanat haline gelen ‘cinemagraph’ veya Türkçe yazımıyla ‘sinemagraf’, fotoğrafın seçilen bir bölümünün kesintisiz bir döngü içinde oynatıldığı fotoğraf ve video kolajı anlamına geliyor. Fotoğraf üzerindeki bir bölgeyi hareket ettirerek elde edilen gif formatlı görüntüler, hareketsiz bir fotoğraftan çok daha fazla dikkat çekiyor.

Sinemagraf
Sinemagraf: Kevin Burg ve Jamie Beck

Sinemagraf, ilk kez Kevin Burg ve Jamie Beck tarafından 2011 yılında icat edildi. Pek çok sinemagraf eserleri yaratan ikili, öncülük yaptıkları akımı “fotoğrafın yaşanmış bir anı” olarak tanımlıyorlar.

İlginizi çekebilir:   Fiddle Oak’ın devasa dünyası
Sinemagraf
Sinemagraf: Nicolas Ritter

Bu konuda oldukça başarılı olan bir diğer sanatçı da Nicolas Ritter. Fotoğraf, film ve videolarda stilize görüntüler ve görsel hikaye anlatımı konusunda uzmanlaşmış olan sanatçı, çalışmalarında çoğunlukla mizahi bir yaklaşım sergiliyor.

Rüzgarda uçuşan saçlar, yanan bir mum ya da akan bir su gibi ince bir hareketi içeren görüntüler, bir görüntü düzenleme yazılımı kullanılarak yapılıyor. Yapım tekniğinde ise iki önemli kural yer alıyor: İlk kural videonun sabit bir kamerayla çekilmiş olması, diğeri ise hareket eden nesnenin arkasında hareketli başka hiç bir şeyin bulunmaması.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın