Fotoğraflarla yarışan kent tabloları

YORUM YAZIN 0
1482
Fotoğraflarla yarışan kent tabloları, Ben Johnson, Sala de la Barca
Sala de la Barca
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Fotoğraflarla yarışan kent tabloları, Ben Johnson, Kaya kubbe
Kaya kubbe

Londralı ressam Ben Johnson mimari ve kent manzaralarının gerçekçi tablolarını yapıyor. Büyük ölçekli tablolar olağanüstü detayları ile resimden çok fotoğrafa benziyor.

Foto-resim diyebileceğimiz kadar gerçekçi resimler yapmasıyla ünlenen Ben Johnson, mimarlığa duyduğu ilgi nedeniyle mimari temaları seçiyor. Sanatçı, en çok Hong Kong, Zürih, Kudüs, Liverpool’dan manzaralar çalışıyor ve seçtiği kent panoramalarını en ince ayrıntılarına kadar büyük ölçekli olarak işliyor.

Fotoğraflarla yarışan kent tabloları, Ben Johnson, Hong Kong
Hong Kong

Yeni çalışmalarında İslami mimaride kullanılan geometrinin incelenmesi ve tasvir edilmesi konusuna odaklanan Ben Johnson, resimlerindeki akıllara durgunluk veren gerçekçiliği elde etmek için çizim, çoklu katman ve renk karıştırma işlemlerini içeren süreçleri izliyor.

Sanatçının bir resmindeki tek bir sütunu tamamlaması için tam 25 katman çalışması gerekiyor. Örneğin Alhambra Sarayı resimlerinden biri için yaklaşık 60.000 saatlik bir çalışma gerekmiş. Başka beş metre genişliğindeki bir tabloyu tamamlaması ise 17 yılını almış.

İlginizi çekebilir:   Fiddle Oak’ın devasa dünyası

Başarılarla dolu mesleki yaşam

1946’da doğan ve 50 yılı aşkın bir süredir mimarlık mesleğine odaklan Ben Johnson, 1969’dan bu yana Londra’daki Çağdaş Sanatlar Enstitüsü de dahil olmak üzere dünya çapında pek çok galeri ve müzede sergiler düzenliyor. Çalışmaları, Victoria & Albert Müzesi de dahil olmak üzere dünya çapında müze koleksiyonlarına dahil edilmiş olan sanatçının resimlerinden oluşan ilk retrospektif sergisi ise rekor ziyaretçi sayısına ulaştı.

Fotoğraflarla yarışan kent tabloları, Ben Johnson
Sanatçı çalışırken Fotoğraf: theartsdesk.com

Yıllarca halkın çağdaş mimarlık anlayışına katkısı nedeniyle İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü’nün onursal üyesi olan sanatçı Ben Johnson, aynı zamanda sanatın kamuoyu takdirine yönelik hizmetlerinden dolayı da 2015 yılında Glyndwr Üniversitesi’nde fahri öğretim üyesi olmuştur.

Fotoğaflar: benjohnsonartist.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın