Gelişimi destekleyen çocuk parkı tasarımları

YORUM YAZIN 0
4844
Gelişimi destekleyen çocuk parkı tasarımları
Fotoğraf: goric.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Gelişimi destekleyen çocuk parkı tasarımları, Neptune Park
Fotoğraf: utahsadventurefamily.co

Oyun alanlarında artık kaydırak, salıncak gibi alışılagelmiş aletlerin yerini çocukların yeni beceriler öğrenmesi ve geliştirmesi için önemli fırsatlar sağlayan zorlu tasarımlar tercih ediliyor. Pedagoglar, çocukların oyun sırasında risk almalarının ve bu riskleri aşmalarının çocuk gelişiminin önemli bir parçası olduğunun ve çocukların riske girmesini engellemenin kaygı geliştirmelerine neden olabileceğinin altını çiziyorlar.

Zorlu parkurlarla tasarlanmış oyun alanlarında, çocuklar problemleri çözmek, becerilerini kullanarak riskleri göze almak, zorluklarla baş etmek, yeni beceriler öğrenmek ve başarmak için azmi ve kararlılığı öğreniyorlar. Bu da çocuğun kendine güvenini artırıyor ve yaratıcılığının gelişmesine izin veren heyecan verici bir öğrenme deneyimi sağlıyor. Ayrıca, zorlu oyun kurulumları çocukların motor becerilerini daha güçlendiriyor ve fazla enerji harcamalarını sağlayarak obezite ile mücadeleye erkenden başlanmasına yardımcı oluyor.

Çocukların beyinsel ve bedensel gelişimine destek olan oyun alanı tasarımlarının sayısı her gün artıyor.

Lions Park

İki bin geri dönüştürülmüş varilden tasarlanmış olan oyun parkı, hayal gücünü, yaratıcılığı ve rekabeti teşvik eden bir labirent oluşturuyor. Ayrıca, koşu, saklanma, atlama, tırmanma gibi fiziksel aktivitelerin yanında labirente yerleştirilmiş keşfi artırıcı ses tüpleri ve duyusal odalarla zihinsel uyarılma deneyimleri de sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Sokakların fotogrametrik envanterleri

Neptune Park

Parkta yer alan piramit, 30 metrelik yüksekliği ile batı yarım küredeki en yüksek oyun piramidi olma özelliğine sahip. Metal ve halat ağlarla yapılmış olan piramit, tasarımı sayesinde çocukların 6 metreden daha fazla yere düşmesini engelliyor.

Lake Macquarie

Çocukların yeteneklerini geliştirmeye yönelik olarak tasarlanmış olan parktan, fiziksel engelli çocuklar da faydalanabiliyor. Oyun parkında 40 metrelik bir tırmanma kulesi, 30 metrelik spiral bir kaydırak gibi çocukların risk alarak kendilerini zorlamalarına fırsat veren tasarımlar yer alıyor.

Wallholla

Park, küçük bir alanda çok sayıda çocuğun aktivite yapabileceği şekilde tasarlanmış. Sadece birkaç metre genişliğindeki kurulum, çok sayıda etkinlik parkuru barındırıyor. Şerit benzeri platformlar tel kafes boyunca 30 çocuğun aynı anda tırmanabileceği zorlu parkurlar oluşturuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın